"Jesteśmy krytykowani, bo tematy, które podejmujemy, budzą skrajne emocje."
Janusz Kurtyka, 1 IV 2009

"Polakom wciąż brak odwagi, by prezentować na zewnątrz swoją wizję historii."
Janusz Kurtyka, 1 IV 2009

"Jesteśmy ludźmi wolnymi, więc zachowujmy się jak ludzie wolni, a nie jak niewolnicy."
Janusz Kurtyka, 27 X 2001

Zobacz wszystkie

Tegoroczna edycja projektu Rajd Śladami Żołnierzy Wyklętych z powodu pandemii COVID-19 jest zwieszona - więcej informacji tutaj

 

"Pójdź z Nami Tropem Bohaterów" - to hasło tegorocznej, IV edycji projektu Rajd Śladami Żołnierzy Wyklętych organizowanego przez Fundację im. Janusza Kurtyki wraz z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. W ramach wypraw uczestnicy będą mieli okazję do poszerzenia wiedzy o historii poprzez zetknięcie się z przestrzenią, w której rozgrywały się wydarzenia historyczne, rozmowę z lokalnymi świadkami historii czy odwiedzenie działających w terenie grup i stowarzyszeń, upamiętniających losy podziemia niepodległościowego.

Rajd Śladami Żołnierzy Wyklętych to projekt pozwalający jego uczestnikom doświadczyć historii wszystkimi zmysłami. Uczestnicy, przemierzając trasy rajdów mogą poznawać historię... 

…wzrokiem – poprzez oglądanie miejsc, związanych z działalnością bohaterów rajdów, 

….słuchem – poprzez rozmowy ze świadkami historii czy śpiewanie partyzanckich pieśni, 

….węchem – poprzez czucie zapachu lasów, w których kryli się Żołnierze Wyklęci, czy wilgoci piwnic, w których byli przetrzymywani,

…dotykiem – poprzez możliwość fizycznego zetknięcia się z rekwizytami, czy odwiedzanymi miejscami, 

….a nawet smakiem – poprzez udział w nawiązujących do partyzanckich obozowisk wieczornych ogniskach W roku 2020 planujemy otworzyć się na całkowicie nowych Bohaterów, których śladami dotąd nie podążaliśmy.

W roku 2020 planujemy otworzyć się na całkowicie nowych Bohaterów, których śladami dotąd nie podążaliśmy. Planowane trasy to:

Rajd Śladami por. Józefa Świdra "Mściciela"

Rajd Śladami rtm. Witolda Pileckiego - "Ucieczka z Auschwitz"

Rajd Śladami por. Wacława Grabowskiego "Puszczyka"

Rajd Śladami Powstańców Warszawskich

Rajd Śladami kpt. Zdzisława Brońskiego "Uskoka"

Tegoroczne postacie, których śladami podążymy zasłużyły się niesamowicie dla polskiej historii. Spośród nich najbardziej znany jest Witold Pilecki - jeden z najodważniejszych ludzi w historii świata, który stawiał czoło obu totalitaryzmom. Ale są także mniej znani w naszym społeczeństwie Bohaterowie, jak choćby pozostający w cieniu słynnego "Ognia" por. Józef Świder "Mściciel", który po jego śmierci dowodził walecznym oddziałem Wiarusów w regionie nowosądeckim. Wreszcie pozostający w cieniu znanego w całym kraju "Roja" por. Wacław Grabowski "Puszczyk" - dowódca oddziału NZW na terenie północnego Mazowsza, poległy aż 8 lat po zakończeniu II Wojny Światowej w 1953 roku.

Udamy się także Tropem słynnego Zdzisława Brońskiego "Uskoka" - jednego z najbardziej znanych partyzantów Lubelszczyzny, towarzysza słynnego "Zapory". W tym roku chcemy oddać Hołd także Powstańcom Warszawskim, którzy według nas także zaliczają się do grona Wyklętych. Wielu z nich nie złożyło po Powstaniu broni i walczyło dalej z kolejnym okupantem. A ci, którzy nie podjęli fizycznej walki, musieli walczyć o pamięć o swoich poległych kolegach, o Powstaniu, które miało zostać wyklęte z pamięci narodowej przez komunistyczną władzę.

