"Jesteśmy krytykowani, bo tematy, które podejmujemy, budzą skrajne emocje."
Janusz Kurtyka, 1 IV 2009

"Polakom wciąż brak odwagi, by prezentować na zewnątrz swoją wizję historii."
Janusz Kurtyka, 1 IV 2009

"Jesteśmy ludźmi wolnymi, więc zachowujmy się jak ludzie wolni, a nie jak niewolnicy."
Janusz Kurtyka, 27 X 2001

Zobacz wszystkie

Dzisiaj o godz. 20:05 na antenie TVP 1 obejrzeliśmy Galę finałową II edycji konkursu dla młodzieży szkół ponadpodstawowych „Polskie serce pękło. Katyń 1940”, podczas której poznaliśmy laureatów. Wyniki konkursu prezentujemy poniżej.

Już po raz drugi uczniowie szkół ponadpodstawowych zmierzyli się z tematyką katyńską w ramach konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940” organizowanego przez Kancelarię Sejmu przy wsparciu Fundacji im. Janusza Kurtyki. Młodzież mogła zgłaszać swoje prace w trzech kategoriach: plastycznej, literackiej i tekstu piosenki. Konkurs cieszył się wyjątkową popularnością – w tegorocznej edycji zgłoszono ponad trzy tysiące prac. Przewodniczący komisji konkursowej prof. Tadeusz Wolsza wskazuje, że celem konkursu jest także odkłamanie zafałszowanego obrazu zbrodni katyńskiej. Oprócz ogłoszenia wyników konkursu, widzowie podczas Gali zapoznali się z oprawą artystyczną przybliżającą tematykę katyńską.

Laureaci Konkursu w kategorii plastycznej:

 1. Jagoda Sołtysiak
 2. Paweł Szczepanik
 3. Artem Iakubets
 4. Oliwia Owczarek
 5. Wiktoria Mikołajczyk
 6. Klaudia Zega
 7. Aleksander Stachów
 8. Filip Ulaczyk
 9. Wiktoria Waśko
 10. Borys Sterlingow

Laureaci Konkursu w kategorii literackiej:

 1. Ilona Woś
 2. Łukasz Celniak
 3. Julia Pikul
 4. Juliusz Obszarny
 5. Kamil Jabłoński
 6. Wiktoria Jarema
 7. Natalia Boruń
 8. Mariusz Waleryś
 9. Piotr Adamczyk
 10. Oliwia Guźlecka

Laureaci Konkursu w kategorii tekstu piosenki:

 1. Kamila Jedynak
 2. Dominika Liszkiewicz
 3. Małgorzata Skowrońska
 4. Natalia Fatyga
 5. Olga Szaniawska
 6. Karolina Zając
 7. Kacper Widłak
 8. Luiza Maria Lubowicka
 9. Kamil Toczko
 10. Daria Nowaczyk

Uroczysta Gala nie odbyłaby się bez wsparcia PZU - Mecenasa Gali oraz Fundacji Orlen - Darczyńcy, którym w imieniu Organizatorów bardzo dziękujemy.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli TVP oraz Polskie Radio.

 

 Galeria zdjęć z wydarzenia: 

We wtorek 13 kwietnia 2021 r. o godz. 20:05 na antenie TVP 1 wyemitowana zostanie Gala wręczenia nagród laureatom II edycji konkursu dla młodzieży szkół licealnych „Polskie serce pękło. Katyń 1940” organizowanego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przy wsparciu Fundacji im. Janusza Kurtyki.

Dodatkową emisję przewidziano także na antenie TVP Historia 14 kwietnia o godz. 15:40.

Już po raz drugi uczniowie szkół ponadpodstawowych zmierzyli się z tematyką katyńską w ramach konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940” organizowanego przez Kancelarię Sejmu. Młodzież mogła zgłaszać swoje prace w trzech kategoriach: plastycznej, literackiej i w ramach tekstu piosenki. Konkurs cieszył się wyjątkową popularnością – w tegorocznej edycji zgłoszono ponad trzy tysiące prac.

Nadchodząca Gala stanowić będzie uroczyste zwieńczenie przedsięwzięcia. Oprócz ogłoszenia wyników konkursu, widzowie będą mogli zapoznać się z oprawą artystyczną przybliżającą tematykę katyńską.

Komitet Honorowy konkursu:

 •  Prezydent RP Andrzej Duda - Przewodniczący
 •  Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek,
 •  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński,
 •  Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak,
 •  Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek,
 •  Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

 

Mecenas Gali 

 

 

Darczyńca

 

Patroni Medialni

 

 

 


 

 

Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych oraz Fundacja im. Janusza Kurtyki zapraszają na dyskusję online zatytułowaną "Błogosławieni z rodu Czartoryskich". Będzie to ostatnie spotkanie z cyklu pt. "Czartoryscy i Radziwiłłowie - ludzie, miejsca, kolekcje".

