"Jesteśmy krytykowani, bo tematy, które podejmujemy, budzą skrajne emocje."
Janusz Kurtyka, 1 IV 2009

"Polakom wciąż brak odwagi, by prezentować na zewnątrz swoją wizję historii."
Janusz Kurtyka, 1 IV 2009

"Jesteśmy ludźmi wolnymi, więc zachowujmy się jak ludzie wolni, a nie jak niewolnicy."
Janusz Kurtyka, 27 X 2001

Zobacz wszystkie

24 kwietnia w Sejm Rzeczypospolitej Polskiej miała odbyć się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu plastycznego i literackiego dla uczniów szkół średnich „Polskie serce pękło – Katyń 1940”, zainicjowanego przez Marszałek Sejmu Elżbieta Witek - poseł na Sejm RP.

Konkurs skierowany był do młodzieży ze szkół średnich. Odbywał się w dwóch formach. Część plastyczna polegała na stworzeniu pocztówki z Katynia, zaś w części literackiej uczestnicy odpowiadali na pytanie: dlaczego musimy pamiętać o Katyniu?

Z powodu pandemii koronawirusa uroczystość w zaplanowanej formie nie mogła zostać zrealizowana. Wobec tego powstał specjalny film, w którym Marszałek Sejmu Pani Elżbieta Witak wraz ministrami polskiego rządu: Dariuszem Piontkowskmi Ministerstwo Edukacji Narodowej, Mariuszem Kamińskim Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariuszem Błaszczakiem Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Jarosławem Szarkiem prezesem Instytut Pamięci Narodowej ogłosili wyniki tego konkursu.

Z przesłaniem do uczestników, laureatów i organizatorów konkursu zwrócił się również Prezydent RP Andrzej Duda, przewodniczący Komitetu Honorowego konkursu.

Miło nam poinformować, że Fundacja była partnerem tego przedsięwzięcia.

"Polskie serce pękło. Katyń 1940".

Patron

Janusz Marek Kurtyka - ur. 13 sierpnia 1960 r. w Krakowie, zginął 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku - polski historyk, mediewista, doktor habilitowany nauk humanistycznych. W latach 2005 - 2010 Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Janusz Kurtyka był jednym z pierwszych badaczy, którzy naukowo podjęli temat Żołnierzy Wyklętych, twórcą Zeszytów Historycznych WiN-u - periodyku naukowego, który przed powstaniem IPN stanowił jedną z kluczowych platform przekazywania wiedzy dotyczącej powojennego podziemia antykomunistycznego w PRL.

Za czasów jego prezesury w IPN dokonał się strategiczny przełom w narracji o polskiej historii najnowszej. Poddano systemowym badaniom naukowym agenturę komunistyczną w środowiskach opozycyjnych i dzieje podziemia antykomunistycznego co, już po jego śmierci, zaowocowało rozkwitem inicjatyw obywatelskich w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca. Inicjatorami jego ustanowienia byli Prezydent RP Lech Kaczyński i Prezes IPN Janusz Kurtyka.

Kawaler odznaczeń państwowych: Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Wolności i Solidarności, Orderu Zasługi dla Ukrainy III klasy. Laureat Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej oraz licznych nagród naukowych.

 

Dane kontaktowe

Adres rejestrowy:
ul. Wysłouchów 4/20
30-611 Kraków

Adres do korespondencji:
ul. Rakowiecka 37
02-521 Warszawa

kontakt telefoniczny (Biuro): +48 516 478 224
kontakt telefoniczny (Media): +48 694 320 294

Kontakty e:mail:
Prezes Zarządu: prezes@fundacjakurtyki.pl
Wiceprezes ds. naukowych: nauka@fundacjakurtyki.pl

Koordynator ds. promocji: media@fundacjakurtyki.pl

NIP: 6793121982
REGON: 363647335
KRS: 0000598727
Wszelkie prawa zastrzeżone © Fundacja im. Janusza Kurtyki
projekt i wykonanie Studio graficzne