"Jesteśmy krytykowani, bo tematy, które podejmujemy, budzą skrajne emocje."
Janusz Kurtyka, 1 IV 2009

"Polakom wciąż brak odwagi, by prezentować na zewnątrz swoją wizję historii."
Janusz Kurtyka, 1 IV 2009

"Jesteśmy ludźmi wolnymi, więc zachowujmy się jak ludzie wolni, a nie jak niewolnicy."
Janusz Kurtyka, 27 X 2001

Zobacz wszystkieDrodzy Państwo,

"W związku z epidemią koronawirusa w Polsce, Fundacja im. Janusza Kurtyki pracuje zdalnie do odwołania.

Informujemy, że Biblioteka im. Janusza Kurtyki zostaje zamknięta do odwołania.

Odwołane zostają również wszystkie wydarzenia zaplanowane w siedzibie Fundacji.

 

Życzymy Państwu zdrowia, spokoju i zalecania się do oficjalnych komunikatów Głównego Inspektora Sanitarnego.

Zespół Fundacji im. Janusza Kurtyki

Paweł Kurtyka, Zofia Pilecka, Jacek Pawłowicz, Piotr BrulikisPaweł Kurtyka, Zofia Pilecka, Jacek Pawłowicz, Piotr BrulikisRotmistrz Witold Pilecki - spotkanie wokół albumu J. PawłowiczaW 71. rocznicę śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego Fundacja im. Janusza Kurtyki zorganizowała wydarzenie zatytułowane: ”Rotmistrz Witold Pilecki – spotkanie wokół albumu Jacka Pawłowicza”, które odbyło się w Bibliotece im. Janusza Kurtyki znajdującej się w murach dawnego więzienia mokotowskiego przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie. 

 

25 maja 1948 roku o 21:30 w więzieniu mokotowskim w Warszawie przy ulicy Rakowieckiej został zamordowany Rotmistrz Witold Pilecki – niezłomny Żołnierz Rzeczpospolitej, kawalerzysta Bitwy Warszawskiej, ułan Września 1939, ochotnik do Auschwitz, założyciel siatki konspiracyjnej w piekle na ziemi – niemieckim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, powstaniec warszawski, podkomendny Generała Władysława Andersa, oficer wywiadu walczący o wyzwolenie Ojczyzny w czasach stalinizmu.

 

W spotkaniu wzięli udział znamienici Goście. Pierwszym z nich była Pani Zofia Pilecka-Optułowicz – córka Marii i Witolda Pileckich, która przez całe swoje życie toczyła nierówną walkę w obronie prawdy o Żołnierzach Wyklętych, w tym o pamięć Ojca. Od najmłodszych lat zmagała się także z represjami ze strony komunistycznych władz, lecz mimo tego - jak sama wspomina - "była dzielna i odważna", bo o to prosił Ją Tata.  

Drugim Gościem panelu był Pan Jacek Pawłowicz – Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, przedtem pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, autor albumu o Witoldzie Pileckim a także współautor publikacji takich, jak „Generał Leopold Okulicki: 1898 – 1946”, czy „Znane – nieznane. Prasa niezależna na Mazowszu 1976 – 1989.”

Trzecim panelistą był Prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki, Pan Paweł Kurtyka – historyk, architekt,  przewodniczący Rady Nadzorczej Agencji Mienia Wojskowego, członek kapituły Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej” prowadzący od wielu lat działania na rzecz upamiętniania Żołnierzy Wyklętych i promowania polskiej historii.

 

Podczas spotkania tłumnie zgromadzeni słuchacze mieli niepowtarzalną szansę wysłuchać wspomnień Pani Zofii Pileckiej. Córka Rotmistrza opowiadała o swoim beztroskim dzieciństwie w Sukurczach – o nauce chodzenia, kiedy podpierała się na grzbiecie Nerona - ukochanego psa Witolda Pileckiego, o wspólnych spacerach po lesie z Tatą, a także  o  tym jak Rotmistrz przedstawiał dzieciom korzyści wynikające z jedzenia nielubianej przez nich owsianki. Pani Zofia podzieliła się także mądrościami, które przekazywał Jej Pilecki. Nauki Ojca obejmowały m.in. wpajanie poczucia wysokiej odpowiedzialności za życie, rozprawy na temat duchowości zwierząt i przyrody a także konieczność poszanowania natury niezależnie od tego czy jest to biedronka czy rosłe drzewo. Po raz pierwszy szeroka publiczność usłyszała historię śmierci „Bajki” – ulubionego wierzchowca Rotmistrza. Koń zginął przyjmując kulę przeznaczoną dla swojego Pana… Pani Zofia wspominała dzień imienin jednego z wujków, podczas którego miała deklamować wiersz. Była bardzo podekscytowana, ponieważ na uroczystość miał przybyć Jej Tata trwający w konspiracji. Niestety nie dano było im się spotkać, ponieważ tego dni  Rotmistrz został aresztowany. Nigdy więcej już się nie ujrzała Ojca.

