"Jesteśmy krytykowani, bo tematy, które podejmujemy, budzą skrajne emocje."
Janusz Kurtyka, 1 IV 2009

"Polakom wciąż brak odwagi, by prezentować na zewnątrz swoją wizję historii."
Janusz Kurtyka, 1 IV 2009

"Jesteśmy ludźmi wolnymi, więc zachowujmy się jak ludzie wolni, a nie jak niewolnicy."
Janusz Kurtyka, 27 X 2001

Zobacz wszystkie

 

Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych oraz Fundacja im. Janusza Kurtyki zapraszają na dyskusję online zatytułowaną "Błogosławieni z rodu Czartoryskich". Będzie to ostatnie spotkanie z cyklu pt. "Czartoryscy i Radziwiłłowie - ludzie, miejsca, kolekcje".

 

Tematem debaty będzie wątek religijny i działalność rodziny Czartoryskich w służbie Kościołowi. Przedstawione zostaną sylwetki osób duchownych z tego rodu: z linii sieniawskiej przypomnimy postać bł. ks. Augusta SDB (XIX w.), natomiast z linii pełkińskiej bł. o. Michała OP, męczennika II wojny światowej, oraz jego braci (XX w.).

 

Dyskusja online odbędzie się dnia 3 grudnia 2020 r. o godzinie 18:00 i będzie transmitowana na żywo na kanale YouTube "Blogpressportal".

Bezpośredni link do transmisji na żywo: https://youtu.be/_K3Q1TNLxcc.

 

Uczestnicy: 

- Barbara Czartoryska 

- Irena z Czartoryskich Bylicka

- o. Dariusz Kantypowicz OP

 

Prowadzenie:

- dr hab. prof. UAM Bartosz Korzeniewski 

(Prezes Ośrodka Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych).

 

 

Organizatorzy: Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych, Fundacja im. Janusza Kurtyki.

 

Patron Medialny: Blogpress.pl.

 

Dyskusja jest częścią projektu "Czartoryscy i Radziwiłłowie - ludzie, miejsca, kolekcje" organizowanego przez Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych w ramach programu "Patriotyzm Jutra 2020" Muzeum Historii Polski.

 

Zachęcamy do dołączenia i śledzenia wydarzenia na Facebook.com!

 

Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych oraz Fundacja im. Janusza Kurtyki zapraszają na dyskusję popularnonaukową online zatytułowaną "Książę Janusz Franciszek Radziwiłł w pamięci i w historii". Będzie to kolejne spotkanie z cyklu pt. "Czartoryscy i Radziwiłłowie - ludzie, miejsca, kolekcje".

 

Podczas spotkania poznamy życie i działalność księcia Janusza Franciszka Radziwiłła (1880-1967), którego postać i losy przybliżą nam biograf księcia - dr Jarosław Durka oraz Maciej Radziwiłł.

Dyskusja online odbędzie się dnia 26 listopada 2020 r. o godzinie 18:00 i będzie transmitowana na żywo na kanale YouTube "Blogpressportal".

Bezpośredni link do transmisji live: https://youtu.be/OihpcydH49U.

 

Prelegenci: 

- dr Jarosław Durka (historyk, Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego. Autor m.in. książki pt. "Janusz Radziwiłł 1880-1967. Biografia polityczna"), 

- Maciej Radziwiłł (manager, przedsiębiorca i działacz społeczny. Założyciel Fundacji Trzy Trąby).

 

Moderator:

- dr hab. prof. UAM Bartosz Korzeniewski (kulturoznawca, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prezes Ośrodka Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych).

 

 

 

Organizatorzy: Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych, Fundacja im. Janusza Kurtyki.

 

Patron Medialny: Blogpress.pl.

 

Dyskusja jest częścią projektu "Czartoryscy i Radziwiłłowie - ludzie, miejsca, kolekcje" organizowanego przez Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych w ramach programu "Patriotyzm Jutra 2020" Muzeum Historii Polski.

 

Zachęcamy do dołączenia i śledzenia wydarzenia na Facebook.com!

Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych oraz Fundacja im. Janusza Kurtyki zapraszają na dyskusję online zatytułowaną "Patriotyczna działalność rodzin Czartoryskich i Radziwiłłów podczas II wojny światowej". 

 

Na zdjęciu: książę Konstanty Radziwiłł „Korab”, porucznik rezerwy i kwatermistrz III batalionu I Rejonu „Marianowo-Brzozów”. W czasie Powstania Warszawskiego pojmany przez Niemców, był obwożony po miejscach będących przed wojną jego włościami, z tabliczką z napisem: „polnische graf, polnische bandit” („polski książę, polski bandyta”). Zginął zamęczony na terenie koszar w Zegrzu, a jego szczątki z kończynami skrępowanymi drutem kolczastym zostały znalezione dopiero w 1969 roku i zidentyfikowane jedynie poprzez medalik szkaplerzny z wizerunkiem św. Jana Bosko. Fot. Archiwum Muzeum Historycznego w Legionowie.