 

Tematem debaty będzie wątek religijny i działalność rodziny Czartoryskich w służbie Kościołowi. Przedstawione zostaną sylwetki osób duchownych z tego rodu: z linii sieniawskiej przypomnimy postać bł. ks. Augusta SDB (XIX w.), natomiast z linii pełkińskiej bł. o. Michała OP, męczennika II wojny światowej, oraz jego braci (XX w.).

 

Dyskusja online odbędzie się dnia 3 grudnia 2020 r. o godzinie 18:00 i będzie transmitowana na żywo na kanale YouTube "Blogpressportal".

Bezpośredni link do transmisji na żywo: https://youtu.be/_K3Q1TNLxcc.

 

Uczestnicy: 

- Barbara Czartoryska 

- Irena z Czartoryskich Bylicka

- o. Dariusz Kantypowicz OP

 

Prowadzenie:

- dr hab. prof. UAM Bartosz Korzeniewski 

(Prezes Ośrodka Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych).

 

 

Organizatorzy: Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych, Fundacja im. Janusza Kurtyki.

 

Patron Medialny: Blogpress.pl.

 

Dyskusja jest częścią projektu "Czartoryscy i Radziwiłłowie - ludzie, miejsca, kolekcje" organizowanego przez Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych w ramach programu "Patriotyzm Jutra 2020" Muzeum Historii Polski.

 

Zachęcamy do dołączenia i śledzenia wydarzenia na Facebook.com!

 

Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych oraz Fundacja im. Janusza Kurtyki zapraszają na dyskusję popularnonaukową online zatytułowaną "Książę Janusz Franciszek Radziwiłł w pamięci i w historii". Będzie to kolejne spotkanie z cyklu pt. "Czartoryscy i Radziwiłłowie - ludzie, miejsca, kolekcje".

 

Podczas spotkania poznamy życie i działalność księcia Janusza Franciszka Radziwiłła (1880-1967), którego postać i losy przybliżą nam biograf księcia - dr Jarosław Durka oraz Maciej Radziwiłł.

Dyskusja online odbędzie się dnia 26 listopada 2020 r. o godzinie 18:00 i będzie transmitowana na żywo na kanale YouTube "Blogpressportal".

Bezpośredni link do transmisji live: https://youtu.be/OihpcydH49U.

 

Prelegenci: 

- dr Jarosław Durka (historyk, Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego. Autor m.in. książki pt. "Janusz Radziwiłł 1880-1967. Biografia polityczna"), 

- Maciej Radziwiłł (manager, przedsiębiorca i działacz społeczny. Założyciel Fundacji Trzy Trąby).

 

Moderator:

- dr hab. prof. UAM Bartosz Korzeniewski (kulturoznawca, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prezes Ośrodka Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych).

 

 

 

Organizatorzy: Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych, Fundacja im. Janusza Kurtyki.

 

Patron Medialny: Blogpress.pl.

 

Dyskusja jest częścią projektu "Czartoryscy i Radziwiłłowie - ludzie, miejsca, kolekcje" organizowanego przez Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych w ramach programu "Patriotyzm Jutra 2020" Muzeum Historii Polski.

 

Zachęcamy do dołączenia i śledzenia wydarzenia na Facebook.com!

Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych oraz Fundacja im. Janusza Kurtyki zapraszają na dyskusję online zatytułowaną "Patriotyczna działalność rodzin Czartoryskich i Radziwiłłów podczas II wojny światowej". 

 

Na zdjęciu: książę Konstanty Radziwiłł „Korab”, porucznik rezerwy i kwatermistrz III batalionu I Rejonu „Marianowo-Brzozów”. W czasie Powstania Warszawskiego pojmany przez Niemców, był obwożony po miejscach będących przed wojną jego włościami, z tabliczką z napisem: „polnische graf, polnische bandit” („polski książę, polski bandyta”). Zginął zamęczony na terenie koszar w Zegrzu, a jego szczątki z kończynami skrępowanymi drutem kolczastym zostały znalezione dopiero w 1969 roku i zidentyfikowane jedynie poprzez medalik szkaplerzny z wizerunkiem św. Jana Bosko. Fot. Archiwum Muzeum Historycznego w Legionowie.

 

 
Ślub księcia Adama Michała Józefa Czartoryskiego z hrabianką Jadwigą Stadnicką w 1937 r. Źródło: NAC.

Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych oraz Fundacja im. Janusza Kurtyki zapraszają na dyskusję online zatytułowaną "Patriotyczna działalność rodzin Czartoryskich i Radziwiłłów podczas II wojny światowej". Będzie to kolejne spotkanie z cyklu pt. "Czartoryscy i Radziwiłłowie - ludzie, miejsca, kolekcje".

