"Jesteśmy krytykowani, bo tematy, które podejmujemy, budzą skrajne emocje."
Janusz Kurtyka, 1 IV 2009

"Polakom wciąż brak odwagi, by prezentować na zewnątrz swoją wizję historii."
Janusz Kurtyka, 1 IV 2009

"Jesteśmy ludźmi wolnymi, więc zachowujmy się jak ludzie wolni, a nie jak niewolnicy."
Janusz Kurtyka, 27 X 2001

Zobacz wszystkie

27.09.2020 r. odbył się kolejny spacer śladami Rzezi Woli, który cyklicznie ma na celu upamiętnianie, edukację o ludobójczej pacyfikacji cywilnych mieszkańców warszawskiej Woli, dokonanej przez Niemców i wschodnie jednostki kolaboracyjne, podczas Powstania Warszawskiego.  Szacuje się, że w Rzezi Woli wymordowanych zostało ok. 50 tys. niewinnych kobiet, mężczyzn i dzieci.

Rozkaz Reichsführera-SS Heinricha Himmlera brzmiał: „Każdego mieszkańca należy zabić [w tym również kobiety i dzieci], nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy".

Mimo niesprzyjającej pogody, w spacerze uczestniczyło 20 osób. Trasa spaceru wiodła ulicą Wolską, gdzie uczestnicy zatrzymywali się w kilkunastu miejscach pamięci, gdzie rozstrzeliwano cywilnych mieszkańców Woli. W miejscach tych wspominano imiona i nazwiska pomordowanych jak i również wspominano relacje, zeznania ocalałych świadków tamtych tragicznych zdarzeń.

Na trasie spaceru uczestnicy dowiedzieli się o historii Szpitala św. Stanisława, kościołów: św. Wojciecha i Wawrzyńca, fabryk: Franaszka, Ursus, Kirchmayera i Marczewskiego. W tych miejscach jak i w Parku Sowińskiego, na cmentarzu prawosławnym i cmentarzu Wolskim przytaczano fakty historyczne i relacje ludzi, którzy przeżyli tę gehennę.

Na spacerze był obecny syn cudem ocalałej Pani Janiny Mamontowicz. Po raz kolejny udział bierze potomek ocalałej rodziny z Rzezi Woli lub bezpośredni świadek tamtej makabrycznej historii.

Spacery będą kontynuowane również na trasie dzielnicy Ochota, gdzie wymordowano ok. 10 tys. mieszkańców. Idea ma na celu nie tylko pamięć, ale przekazywanie następnym pokoleniom historii Polaków, aby nigdy o tych zdarzeniach nie zapomniano.

Wkrótce kolejne wydarzenia.

 

Zapraszamy i polecamy Państwu profil w mediach społecznościowych Facebook – Rzeź Woli i Ochoty.


 

Patron

Janusz Marek Kurtyka - ur. 13 sierpnia 1960 r. w Krakowie, zginął 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku - polski historyk, mediewista, doktor habilitowany nauk humanistycznych. W latach 2005 - 2010 Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Janusz Kurtyka był jednym z pierwszych badaczy, którzy naukowo podjęli temat Żołnierzy Wyklętych, twórcą Zeszytów Historycznych WiN-u - periodyku naukowego, który przed powstaniem IPN stanowił jedną z kluczowych platform przekazywania wiedzy dotyczącej powojennego podziemia antykomunistycznego w PRL.

Za czasów jego prezesury w IPN dokonał się strategiczny przełom w narracji o polskiej historii najnowszej. Poddano systemowym badaniom naukowym agenturę komunistyczną w środowiskach opozycyjnych i dzieje podziemia antykomunistycznego co, już po jego śmierci, zaowocowało rozkwitem inicjatyw obywatelskich w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca. Inicjatorami jego ustanowienia byli Prezydent RP Lech Kaczyński i Prezes IPN Janusz Kurtyka.

Kawaler odznaczeń państwowych: Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Wolności i Solidarności, Orderu Zasługi dla Ukrainy III klasy. Laureat Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej oraz licznych nagród naukowych.

 

Dane kontaktowe

Adres rejestrowy:
ul. Wysłouchów 4/20
30-611 Kraków

Adres do korespondencji:
ul. Rakowiecka 37
02-521 Warszawa

kontakt telefoniczny (Biuro): +48 516 478 224
kontakt telefoniczny (Media): +48 694 320 294

Kontakty e:mail:
Prezes Zarządu: prezes@fundacjakurtyki.pl
Wiceprezes ds. naukowych: nauka@fundacjakurtyki.pl

Koordynator ds. promocji: media@fundacjakurtyki.pl

NIP: 6793121982
REGON: 363647335
KRS: 0000598727
Wszelkie prawa zastrzeżone © Fundacja im. Janusza Kurtyki
projekt i wykonanie Studio graficzne