 

 
Ślub księcia Adama Michała Józefa Czartoryskiego z hrabianką Jadwigą Stadnicką w 1937 r. Źródło: NAC.

Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych oraz Fundacja im. Janusza Kurtyki zapraszają na dyskusję online zatytułowaną "Patriotyczna działalność rodzin Czartoryskich i Radziwiłłów podczas II wojny światowej". Będzie to kolejne spotkanie z cyklu pt. "Czartoryscy i Radziwiłłowie - ludzie, miejsca, kolekcje".

 

Podczas spotkania zaproszeni Goście przypomną postaci z rodzin Czartoryskich i Radziwiłłów, które prowadziły działalność w ramach państwa podziemnego podczas II wojny światowej: ks. Konstantego Radziwiłła, który poniósł męczeńską śmierć z rąk Niemców w roku 1944, ks. Adama Czartoryskiego i ks. Jadwigę z Czartoryskich Brzozowską. Opowiadać o ich wojennych losach będą: wnuk ks. Konstantego Radziwiłła - Maciej Radziwiłł, córka ks. Adama Czartoryskiego - Jadwiga Czartoryska i siostra Jadwigi Brzozowskiej - Barbara Czartoryska.

 

Dyskusja online odbędzie się dnia 12 listopada 2020 r. o godzinie 18:00 i będzie transmitowana na żywo na kanale YouTube "Blogpressportal" pod linkiem: https://youtu.be/bBv8ewgzehU.

 

Uczestnicy: Barbara Czartoryska, Jadwiga Czartoryska, Maciej Radziwiłł.

 

Prowadzenie: dr hab. prof. UAM Bartosz Korzeniewski (Prezes Ośrodka Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych).

 

Organizatorzy: Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych, Fundacja im. Janusza Kurtyki.

 

Patron Medialny: Blogpress.pl.

 

Dyskusja jest częścią projektu "Czartoryscy i Radziwiłłowie - ludzie, miejsca, kolekcje" organizowanego przez Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych w ramach programu "Patriotyzm Jutra 2020" Muzeum Historii Polski.

 

Zachęcamy do dołączenia i śledzenia wydarzenia na Facebook.com!

 

Fundacja Kwartalnika "Wyklęci" oraz Fundacja im. Janusza Kurtyki zapraszają na spotkanie pt. "Wyzwolenie 1945?".


W dyskusji udział wezmą:


▪️ Kajetan Rajski - redaktor naczelny Kwartalnika "Wyklęci"


▪️ Paweł Kurtyka - Prezes Zarządu Fundacji im. Janusza Kurtyki
Dyskutanci poruszą m.in. następujące zagadnienia:


▪️ Obecność Żołnierzy Wyklętych w popkulturze - dobrze czy źle?

▪️ Dlaczego zainteresowanie Żołnierzami Wyklętymi zmalało, jeśli zmalało?

▪️ Popularyzacja, edukacja o Żołnierzach Wyklętych - jakie perspektywy na przyszłość?


Warto posłuchać głosu ludzi, którzy na co dzień popularyzują historię Żołnierzy Wyklętych.


Spotkanie odbędzie się w Bibliotece im. Janusza Kurtyki, w murach dawnego więzienia mokotowskiego, w którym więziono, bestialsko torturowano, a następnie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego oraz więźniów politycznych.


Dyskusja potrwa około 1,5 h i zakończy ją sesja pytań z sali.

Wstęp wolny.


Zapraszamy Państwa serdecznie i zachęcamy do śledzenia wydarzenia na facebook.com.

 

 

 

 

 

 

29 lutego 2020 r., w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, poszliśmy śladem męki Żołnierzy Niezłomnych.

 

Zaczynając od Cmentarza Wojskowego na Powązkach, pochyliliśmy się nad symbolicznym grobem gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" oraz nad grobem mjra Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", a następnie przeszliśmy na "Łączkę", miejsce potajemnego ukrywania ciał pomordowanych żołnierzy Powstania Antykomunistycznego, zamordowanych w więzieniu mokotowskim przy Rakowieckiej w Warszawie.

 

Kolejnym punktem programu był dawny areszt śledczy Warszawa-Mokotów, miejsce kaźni polskich bohaterów oraz Biblioteka im. Janusza Kurtyki.

 

Uczestnicy mieli możliwość zobaczenia, z którego miejsca 1 marca 1951 roku, wyprowadzano członków IV ZG Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", a następnie, w którym miejscu ich rozstrzelano. Zebrani Państwo zobaczyli również historyczne budynki, w których torturowano Polaków walczących o wolną i niepodległą Ojczyznę, i w których rodziły się dzieci Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego, gdyż więziono tam i znęcano się również nad Ich żonami...