Rajdy odbędą się w różnych zakątkach Polski, co jest także dodatkowym bodźcem do poznania lokalnej, regionalnej historii oraz zwiedzenia pięknych miejsc naszego kraju. Wszystkich zainteresowanych współpracą oraz uczestnictwem zapraszamy do kontaktu mailowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
"Pójdź z Nami Tropem Bohaterów". Razem wciągnijmy Ich z otchłani niepamięci! Przywróćmy Im należne miejsce w świadomości historycznej naszego społeczeństwa.

To jak wyglądają nasze rajdy można zobaczyć na poniższym filmie. Dołącz do nas na szlaku! Zapraszamy!

Informacje o zgłoszeniach na poszczególne Rajdy będą ogłaszane z odpowiednim wyprzedzeniem.

Opłaty:
Standardowa opłata rajdowa wynosi 170 zł/rajd
Dla stałych uczestników (co najmniej 4 rajdów) opłata rajdowa wynosi 140 zł/rajd
Dzieci do lat 15 - opłata rajdowa 85 zł/rajd

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości

Patronat Honorowy:
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej
Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
Muzeum Armii Krajowej w Krakowie
Muzeum II Wojny Światowej
Instytut Pamięci Narodowej

Współorganizatorem projektu jest Urząd ds Kombatantów i Osób Represjonowanych

Wsparli nas:
PGNiG Termika
POLREGIO 
Nadleśnictwo Biłgoraj
Nadleśnictwo Włodawa
Nadleśnictwo Sarnaki

Partnerzy:
Stowarzyszenie Paczka dla Bohatera
Stowarzyszenie Historyczne Mazowsza Północnego
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79 pp
Warszawski Zaułek
Blog Wokół Wykusu
GRH Błyskawica

Patronaty medialne:
Historykon.pl
Dzieje.pl
Kwartalnik Wyklęci
Polska Zbrojna
Polska Zbrojna Historia
W Sieci Historii
Historia.org.pl
Kwartalnik Wyklęci

Patron

Janusz Marek Kurtyka - ur. 13 sierpnia 1960 r. w Krakowie, zginął 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku - polski historyk, mediewista, doktor habilitowany nauk humanistycznych. W latach 2005 - 2010 Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Janusz Kurtyka był jednym z pierwszych badaczy, którzy naukowo podjęli temat Żołnierzy Wyklętych, twórcą Zeszytów Historycznych WiN-u - periodyku naukowego, który przed powstaniem IPN stanowił jedną z kluczowych platform przekazywania wiedzy dotyczącej powojennego podziemia antykomunistycznego w PRL.

Za czasów jego prezesury w IPN dokonał się strategiczny przełom w narracji o polskiej historii najnowszej. Poddano systemowym badaniom naukowym agenturę komunistyczną w środowiskach opozycyjnych i dzieje podziemia antykomunistycznego co, już po jego śmierci, zaowocowało rozkwitem inicjatyw obywatelskich w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca. Inicjatorami jego ustanowienia byli Prezydent RP Lech Kaczyński i Prezes IPN Janusz Kurtyka.

Kawaler odznaczeń państwowych: Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Wolności i Solidarności, Orderu Zasługi dla Ukrainy III klasy. Laureat Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej oraz licznych nagród naukowych.

 

Dane kontaktowe

Adres rejestrowy:
ul. Wysłouchów 4/20
30-611 Kraków

Adres do korespondencji:
ul. Rakowiecka 37
02-521 Warszawa

kontakt telefoniczny (Biuro): +48 516 478 224
kontakt telefoniczny (Media): +48 694 320 294

Kontakty e:mail:
Prezes Zarządu: prezes@fundacjakurtyki.pl
Wiceprezes ds. naukowych: nauka@fundacjakurtyki.pl

Koordynator ds. promocji: media@fundacjakurtyki.pl

NIP: 6793121982
REGON: 363647335
KRS: 0000598727
Wszelkie prawa zastrzeżone © Fundacja im. Janusza Kurtyki
projekt i wykonanie Studio graficzne