"Jesteśmy krytykowani, bo tematy, które podejmujemy, budzą skrajne emocje."
Janusz Kurtyka, 1 IV 2009

"Polakom wciąż brak odwagi, by prezentować na zewnątrz swoją wizję historii."
Janusz Kurtyka, 1 IV 2009

"Jesteśmy ludźmi wolnymi, więc zachowujmy się jak ludzie wolni, a nie jak niewolnicy."
Janusz Kurtyka, 27 X 2001

Zobacz wszystkie

 

W imieniu Zespołu Fundacji im. Janusza Kurtyki w Warszawie wyrażamy nasze ubolewanie nad ideologicznymi aktami wandalizmu, jakie miały miejsce w nocy z 28 na 29 lipca 2020 r. Objęły one profanację najważniejszych stołecznych pomników, zwłaszcza figury Chrystusa Sursum Corda, pomników Ojców Niepodległości, Warszawskiej Syrenki czy pomnika Mikołaja Kopernika. Czyny te stanowią obrazę uczuć religijnych i patriotycznych.

 

W naszym przekonaniu poszanowanie dla odmienności przekonań wynika z uniwersalnej koncepcji dialogu. Zakłada ona, że równość, która pozostaje podstawą dialogu, dotyczy jego partnerów, nie zaś treści. Ta ostatnia winna bowiem opierać się na dążeniu do prawdy, uwzględniającym szacunek dla wspólnej tożsamości. Jesteśmy przekonani, że taka postawa przyświecała naszemu Patronowi. Apelujemy, aby żadne środowiska, wyrażające swoje poglądy na różne sposoby, nie odwoływały się do jakiejkolwiek formy przemocy, w tym przemocy symbolicznej.

 

 

Paweł Kurtyka

Prezes Zarządu

 

Damian Bębnowski

Wiceprezes Zarządu ds. nauki 

Patron

Janusz Marek Kurtyka - ur. 13 sierpnia 1960 r. w Krakowie, zginął 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku - polski historyk, mediewista, doktor habilitowany nauk humanistycznych. W latach 2005 - 2010 Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Janusz Kurtyka był jednym z pierwszych badaczy, którzy naukowo podjęli temat Żołnierzy Wyklętych, twórcą Zeszytów Historycznych WiN-u - periodyku naukowego, który przed powstaniem IPN stanowił jedną z kluczowych platform przekazywania wiedzy dotyczącej powojennego podziemia antykomunistycznego w PRL.

Za czasów jego prezesury w IPN dokonał się strategiczny przełom w narracji o polskiej historii najnowszej. Poddano systemowym badaniom naukowym agenturę komunistyczną w środowiskach opozycyjnych i dzieje podziemia antykomunistycznego co, już po jego śmierci, zaowocowało rozkwitem inicjatyw obywatelskich w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca. Inicjatorami jego ustanowienia byli Prezydent RP Lech Kaczyński i Prezes IPN Janusz Kurtyka.

Kawaler odznaczeń państwowych: Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Wolności i Solidarności, Orderu Zasługi dla Ukrainy III klasy. Laureat Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej oraz licznych nagród naukowych.

 

Dane kontaktowe

Adres rejestrowy:
ul. Wysłouchów 4/20
30-611 Kraków

Adres do korespondencji:
ul. Rakowiecka 37
02-521 Warszawa

kontakt telefoniczny (Biuro): +48 516 478 224
kontakt telefoniczny (Media): +48 694 320 294

Kontakty e:mail:
Prezes Zarządu: prezes@fundacjakurtyki.pl
Wiceprezes ds. naukowych: nauka@fundacjakurtyki.pl

Koordynator ds. promocji: media@fundacjakurtyki.pl

NIP: 6793121982
REGON: 363647335
KRS: 0000598727
Wszelkie prawa zastrzeżone © Fundacja im. Janusza Kurtyki
projekt i wykonanie Studio graficzne