 

Historia więzienia mokotowskiego to także czasy okupacji niemieckiej. Zemstą za próbę uwolnienia więźniów przez Powstańców Warszawskich, było rozstrzelanie 2 sierpnia 1944 roku przez oddziały SS ok. 600 warszawiaków. Ich ciała wrzucono do dołów na terenie aresztu.

To także czas internowania w czasach PRL opozycjonistów, działaczy podziemia, aż do 1989 roku.

 

To miejsce, to więcej niż więzienie. To istna golgota męki, cierpienia ludzi, dla których wiara i Ojczyzna były wartościami najświętszymi.

 

 

 

Spacer śladami męki Żołnierzy Niezłomnych odbył się w atmosferze skupienia i niedowierzania, że człowiek człowiekowi może wyrządzić takie zło. Wnioski, które płyną z trudnej i bolesnej historii tych miejsc i ludzi, są oczywiste: musimy pamiętać, edukować i przekazywać historię Żołnierzy Wyklętych następnym pokoleniom.

 

Dziękujemy Państwu za obecność, za pytania i godną postawę. Wierzymy, że wiedza i pamięć będzie trwać, przekazywana następnym pokoleniom.

 

 

 Nasza pamięć to wdzięczność i hołd za Ich poświęcenie i mękę. 

 

 

 

 

Spacer poprowadził Piotr Brulikis z Fundacji im. Janusza Kurtyki, były wolontariusz  Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN podczas prac poszukiwawczych na "Łączce".

 

 

 

Galeria zdjęć z wydarzenia: 


   


 

Fundacja im. Janusza Kurtyki oraz Okręg Mazowiecki Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych mają zaszczyt zaprosić Państwa na spotkanie z Żołnierzem Wyklętym.

Bohaterem spotkania będzie Pan kpt. Mieczysław Cybulski ps. "Ostry", żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, Polskiej Organizacji Podziemnej "Wyzwolenie". Żywa lekcja historii dla wszystkich. Warto posłuchać relacji świadka historii z okresu stalinowskiego terroru. Spotkanie odbędzie się w Bibliotece im. Janusza Kurtyki, w murach byłego więzienia mokotowskiego. W tym miejscu w latach 1945-1956 więziono, okrutnie przesłuchiwano, torturowano i mordowano więźniów politycznych, żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Następnie ciała wywożono i potajemnie ukrywano.

Przed spotkaniem, o godzinie 17:30 wyemitowany 20-minutowy film pt. "Żołnierze Wyklęci w opinii kombatantów" zrealizowany przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego i Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. 

Zachęcamy do uczestnictwa w tym wydarzeniu, w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych ".

Spotkanie poprowadzi Piotr Brulikis - Fundacja im. Janusza Kurtyki.

Patron

Janusz Marek Kurtyka - ur. 13 sierpnia 1960 r. w Krakowie, zginął 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku - polski historyk, mediewista, doktor habilitowany nauk humanistycznych. W latach 2005 - 2010 Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Janusz Kurtyka był jednym z pierwszych badaczy, którzy naukowo podjęli temat Żołnierzy Wyklętych, twórcą Zeszytów Historycznych WiN-u - periodyku naukowego, który przed powstaniem IPN stanowił jedną z kluczowych platform przekazywania wiedzy dotyczącej powojennego podziemia antykomunistycznego w PRL.

Za czasów jego prezesury w IPN dokonał się strategiczny przełom w narracji o polskiej historii najnowszej. Poddano systemowym badaniom naukowym agenturę komunistyczną w środowiskach opozycyjnych i dzieje podziemia antykomunistycznego co, już po jego śmierci, zaowocowało rozkwitem inicjatyw obywatelskich w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca. Inicjatorami jego ustanowienia byli Prezydent RP Lech Kaczyński i Prezes IPN Janusz Kurtyka.

Kawaler odznaczeń państwowych: Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Wolności i Solidarności, Orderu Zasługi dla Ukrainy III klasy. Laureat Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej oraz licznych nagród naukowych.

 

Dane kontaktowe

Adres rejestrowy:
ul. Wysłouchów 4/20
30-611 Kraków

Adres do korespondencji:
ul. Rakowiecka 37
02-521 Warszawa

kontakt telefoniczny (Biuro): +48 516 478 224
kontakt telefoniczny (Media): +48 694 320 294

Kontakty e:mail:
Prezes Zarządu: prezes@fundacjakurtyki.pl
Wiceprezes ds. naukowych: nauka@fundacjakurtyki.pl

Koordynator ds. promocji: media@fundacjakurtyki.pl

NIP: 6793121982
REGON: 363647335
KRS: 0000598727
Wszelkie prawa zastrzeżone © Fundacja im. Janusza Kurtyki
projekt i wykonanie Studio graficzne