W czasie opowieści Pani Pileckiej, Dyrektor Jacek Pawłowicz często otwierał album swojego autorstwa, by pokazać fotografie miejsc, postaci lub wydarzeń, o których mówiła Córka Pana Rotmistrza. Sam natomiast wspominał historię powstawania publikacji "Rotmistrz Witold Pilecki" wydanej w 2008 r. przez Instytut Pamięci Narodowej. Książka powstała dzięki pomocy ówczesnego Prezesa IPN dr hab. Janusza Kurtyki, który był także autorem jej wstępu. W albumie można zobaczyć fotografie obrazujące życie Rotmistrza - od czasów młodości poprzez walkę w wojnie polsko-bolszewickiej, II wojnie światowej, pobyt w Auschwitz aż do mrocznych dni spędzonych w więzieniu na Rakowieckiej. Publikacja zawiera także dokumenty, życiorys Pileckiego w języku polskim i angielskim a także zdjęcia miejsc pamięci poświęconych Rotmistrzowi. W dalszej części spotkania Dyrektor Pawłowicz ogłosił, że przygotowywany jest drugie wydanie albumu wzbogacone m.in. o zdjęcia Pileckiego niedawno odnalezione na Białorusi. Wspominał także dziwne zbiegi okoliczności, które miały miejsce podczas przygotowywania wydania z 2008 r. jak np. niespodziewane odnajdywanie dokumentów, które były niezbędne do ukończenia książki. W toku dyskusji Jacek Pawłowicz mocno zaakcentował rolę dr hab. Janusza Kurtyki w upamiętnianiu Żołnierzy Niezłomnych, w walce o prawdę historyczną, dekomunizację. Wyraził też przekonanie, że gdyby nie katastrofa smoleńska to Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL powstałoby wiele lat wcześniej. 

Końcowa faza dyskusji poświęcona została przesłaniu Rotmistrza Pileckiego. Paweł Kurtyka podkreślał, że Rotmistrz Pilecki, jako niezłomny żołnierz walczący z niemieckim nazizmem oraz sowieckim komunizmem stanowi doskonały symbol walki z dwoma totalitaryzmami. Prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki zaprotestował przeciwko nazywaniu Żołnierzy Wyklętych bandytami stawiając Ich jako przykład poświęcenia dla Polski, kiedy to w zgodzie ze złożoną przysięgą przy braku szans na wygraną zachowali się jak trzeba wybierając honor i godność a odrzucając zdradę i hańbę. Według Pawła Kurtyki remedium na przekłamania na temat Niezłomnych mają być rzetelne publikacje, szczegółowe badania oraz argumenty poparte źródłami - propagowanie prawdy wykluczającej brązownictwo historii. 

Wydarzenie "Rotmistrz Witold Pilecki - spotkanie wokół albumu Jacka Pawłowicza" zakończyło się brawami podarowanymi Gościom od tłumnie zgromadzonej publiczności. 

 

Weronika Gawińska

 

 ”Rotmistrz Witold Pilecki – spotkanie wokół albumu Jacka Pawłowicza”

 Filmowe nagranie całości spotkania udostępnione dzięki uprzejmości portalu Blogpress.pl

 

 

Dyskusje są przygotowywane w ramach projektu "Klaster Pozarządowy dla Rzeczypospolitej – na styku nauki, kultury i edukacji obywatelskiej. Nowe miejsce debaty o Polsce". Został on dofinansowany ze środków Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”.

Patronat nad cyklem objęli: kwartalnik "Wyklęci" oraz blogpress.pl.

Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej oraz Fundacja dla Rzeczypospolitej.

  


 Galeria zdjęć z wydarzenia:

 


 


Już w najbliższy poniedziałek, 3 czerwca o godz. 18:30 w Bibliotece im. Janusza Kurtyki, odbędzie się wykład panelowy poświęcony polskim zwycięstwom militarnym, zatytułowany: "Polska Zwycięska: militarna victoria".

