"Jesteśmy krytykowani, bo tematy, które podejmujemy, budzą skrajne emocje."
Janusz Kurtyka, 1 IV 2009

"Polakom wciąż brak odwagi, by prezentować na zewnątrz swoją wizję historii."
Janusz Kurtyka, 1 IV 2009

"Jesteśmy ludźmi wolnymi, więc zachowujmy się jak ludzie wolni, a nie jak niewolnicy."
Janusz Kurtyka, 27 X 2001

Zobacz wszystkie
Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych oraz Fundacja im. Janusza Kurtyki zapraszają na dyskusję online zatytułowaną "Patriotyczna działalność rodzin Czartoryskich i Radziwiłłów podczas II wojny światowej". 

 

Na zdjęciu: książę Konstanty Radziwiłł „Korab”, porucznik rezerwy i kwatermistrz III batalionu I Rejonu „Marianowo-Brzozów”. W czasie Powstania Warszawskiego pojmany przez Niemców, był obwożony po miejscach będących przed wojną jego włościami, z tabliczką z napisem: „polnische graf, polnische bandit” („polski książę, polski bandyta”). Zginął zamęczony na terenie koszar w Zegrzu, a jego szczątki z kończynami skrępowanymi drutem kolczastym zostały znalezione dopiero w 1969 roku i zidentyfikowane jedynie poprzez medalik szkaplerzny z wizerunkiem św. Jana Bosko. Fot. Archiwum Muzeum Historycznego w Legionowie.

 

 
Ślub księcia Adama Michała Józefa Czartoryskiego z hrabianką Jadwigą Stadnicką w 1937 r. Źródło: NAC.

Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych oraz Fundacja im. Janusza Kurtyki zapraszają na dyskusję online zatytułowaną "Patriotyczna działalność rodzin Czartoryskich i Radziwiłłów podczas II wojny światowej". Będzie to kolejne spotkanie z cyklu pt. "Czartoryscy i Radziwiłłowie - ludzie, miejsca, kolekcje".

 

Podczas spotkania zaproszeni Goście przypomną postaci z rodzin Czartoryskich i Radziwiłłów, które prowadziły działalność w ramach państwa podziemnego podczas II wojny światowej: ks. Konstantego Radziwiłła, który poniósł męczeńską śmierć z rąk Niemców w roku 1944, ks. Adama Czartoryskiego i ks. Jadwigę z Czartoryskich Brzozowską. Opowiadać o ich wojennych losach będą: wnuk ks. Konstantego Radziwiłła - Maciej Radziwiłł, córka ks. Adama Czartoryskiego - Jadwiga Czartoryska i siostra Jadwigi Brzozowskiej - Barbara Czartoryska.

 

Dyskusja online odbędzie się dnia 12 listopada 2020 r. o godzinie 18:00 i będzie transmitowana na żywo na kanale YouTube "Blogpressportal" pod linkiem: https://youtu.be/bBv8ewgzehU.

 

Uczestnicy: Barbara Czartoryska, Jadwiga Czartoryska, Maciej Radziwiłł.

 

Prowadzenie: dr hab. prof. UAM Bartosz Korzeniewski (Prezes Ośrodka Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych).

 

Organizatorzy: Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych, Fundacja im. Janusza Kurtyki.

 

Patron Medialny: Blogpress.pl.

 

Dyskusja jest częścią projektu "Czartoryscy i Radziwiłłowie - ludzie, miejsca, kolekcje" organizowanego przez Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych w ramach programu "Patriotyzm Jutra 2020" Muzeum Historii Polski.

 

Zachęcamy do dołączenia i śledzenia wydarzenia na Facebook.com!

Patron

Janusz Marek Kurtyka - ur. 13 sierpnia 1960 r. w Krakowie, zginął 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku - polski historyk, mediewista, doktor habilitowany nauk humanistycznych. W latach 2005 - 2010 Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Janusz Kurtyka był jednym z pierwszych badaczy, którzy naukowo podjęli temat Żołnierzy Wyklętych, twórcą Zeszytów Historycznych WiN-u - periodyku naukowego, który przed powstaniem IPN stanowił jedną z kluczowych platform przekazywania wiedzy dotyczącej powojennego podziemia antykomunistycznego w PRL.

Za czasów jego prezesury w IPN dokonał się strategiczny przełom w narracji o polskiej historii najnowszej. Poddano systemowym badaniom naukowym agenturę komunistyczną w środowiskach opozycyjnych i dzieje podziemia antykomunistycznego co, już po jego śmierci, zaowocowało rozkwitem inicjatyw obywatelskich w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca. Inicjatorami jego ustanowienia byli Prezydent RP Lech Kaczyński i Prezes IPN Janusz Kurtyka.

Kawaler odznaczeń państwowych: Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Wolności i Solidarności, Orderu Zasługi dla Ukrainy III klasy. Laureat Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej oraz licznych nagród naukowych.

 

Dane kontaktowe

Adres rejestrowy:
ul. Wysłouchów 4/20
30-611 Kraków

Adres do korespondencji:
ul. Rakowiecka 37
02-521 Warszawa

Kontakt telefoniczny (Biuro): +48 727 704 853
kontakt telefoniczny (Media): +48 694 320 294

Kontakty e:mail:
Prezes Zarządu: prezes@fundacjakurtyki.pl
Wiceprezes ds. naukowych: nauka@fundacjakurtyki.pl

Koordynator ds. promocji: media@fundacjakurtyki.pl

NIP: 6793121982
REGON: 363647335
KRS: 0000598727
Wszelkie prawa zastrzeżone © Fundacja im. Janusza Kurtyki
projekt i wykonanie Studio graficzne