"Jesteśmy krytykowani, bo tematy, które podejmujemy, budzą skrajne emocje."
Janusz Kurtyka, 1 IV 2009

"Polakom wciąż brak odwagi, by prezentować na zewnątrz swoją wizję historii."
Janusz Kurtyka, 1 IV 2009

"Jesteśmy ludźmi wolnymi, więc zachowujmy się jak ludzie wolni, a nie jak niewolnicy."
Janusz Kurtyka, 27 X 2001

Zobacz wszystkie

8 sierpnia 2020 r. Fundacja im. Janusza Kurtyki zorganizowała spacer historyczny śladami rzezi Ochoty. Wydarzenie to jest upamiętnieniem cywilnych mieszkańców warszawskiej Ochoty podczas Powstania Warszawskiego. Szacuje się, że podczas rzezi Ochoty, Niemcy i wschodnia jednostka kolaboracyjna RONA (Rosyjska Wyzwoleńcza Armia Ludowa) pod dowództwem Bronisława Kaminskiego wymordowali ok. 10000 niewinnych mieszkańców Ochoty.

W przestrzeni publicznej znana bardziej jest Rzeź Woli, pacyfikacja mieszkańców dzielnicy Wola podczas Powstania Warszawskiego. Rzeź Ochoty do dziś jest tematem zapomnianym. Dlatego też Fundacja zdecydowała się, aby tą historię przypomnieć i cyklicznie prowadzić tego typu spacery.

Celem spacerów jest przejście miejscami, gdzie mordowano Polaków, w miejscach tych znajdują się tablice pamięci. Przy tablicach wspominane są imiona i nazwiska pomordowanych oraz relacje ocalałych świadków z tej, straszliwej zbrodni.

Spacer rozpoczął się na Placu Narutowicza, pod kościołem św. Jakuba Apostoła. Następnie uczestnicy udali się pod kamienicę przy ul. Grójeckiej 22/24. Kolejnymi punktami były Dom Akademicki, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, gdzie bestialsko gwałcono, a następnie pacjentki dawnego Instytutu Radowego. Ostatnimi punktami na trasie było Liceum im. Hugona Kołłątaja oraz teren dawnego „Zieleniaka”, obozu przejściowego w czasie Powstania Warszawskiego. Na terenie liceum, na sali gimnastycznej rozstawiony był specjalny ruszt, na którym palono ciała zamordowanych Polaków, których egzekucji dokonywano na terenie „Zieleniaka”. Niestety dziś na budynku szkoły nie znajduje się żadna tablica pamiątkowa, która upamiętniałaby ofiary. W miejscach pamięci czy też miejscach, gdzie mordowano mieszkańców Ochoty, wspominano pomordowanych i przedstawiono relacje ocalałych świadków.

Szacuje się, że przez „Zieleniak” przeszło ok. 60 000 mieszkańców Ochoty i innych dzielnic Warszawy. Ok. 1000 osób zostało tamże zamordowanych, a reszta ludności wysłana została do kolejnego obozu przejściowego w Pruszkowie lub do obozów koncentracyjnych i obozów pracy. Na terenie „Zieleniaka” dokonywano wielu gwałtach na kobietach.

Uważamy, że o tej tragicznej zbrodni należy mówić nie tylko podczas uroczystości obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego, ale należy przekazywać wiedzę historyczną cyklicznie, która powinna być przekazywana również w szkołach, aby następne pokolenie pamiętało w jaki sposób byli traktowani i mordowani Polacy.

W spacerze udział wzięło ok. 50 osób, mimo upalnej pogody.

Dziękujemy Państwu za przybycie i zapraszamy na kolejne spacery śladami rzezi Woli i rzezi Ochoty.

Spacer poprowadził Piotr Brulikis z Fundacji im. Janusza Kurtyki, potomek ocalałej rodziny z Rzezi Woli.

 


Galeria zdjęć z wydarzenia:

 

 

Patron

Janusz Marek Kurtyka - ur. 13 sierpnia 1960 r. w Krakowie, zginął 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku - polski historyk, mediewista, doktor habilitowany nauk humanistycznych. W latach 2005 - 2010 Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Janusz Kurtyka był jednym z pierwszych badaczy, którzy naukowo podjęli temat Żołnierzy Wyklętych, twórcą Zeszytów Historycznych WiN-u - periodyku naukowego, który przed powstaniem IPN stanowił jedną z kluczowych platform przekazywania wiedzy dotyczącej powojennego podziemia antykomunistycznego w PRL.

Za czasów jego prezesury w IPN dokonał się strategiczny przełom w narracji o polskiej historii najnowszej. Poddano systemowym badaniom naukowym agenturę komunistyczną w środowiskach opozycyjnych i dzieje podziemia antykomunistycznego co, już po jego śmierci, zaowocowało rozkwitem inicjatyw obywatelskich w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca. Inicjatorami jego ustanowienia byli Prezydent RP Lech Kaczyński i Prezes IPN Janusz Kurtyka.

Kawaler odznaczeń państwowych: Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Wolności i Solidarności, Orderu Zasługi dla Ukrainy III klasy. Laureat Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej oraz licznych nagród naukowych.

 

Dane kontaktowe

Adres rejestrowy:
ul. Wysłouchów 4/20
30-611 Kraków

Adres do korespondencji:
ul. Rakowiecka 37
02-521 Warszawa

kontakt telefoniczny (Biuro): +48 516 478 224
kontakt telefoniczny (Media): +48 694 320 294

Kontakty e:mail:
Prezes Zarządu: prezes@fundacjakurtyki.pl
Wiceprezes ds. naukowych: nauka@fundacjakurtyki.pl

Koordynator ds. promocji: media@fundacjakurtyki.pl

NIP: 6793121982
REGON: 363647335
KRS: 0000598727
Wszelkie prawa zastrzeżone © Fundacja im. Janusza Kurtyki
projekt i wykonanie Studio graficzne