 

Jako współorganizator wydarzenia serdecznie zapraszamy na podróż w przeszłość, w trakcie której, dzięki znamienitym Gościom, poczujemy smak zwycięstwa. Studenci dla Rzeczypospolitej podejmując tę tematykę  pragną zwrócić uwagę, aby wspominając bohaterskie czyny podczas tragicznie zakończonych narodowych zrywów i bitew, nie zapomnieć o tych wydarzeniach, które zwieńczyła radosna victoria. 

 

Podczas spotkania paneliści przypomną przebieg takich wydarzeń, jak:

- Bitwa Warszawska (prof. Janusz Odziemkowski, UKSW)

- Powstanie Wielkopolskie (prof. Jan Żaryn, UKSW)

- III Powstanie Śląskie (dr Mirosław Węcki, UŚ, IPN)

 

Dyskusję poprowadzi dr Wojciech Federczyk (KSAP, UKSW).

 

Wydarzenie będzie miało miejsce w poniedziałek 3 czerwca 2019 r. o godzinie 18:30 w Bibliotece im. Janusza Kurtyki przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie (budynek Dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów). 

Dyskusja potrwa około godziny, a zakończy ją sesja pytań od publiczności.

 

Wstęp wolny.

 

Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na Facebook.com.

 

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu "Klaster Pozarządowy dla Rzeczypospolitej - na styku nauki, kultury i edukacji obywatelskiej. Nowe miejsce debaty o Polsce". Projekt został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

 

Obraz wykorzystany na plakacie: "Alegoria zwycięstwa w 1920 roku", aut. Zdzisław Jasiński 

W sobotę 25 maja 2019 r. o godzinie 13:00 w Bibliotece im. Janusza Kurtyki odbędzie się dyskusja zatytułowana "Rotmistrz Witold Pilecki - spotkanie wokół albumu J. Pawłowicza". 

Spotkanie organizowane przez Fundację im. Janusza Kurtyki stanowi jeden z punktów programu uroczystości poświęconych rtm. Pileckiemu, które będą miały miejsce na terenie dawnego aresztu śledczego Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawe. 

 

"Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948"

- taki tytuł nosi album wydany w 2008 roku przez Instytut Pamięci Narodowej, autorstwa Jacka Pawłowicza – dziś dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, wtedy historyka IPN. 

25 maja, w dniu 71. rocznicy śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego, pragniemy przypomnieć osobę „ochotnika do Auschwitz”, jego trudną, lecz niezwykłą historię oraz bohaterską postawę. Czy dziś postać rtm Pileckiego niesie dla nas jakąś naukę?

 

W dyskusji wezmą udział:

 

- Zofia Pilecka-Optułowicz, córka Rotmistrza Pileckiego;

- Jacek Pawłowicz, autor albumu "Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948”, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL;

- Paweł Kurtyka, Prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki.

 

Uczestnicy spotkania zastanowią się m.in. nad kwestiami:

 

- W jakich okolicznościach wydany został album dra Jacka Pawłowicza, w którego powstanie zaangażowany był także ówczesny Prezes IPN, śp. prof. Janusz Kurtyka?

- Czy postać rtm. Witolda Pileckiego, jaka wyłania się z tej publikacji, różni się od zapisanej we wspomnieniach Zofii Pileckiej-Optułowicz?

- Kim jest rtm. Witold Pilecki dla nas dzisiaj? Jakie przesłanie i znaczenie ma dla ludzi współcześnie jego osoba i bohaterstwo?

 

Spotkanie będzie miało miejsce w sobotę 25 maja 2019 r. o godzinie 13:00 w Bibliotece im. Janusza Kurtyki przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie (budynek Dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów). 

Dyskusja potrwa około godziny, a zakończy ją sesja pytań od publiczności.

 

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 

Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na Facebook.com.

 

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu "Klaster Pozarządowy dla Rzeczypospolitej - na styku nauki, kultury i edukacji obywatelskiej. Nowe miejsce debaty o Polsce". Projekt został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Partnerami wydarzenia są: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej oraz Fundacja dla Rzeczypospolitej.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Blogpress.pl oraz kwartalnik "Wyklęci".

 

Serdecznie zapraszamy.

