"Jesteśmy krytykowani, bo tematy, które podejmujemy, budzą skrajne emocje."
Janusz Kurtyka, 1 IV 2009

"Polakom wciąż brak odwagi, by prezentować na zewnątrz swoją wizję historii."
Janusz Kurtyka, 1 IV 2009

"Jesteśmy ludźmi wolnymi, więc zachowujmy się jak ludzie wolni, a nie jak niewolnicy."
Janusz Kurtyka, 27 X 2001

Zobacz wszystkie

Fundacja im. Janusza Kurtyki zaprasza na dyskusję online pt. WiN 45-21. Wokół Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" i "Zeszytów Historycznych WiN-u". Spotkanie odbędzie się 5 marca 2021 r., o godzinie 18.00 na kanale Youtube Blogpress.

W spotkaniu udział wezmą:
Prof. Krzysztof Szwagrzyk Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN
Prof. Filip Musiał Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie
dr Wojciech Frazik Redaktor naczelny "Zeszytów Historycznych WiN-u"
Moderatorem spotkania będzie: p. Paweł Kurtyka Prezes Zarządu Fundacji im. Janusza Kurtyki

-----
1 marca 2021 roku, obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten jest również 70. rocznicą zamordowania członków niepodległościowego i antykomunistycznego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", z płk. Łukaszem Cieplińskim na czele.

Żołnierze Wyklęci nie tylko działali zbrojnie, ale również działali z nowo narzuconą władzą w sposób polityczny.

Stanowczo trzeba oznajmić, że po II wojnie światowej. dokonało się powstanie antykomunistyczne, gdyż Polska nie odzyskała w pełni wolności i niepodległości. Żołnierzy, działaczy niepodległościowych osadzano w kazamatach Urzędu Bezpieczeństwa, poddawano brutalnym śledztwom, a następnie mordowano, a ciała grzebano w nieznanych miejscach, bezimiennych dołach. Obecnie na terenie całej Polski oraz terenach dawnej II RP, trwają prace poszukiwawcze polskich bohaterów, prowadzone przez zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka, aby rodziny, Polska oddały Im należyty szacunek godnie Ich chowając.

Patron

Janusz Marek Kurtyka - ur. 13 sierpnia 1960 r. w Krakowie, zginął 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku - polski historyk, mediewista, doktor habilitowany nauk humanistycznych. W latach 2005 - 2010 Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Janusz Kurtyka był jednym z pierwszych badaczy, którzy naukowo podjęli temat Żołnierzy Wyklętych, twórcą Zeszytów Historycznych WiN-u - periodyku naukowego, który przed powstaniem IPN stanowił jedną z kluczowych platform przekazywania wiedzy dotyczącej powojennego podziemia antykomunistycznego w PRL.

Za czasów jego prezesury w IPN dokonał się strategiczny przełom w narracji o polskiej historii najnowszej. Poddano systemowym badaniom naukowym agenturę komunistyczną w środowiskach opozycyjnych i dzieje podziemia antykomunistycznego co, już po jego śmierci, zaowocowało rozkwitem inicjatyw obywatelskich w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca. Inicjatorami jego ustanowienia byli Prezydent RP Lech Kaczyński i Prezes IPN Janusz Kurtyka.

Kawaler odznaczeń państwowych: Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Wolności i Solidarności, Orderu Zasługi dla Ukrainy III klasy. Laureat Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej oraz licznych nagród naukowych.

 

Dane kontaktowe

Adres rejestrowy:
ul. Wysłouchów 4/20
30-611 Kraków

Adres do korespondencji:
ul. Rakowiecka 37
02-521 Warszawa

Kontakt telefoniczny (Biuro): +48 727 704 853
kontakt telefoniczny (Media): +48 694 320 294

Kontakty e:mail:
Prezes Zarządu: prezes@fundacjakurtyki.pl
Wiceprezes ds. naukowych: nauka@fundacjakurtyki.pl

Koordynator ds. promocji: media@fundacjakurtyki.pl

NIP: 6793121982
REGON: 363647335
KRS: 0000598727
Wszelkie prawa zastrzeżone © Fundacja im. Janusza Kurtyki
projekt i wykonanie Studio graficzne