Zapraszamy na kolejny spacer śladami Rzezi Woli, ludobójczej, barbarzyńskiej pacyfikacji cywilnych mieszkańców warszawskiej Woli podczas Powstania Warszawskiego. Zbrodni nierozliczonej, dokonanej przez Niemców i wschodnie jednostki kolaboracyjne.
Wydarzenie jest cykliczne, gdyż o ofiarach ludobójstwa na warszawskiej Woli należy pamiętać nie tylko w trakcie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Podczas spaceru wspomniane zostaną imiona i nazwiska pomordowanych oraz przytoczone zostaną relacje ocalałych świadków Rzezi Woli.
Na trasie spaceru zatrzymamy się m.in. w następujących miejscach:
▪️ Szpital Zakaźny przy ulicy Wolskiej 37
▪️ Dawna Fabryka Franaszka
▪️ Dawna Fabryka Ursus
▪️ Szpital Wolski przy ulicy Płockiej 26
▪️ Kościół św. Wojciecha
▪️ Dawna Fabryka Kirchmajera i Marczewskiego
▪️ Park Sowińskiego
▪️ Cerkiew św. Jana Klimaka
▪️ Kościół św. Wawrzyńca
▪️ Cmentarz Powstańców Warszawy
Szacuje się, że w Rzezi Woli zginęło ok. 50 000 niewinnych dzieci, kobiet, mężczyzn i osób starszych.
Spotykamy się 27 września 2020 r., o godzinie 12 pod Wojewódzkim Szpitalem Zakaźnym przy ulicy Wolskiej 37.
Bardzo prosimy Państwa o zabranie ze sobą zniczy oraz kwiatów, które złożymy pod tablicami pamięci.
Prosimy również o stosowanie się do wytycznych GIS: zachowanie odpowiedniej odległości oraz zakrywanie nosa i ust.
Spacer jest bezpłatny.
Ich śmierć jest ceną naszej wolności,
Nasza pamięć o Nich świadczy o nas.
https://youtu.be/7sLpWJHN-Rc
Prowadzenie :
Piotr Brulikis
Rzeź Woli i Ochoty
Fundacja im. Janusza Kurtyki
Patron
Janusz Marek Kurtyka - ur. 13 sierpnia 1960 r. w Krakowie, zginął 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku - polski historyk, mediewista, doktor habilitowany nauk humanistycznych. W latach 2005 - 2010 Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Janusz Kurtyka był jednym z pierwszych badaczy, którzy naukowo podjęli temat Żołnierzy Wyklętych, twórcą Zeszytów Historycznych WiN-u - periodyku naukowego, który przed powstaniem IPN stanowił jedną z kluczowych platform przekazywania wiedzy dotyczącej powojennego podziemia antykomunistycznego w PRL.
Za czasów jego prezesury w IPN dokonał się strategiczny przełom w narracji o polskiej historii najnowszej. Poddano systemowym badaniom naukowym agenturę komunistyczną w środowiskach opozycyjnych i dzieje podziemia antykomunistycznego co, już po jego śmierci, zaowocowało rozkwitem inicjatyw obywatelskich w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca. Inicjatorami jego ustanowienia byli Prezydent RP Lech Kaczyński i Prezes IPN Janusz Kurtyka.
Kawaler odznaczeń państwowych: Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Wolności i Solidarności, Orderu Zasługi dla Ukrainy III klasy. Laureat Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej oraz licznych nagród naukowych.