 

W środę 27 lutego 2019 r. o godz. 20:00 w Bibliotece im. Janusza Kurtyki w gmachu dawnego aresztu śledczego Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej 37 odbył się przygotowany przez grupę "Twierdza Pamięć", dedykowany Żołnierzom Wyklętym, spektakl "Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament". Po spektaklu odbył się wieczorny spacer po areszcie śladami Żołnierzy Wyklętych, zakończony modlitwą pod ścianą rozstrzelań.

Zaczęło się od odgłosów wojny, które wywołały artystów (Urszulę Paczyńską, Tomasza Bieszczada i Jarosława Paczyńskiego) na scenę. Bardzo szybko okazało się, że zwiastowały trudną, pełną bólu, piękna i wzruszeń słownomuzyczną podróż przez historię, pamięć i wartości, które były dla Żołnierzy Wyklętych najważniejsze.

Spektakl przybrał formę warkocza, przeplatającego różne formy i tematy. Wiersze recytowane okalane były śpiewanymi kompozycjami występujących Jarosława Paczyńskiego i Tomasza Bieszczada, pani Barbary Lipińskiej-Postawy oraz największych polskich twórców: Norwida, Miłosza, Herberta. Rozpoczął się ściskającą serca piosenką autorską „Gdzie są Wasze groby?” (muzyka i słowa: Jarosław Paczyński), po której podejmowano bardzo różne wątki, związane z pamięcią o Niezłomnych. Były wśród nich piosenki dedykowane konkretnym postaciom, takim jak Łukasz Ciepliński ps. Pług, Witold Pilecki i Zygmunt Szendzielarz ps. Łupszka, ale nie brak było utworów, nawiązujących do losu dzieci Wyklętych czy Narodu Polskiego w ogóle.

W tę wigilię święta pamięci o Niezłomnych sala wypełniła się słuchaczami, nie pozostawiając bodaj jednego wolnego krzesła. Pełna napięcia cisza między utworami, tak jakby poruszenie nie pozwalało nagradzać artystów brawami, była wyrazem bardzo dobrego, przenikniętego zrozumieniem i wzruszeniem przyjęcia widowiska. Brawa pojawiły się, już po wszystkim, w kilkuminutowej serii, zmuszającej artystów do bisu. Zaskakująca, przy utrzymywanym w poważnej tonacji repertuarze, napisana i wykonana w góralskiej skali, z góralskimi kapeluszami na głowach, piosenka „Kosodrzewina”, którą artyści zakończyli spektakl, została powtórzona, pozwalając na spokojnie rozważyć porównanie Żołnierzy Niezłomnych i Narodu Polskiego do pnącego się w trudnych warunkach, ale nie poddającego się przeciwnościom drzewa.

Spektaklowi towarzyszyła oprawa wizualna w formie slajdów, za którą odpowiadała Pani Grażyna Bieszczad. Oprawa wzmacniała przekaz, podsuwając dodatkowe, pogłębiające zrozumienie całości konteksty interpretacyjne. Czasem, jak przy zdjęciach Niezłomnych, była przyczyną dodatkowych wzruszeń, czasem, jak przy tych, ukazujących zdejmowane tabliczki z nazwami zdekomunizowanych ulic, stanowiły wyzwanie rozważenia związków przeszłości z teraźniejszością.

Emocjonujące widowisko, co było podkreślane we wstępie do spektaklu, było wyjątkowe jeszcze z jednego powodu: odbyło się w gmachu dawnego aresztu śledczego Warszawa-Mokotów, stanowiącego miejsce kaźni polskich patriotów. Dzięki uprzejmości Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz przewodnictwu Pana Piotra Brulikisa z Fundacji im. Janusza Kurtyki, zgromadzona publiczność mogła poznać je bliżej. Podczas spaceru śladami Żołnierzy Wyklętych zobaczyć było można z daleka więzienne cele, szubienicę czy ścianę rozstrzelań, która stanowiła przystanek wieńczący opisywany wieczór pamięci. Zakończyła go modlitwa i ciche rozmowy rozchodzących się do domów widzów.

Biblioteka im. Janusza Kurtyki oraz zorganizowany w niej spektakl powstają w ramach projektu "Klaster Pozarządowy dla Rzeczypospolitej - na styku nauki, kultury i edukacji obywatelskiej. Nowe miejsce debaty o Polsce". Projekt został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Partnerami spektaklu są: Studenci dla Rzeczypospolitej oraz Fundacja dla Rzeczypospolitej

Patronat nad spektaklem objął Kwartalnik "Wyklęci".

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.