 

Podczas spotkania zaproszeni Goście przypomną postaci z rodzin Czartoryskich i Radziwiłłów, które prowadziły działalność w ramach państwa podziemnego podczas II wojny światowej: ks. Konstantego Radziwiłła, który poniósł męczeńską śmierć z rąk Niemców w roku 1944, ks. Adama Czartoryskiego i ks. Jadwigę z Czartoryskich Brzozowską. Opowiadać o ich wojennych losach będą: wnuk ks. Konstantego Radziwiłła - Maciej Radziwiłł, córka ks. Adama Czartoryskiego - Jadwiga Czartoryska i siostra Jadwigi Brzozowskiej - Barbara Czartoryska.

 

Dyskusja online odbędzie się dnia 12 listopada 2020 r. o godzinie 18:00 i będzie transmitowana na żywo na kanale YouTube "Blogpressportal" pod linkiem: https://youtu.be/bBv8ewgzehU.

 

Uczestnicy: Barbara Czartoryska, Jadwiga Czartoryska, Maciej Radziwiłł.

 

Prowadzenie: dr hab. prof. UAM Bartosz Korzeniewski (Prezes Ośrodka Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych).

 

Organizatorzy: Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych, Fundacja im. Janusza Kurtyki.

 

Patron Medialny: Blogpress.pl.

 

Dyskusja jest częścią projektu "Czartoryscy i Radziwiłłowie - ludzie, miejsca, kolekcje" organizowanego przez Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych w ramach programu "Patriotyzm Jutra 2020" Muzeum Historii Polski.

 

Zachęcamy do dołączenia i śledzenia wydarzenia na Facebook.com!

 

Fundacja Kwartalnika "Wyklęci" oraz Fundacja im. Janusza Kurtyki zapraszają na spotkanie pt. "Wyzwolenie 1945?".


W dyskusji udział wezmą:


▪️ Kajetan Rajski - redaktor naczelny Kwartalnika "Wyklęci"


▪️ Paweł Kurtyka - Prezes Zarządu Fundacji im. Janusza Kurtyki
Dyskutanci poruszą m.in. następujące zagadnienia:


▪️ Obecność Żołnierzy Wyklętych w popkulturze - dobrze czy źle?

▪️ Dlaczego zainteresowanie Żołnierzami Wyklętymi zmalało, jeśli zmalało?

▪️ Popularyzacja, edukacja o Żołnierzach Wyklętych - jakie perspektywy na przyszłość?


Warto posłuchać głosu ludzi, którzy na co dzień popularyzują historię Żołnierzy Wyklętych.


Spotkanie odbędzie się w Bibliotece im. Janusza Kurtyki, w murach dawnego więzienia mokotowskiego, w którym więziono, bestialsko torturowano, a następnie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego oraz więźniów politycznych.


Dyskusja potrwa około 1,5 h i zakończy ją sesja pytań z sali.

Wstęp wolny.


Zapraszamy Państwa serdecznie i zachęcamy do śledzenia wydarzenia na facebook.com.

 

 

Patron

Janusz Marek Kurtyka - ur. 13 sierpnia 1960 r. w Krakowie, zginął 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku - polski historyk, mediewista, doktor habilitowany nauk humanistycznych. W latach 2005 - 2010 Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Janusz Kurtyka był jednym z pierwszych badaczy, którzy naukowo podjęli temat Żołnierzy Wyklętych, twórcą Zeszytów Historycznych WiN-u - periodyku naukowego, który przed powstaniem IPN stanowił jedną z kluczowych platform przekazywania wiedzy dotyczącej powojennego podziemia antykomunistycznego w PRL.

Za czasów jego prezesury w IPN dokonał się strategiczny przełom w narracji o polskiej historii najnowszej. Poddano systemowym badaniom naukowym agenturę komunistyczną w środowiskach opozycyjnych i dzieje podziemia antykomunistycznego co, już po jego śmierci, zaowocowało rozkwitem inicjatyw obywatelskich w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca. Inicjatorami jego ustanowienia byli Prezydent RP Lech Kaczyński i Prezes IPN Janusz Kurtyka.

Kawaler odznaczeń państwowych: Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Wolności i Solidarności, Orderu Zasługi dla Ukrainy III klasy. Laureat Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej oraz licznych nagród naukowych.

 

Dane kontaktowe

Adres rejestrowy:
ul. Wysłouchów 4/20
30-611 Kraków

Adres do korespondencji:
ul. Rakowiecka 37
02-521 Warszawa

Kontakt telefoniczny (Biuro): +48 727 704 853
kontakt telefoniczny (Media): +48 694 320 294

Kontakty e:mail:
Prezes Zarządu: prezes@fundacjakurtyki.pl
Wiceprezes ds. naukowych: nauka@fundacjakurtyki.pl

Koordynator ds. promocji: media@fundacjakurtyki.pl

NIP: 6793121982
REGON: 363647335
KRS: 0000598727
Wszelkie prawa zastrzeżone © Fundacja im. Janusza Kurtyki
projekt i wykonanie Studio graficzne