"Jesteśmy krytykowani, bo tematy, które podejmujemy, budzą skrajne emocje."
Janusz Kurtyka, 1 IV 2009

"Polakom wciąż brak odwagi, by prezentować na zewnątrz swoją wizję historii."
Janusz Kurtyka, 1 IV 2009

"Jesteśmy ludźmi wolnymi, więc zachowujmy się jak ludzie wolni, a nie jak niewolnicy."
Janusz Kurtyka, 27 X 2001

Zobacz wszystkie

Nazwa wydarzenia nawiązuje do koncepcji Trójmorza, jednak celem organizatorów była szersza debata na temat politycznych i gospodarczych stosunków międzynarodowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Z tego powodu w poszczególnych panelach pojawiły się elementy wykraczające poza Trójmorze rozumiane jako współpracę gospodarczą krajów naszego regionu należących do Unii Europejskiej Poruszaliśmy między innymi kwestię kooperacji w obszarze bezpieczeństwa strategicznego, współpracy ekonomicznej z Ukrainą, problematykę współpracy atlantyckiej oraz przyszłość formatu 16+1.

Pierwszy główny panel był poświęcony polityce energetycznej państw Europy Środkowo-Wschodniej.Goście panelu – Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert pl. oraz dr Tomasz Nałęcz z Instytutu im. Romana Rybarskiego – odpowiadali na pytania dotyczące realiów współpracy między państwami regionu oraz zagrożeń, jakie się pojawiają. Zdaniem naszych ekspertów państwa Trójmorza mogą w pewnych aspektach współpracować ze sobą w dziedzinie energetyki, nie należy jednak spodziewać się w tym obszarze spektakularnych projektów. Przede wszystkim wszystkie państwa oprócz Polski na pierwszym miejscu myślą nie o bezpieczeństwie, a o czynnikach finansowych.

Drugi panel poświęcony był bezpieczeństwu strategicznemu. Poprowadził go Paweł Kurtyka. Gośćmi panelu byli były wiceminister obrony narodowej, prof. Romuald Szeremietiew, ekspert do spraw uzbrojenia i przedstawiciel Zakładów Mechanicznych Tarnów SA. Adam Henczeroraz Bastian Bochmann – współpracownik ds. Niemiec Instytutu Romana Rybarskiego.Zdaniem prof. Szeremietiewa, nie należy lekceważyć zagrożenia ze strony Rosji, która coraz głośniej mówi o idei budowy stronnictwa politycznego od Moskwy do Lizbony, zwłaszcza w kontekście zagrożenia destabilizacją na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Zagrożenie ze strony wschodniego sąsiada ma wpływ na polityki krajów tworzących Trójmorze.

Ostatni panel główny poświęcony był współpracy ekonomicznej w regionie. Poprowadził go Piotr Celiński z Centrum Analiz Stowarzyszenia KoLiber. Panelistami byli dr Mariusz Patey – Dyrektor Instytutu im. Romana Rybarskiego, dr Sławomir Mentzen – wiceprezes partii Wolność oraz drEugeniusz Bilonożko. przedstawiciel Uniwersytetu Kijowskiego.Paneliści zgodnie stwierdzili, że z powodu słabości gospodarek państw regionu ich współpraca nie może być alternatywą dla współpracy gospodarczej poszczególnych państw z Niemcami.

Kolejnym punktem programu były panele szczegółowe. Dr Michał Lubina opowiadał o stosunkach pomiędzy Chinami a Rosją. Szczególnie istotne są relacje w trójkącie Chiny-Rosja-USA. Mecenas Jacek Zimmer przedstawił stan obecny i perspektywy liberalizacji rynku energii w Polsce. Dariusz Materniak opowiadał o stosunkach polsko – ukraińskich.Prof. Andrzej Bryk mówił o perspektywie współpracy USA z państwami Trójmorza w kontekście obecnej sytuacji politycznej w Stanach Zjednoczonych.

Współpraca w formacie Trójmorza może przynieść pozytywne efekty, ale będą to raczej efekty o ograniczonej skali, ponieważ gospodarczy układ sił decyduje o zorientowaniu państw regionu na Niemcy. Powodzenie Trójmorza zależy przede wszystkim od profesjonalizmu polityków, urzędników i dyplomatów, uwzględniania specyfiki potencjalnych sojuszników oraz unikania wrażenia, że jest to porozumienie wymierzone przeciwko jedności Unii Europejskiej.

Wydarzenie odbyło się 17 marca 2018 roku w Qubus Hotel w Krakowie. 

Patron

Janusz Marek Kurtyka - ur. 13 sierpnia 1960 r. w Krakowie, zginął 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku - polski historyk, mediewista, doktor habilitowany nauk humanistycznych. W latach 2005 - 2010 Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Janusz Kurtyka był jednym z pierwszych badaczy, którzy naukowo podjęli temat Żołnierzy Wyklętych, twórcą Zeszytów Historycznych WiN-u - periodyku naukowego, który przed powstaniem IPN stanowił jedną z kluczowych platform przekazywania wiedzy dotyczącej powojennego podziemia antykomunistycznego w PRL.

Za czasów jego prezesury w IPN dokonał się strategiczny przełom w narracji o polskiej historii najnowszej. Poddano systemowym badaniom naukowym agenturę komunistyczną w środowiskach opozycyjnych i dzieje podziemia antykomunistycznego co, już po jego śmierci, zaowocowało rozkwitem inicjatyw obywatelskich w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca. Inicjatorami jego ustanowienia byli Prezydent RP Lech Kaczyński i Prezes IPN Janusz Kurtyka.

Kawaler odznaczeń państwowych: Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Wolności i Solidarności, Orderu Zasługi dla Ukrainy III klasy. Laureat Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej oraz licznych nagród naukowych.

 

Dane kontaktowe

Adres rejestrowy:
ul. Wysłouchów 4/20
30-611 Kraków

Adres do korespondencji:
ul. Rakowiecka 37
02-521 Warszawa

kontakt telefoniczny (Biuro): +48 516 478 224
kontakt telefoniczny (Media): +48 694 320 294

Kontakty e:mail:
Prezes Zarządu: prezes@fundacjakurtyki.pl
Wiceprezes ds. naukowych: nauka@fundacjakurtyki.pl

Koordynator ds. promocji: media@fundacjakurtyki.pl

NIP: 6793121982
REGON: 363647335
KRS: 0000598727
Wszelkie prawa zastrzeżone © Fundacja im. Janusza Kurtyki
projekt i wykonanie Studio graficzne