W środę 27 lutego 2019 r. o godz. 20:00 w Bibliotece im. Janusza Kurtyki w gmachu dawnego aresztu śledczego Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej 37 odbędzie się przygotowany przez grupę "Twierdza Pamięć", dedykowany Żołnierzom Wyklętym, spektakl "Na dnie popiołu gwiaździsty dyjamanet". Po spektaklu odbędzie się wieczorny spacer po areszcie śladami Żołnierzy Wyklętych, zakończony modlitwą pod ścianą rozstrzelań

UWAGA: Zgodnie z zapowiedziami po spektaklu miało odbyć się wieczorne zwiedzanie pawilonu X. Niestety z przyczyn niezależnych od nas nie będzie to możliwe. Za zaistniałą zmianę bardzo Państwa przepraszamy. W zamian, również tuż po spektaklu, zapraszamy na wieczorny spacer po areszcie śladami Żołnierzy Wyklętych, zakończony modlitwą pod ścianą rozstrzelań.

Fundacja im. Janusza Kurtyki, grupa "Twierdza Pamięć" oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zapraszają na spektakl dedykowany Żołnierzom Wyklętym pt. "Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament". Program zbiera kilkuletnie doświadczenie grupy "Twierdza Pamięć" związane z przypominaniem tragicznych i wzniosłych losów żołnierzy podziemia niepodległościowego. Znajdziemy w nim myśli najwybitniejszych poetów i pisarzy polskich (C.K. Norwida, J. Lechonia, Z. Herberta, Cz. Miłosza) a także utwory własne zespołu oraz Pani Barbary Lipińskiej-Postawy.

Po koncercie organizatorzy, Fundacja im. Janusza Kurtyki, wraz ze współorganizatorem, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PR, zapraszają na wieczorny spacer po areszcie śladami Żołnierzy Wyklętych. Chętnym pokazane zostaną cele, w których więziono Żołnierzy Wyklętych, następnie zejdziemy do najniższej kondygnacji budynku, gdzie znajdowała się szubienica, na której powieszono Generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila" i Majora Bolesław Kontryma "Żmudzina". Po tym punkcie udamy się pod ścianę śmierci, gdzie w 2017 roku odkryto 75 śladów po kulach. Jest to miejsce egzekucji wyroku śmierci wykonywanych m.in. na Majorze Zygmuncie Szendzielarzu "Łupaszce" i IV Zarządowi Głównemu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość z Podpułkownikiem Łukaszem Cieplińskim na czele. Spacer zakończy modlitwa za dusze naszych Bohaterów. Chętnym pokazane zostaną cele, w których więziono Żołnierzy Wyklętych, następnie zejdziemy do najniższej kondygnacji budynku, gdzie znajdowała się szubienica, na której powieszono Generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila" i Majora Bolesław Kontryma "Żmudzina". Po tym punkcie udamy się pod ścianę śmierci, gdzie w 2017 roku odkryto 75 śladów po kulach. Jest to miejsce egzekucji wyroku śmierci wykonywanych m.in. na Majorze Zygmuncie Szendzielarzu "Łupaszce" i IV Zarządowi Głównemu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość z Podpułkownikiem Łukaszem Cieplińskim na czele. Spacer zakończy modlitwa za duszę naszych Bohaterów.

O zespole:

Grupa TWIERDZA PAMIĘĆ istnieje od jesieni 2015 roku. W jej skład wchodzą: małżeństwo Urszula i Jarosław Paczyńscy oraz Tomasz Bieszczad. Wcześniej byli oni znani w Łodzi jako współtwórcy rozmaitych projektów i inicjatyw artystycznych, m.in. kabaretu „Pętla Ósemki” i zespołu rockowego „Kery Band” m.in.(pierwsza ballada rockowa z 2010r. autorstwa Jarosława Paczyńskiego poświęcona katastrofie smoleńskiej ”Epitafium dla Patriotów-Smoleńsk 2010”). Do tamtego etapu ich działalności można jeszcze zaliczyć kierowanie zespołami teatralnymi, działalność publicystyczną, edukacyjną i organizację licznych imprez kulturalnych. 

W swojej twórczości TWIERDZA PAMIĘĆ podejmuje wątki związane z polską tradycją patriotyczną, religijną i historiozoficzną. Walka pokoleń Polaków o suwerenność państwa, pomyślność narodu i szacunek dla chrześcijańskich korzeni – treści te od początku znajdowały odbicie w artystycznych i organizacyjnych poczynaniach grupy, zwłaszcza w oryginalnych piosenkach i scenariuszach teatralnych. Znakiem firmowym grupy stała się troska o polskie imponderabilia: historyczną uczciwość i bezkompromisowość ocen – przeciw relatywizowaniu świata wartości. 

Grupa TWIERDZA PAMIĘĆ wstępowała w Łodzi i w innych miastach Polski, najczęściej podczas obchodów rocznic narodowych, a także towarzysząc ważnym przedsięwzięciom patriotycznym, edukacyjnym i medialnym, jak np.: I Kongres Kobiet Polskiej Niepodległości (Częstochowa), Zjazd Dzieci Żołnierzy Wyklętych (Lublin), Konferencja naukowa "Polska w nauczaniu św. Jana Pawła II" (Łódź), Wieczornica rocznicowa "Nóż w plecy" (Łódź), debata towarzysząca wystawie „100 lat komunizmu. Zbrodnia bez kary” (prezentowana również w Parlamencie Europejskim) czy ostatnio – inauguracyjny zjazd Stowarzyszenia „Wieś Polska” (Widawa). 
Obok wielu koncertów i imprez okolicznościowych TWIERDZA PAMIĘĆ ma w dorobku także widowiska teatralne. Między innymi – w 2017 roku powstał spektakl wielkopostny zatytułowany "Drzewo Przenajszlachetniejsze", do tekstów Anny Katarzyny Emmerich (kilkanaście prezentacji w Łodzi); zaś w październiku 2018, w kilku miejscowościach – od Czarnego Dunajca po Łódź – grupa zagrała autorski spektakl edukacyjny pt. "Teatr w ogniu pytań" (zrealizowany pod egidą MKiDN i Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich). Z okazji 100. Rocznicy odzyskania Niepodległości TWIERDZA PAMIĘĆ zaprezentowała kilka wersji programu poetycko – muzycznego pt. „Orszak”, według własnego scenariusza.


Biblioteka im. Janusza Kurtyki oraz organizowany w niej spektakl powstają w ramach projektu "Klaster Pozarządowy dla Rzeczypospolitej - na styku nauki, kultury i edukacji obywatelskiej. Nowe miejsce debaty o Polsce". Projekt został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Partnerami spektaklu są: Studenci dla Rzeczypospolitej oraz Fundacja dla Rzeczypospolitej

Patronat nad spektaklem objął Kwartalnik Wyklęci.

Patron

Janusz Marek Kurtyka - ur. 13 sierpnia 1960 r. w Krakowie, zginął 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku - polski historyk, mediewista, doktor habilitowany nauk humanistycznych. W latach 2005 - 2010 Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Janusz Kurtyka był jednym z pierwszych badaczy, którzy naukowo podjęli temat Żołnierzy Wyklętych, twórcą Zeszytów Historycznych WiN-u - periodyku naukowego, który przed powstaniem IPN stanowił jedną z kluczowych platform przekazywania wiedzy dotyczącej powojennego podziemia antykomunistycznego w PRL.

Za czasów jego prezesury w IPN dokonał się strategiczny przełom w narracji o polskiej historii najnowszej. Poddano systemowym badaniom naukowym agenturę komunistyczną w środowiskach opozycyjnych i dzieje podziemia antykomunistycznego co, już po jego śmierci, zaowocowało rozkwitem inicjatyw obywatelskich w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca. Inicjatorami jego ustanowienia byli Prezydent RP Lech Kaczyński i Prezes IPN Janusz Kurtyka.

Kawaler odznaczeń państwowych: Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Wolności i Solidarności, Orderu Zasługi dla Ukrainy III klasy. Laureat Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej oraz licznych nagród naukowych.

 

Dane kontaktowe

Adres rejestrowy:
ul. Wysłouchów 4/20
30-611 Kraków

Adres do korespondencji:
ul. Rakowiecka 37
02-521 Warszawa

kontakt telefoniczny (Biuro): +48 516 478 224
kontakt telefoniczny (Media): +48 694 320 294

Kontakty e:mail:
Prezes Zarządu: prezes@fundacjakurtyki.pl
Wiceprezes ds. naukowych: nauka@fundacjakurtyki.pl

Koordynator ds. promocji: media@fundacjakurtyki.pl

NIP: 6793121982
REGON: 363647335
KRS: 0000598727
Wszelkie prawa zastrzeżone © Fundacja im. Janusza Kurtyki
projekt i wykonanie Studio graficzne