"Jesteśmy krytykowani, bo tematy, które podejmujemy, budzą skrajne emocje."
Janusz Kurtyka, 1 IV 2009

"Polakom wciąż brak odwagi, by prezentować na zewnątrz swoją wizję historii."
Janusz Kurtyka, 1 IV 2009

"Jesteśmy ludźmi wolnymi, więc zachowujmy się jak ludzie wolni, a nie jak niewolnicy."
Janusz Kurtyka, 27 X 2001

Zobacz wszystkie

Fundacja im. Janusza Kurtyki zaprasza na spacer on-line pt. "Tu ginęli Żołnierze Wyklęci - warszawskim śladem Bohaterów".

Spacer będzie można obejrzeć 1 marca 2021 roku, o godzinie 19, na kanale Youtube Fundacji im. Janusza Kurtyki.

1 marca będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia minie 70 lat od zamordowania członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Dzień ten, to uroczysty hołd oddawany żołnierzom powstania antykomunistycznego, którzy stawili zbrojny i polityczny opór narzuconej władzy po II wojnie światowej, oddając swoje życie w walce o wolną i niepodległą Polskę, która została zniewolona na kilkadziesiąt lat.

Podczas spaceru przejdziemy miejscami, gdzie byli więzieni, torturowani i mordowani, a następnie Ich ciała zostały potajemnie ukryte w bezimiennych dołach. Miejscami tymi będą:

- Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej

- Więzienie karno-śledcze nr III tzw. "Toledo"

- siedziba NKWD, areszt WUBP przy ul. Strzeleckiej 8

- kwatera "Ł" tzw. "Łączka" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, miejsce ukrycia ciał pomordowanych Bohaterów w więzieniu mokotowskim

Zapraszamy Państwa, gdyż nasza pamięć podtrzymuje pamięć o niezłomnych ludziach, którzy walczyli o naszą wolność. Nie wolno nam zapomnieć już nigdy, za długo i niesłusznie byli wymazani z pamięci przez kilkadziesiąt lat.

Spacer poprowadzi Piotr Brulikis z Fundacji im. Janusza Kurtyki, wolontariusz prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej (2016-2017).

Patron

Janusz Marek Kurtyka - ur. 13 sierpnia 1960 r. w Krakowie, zginął 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku - polski historyk, mediewista, doktor habilitowany nauk humanistycznych. W latach 2005 - 2010 Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Janusz Kurtyka był jednym z pierwszych badaczy, którzy naukowo podjęli temat Żołnierzy Wyklętych, twórcą Zeszytów Historycznych WiN-u - periodyku naukowego, który przed powstaniem IPN stanowił jedną z kluczowych platform przekazywania wiedzy dotyczącej powojennego podziemia antykomunistycznego w PRL.

Za czasów jego prezesury w IPN dokonał się strategiczny przełom w narracji o polskiej historii najnowszej. Poddano systemowym badaniom naukowym agenturę komunistyczną w środowiskach opozycyjnych i dzieje podziemia antykomunistycznego co, już po jego śmierci, zaowocowało rozkwitem inicjatyw obywatelskich w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca. Inicjatorami jego ustanowienia byli Prezydent RP Lech Kaczyński i Prezes IPN Janusz Kurtyka.

Kawaler odznaczeń państwowych: Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Wolności i Solidarności, Orderu Zasługi dla Ukrainy III klasy. Laureat Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej oraz licznych nagród naukowych.

 

Dane kontaktowe

Adres rejestrowy:
ul. Wysłouchów 4/20
30-611 Kraków

Adres do korespondencji:
ul. Rakowiecka 37
02-521 Warszawa

kontakt telefoniczny (Biuro): +48 516 478 224
kontakt telefoniczny (Media): +48 694 320 294

Kontakty e:mail:
Prezes Zarządu: prezes@fundacjakurtyki.pl
Wiceprezes ds. naukowych: nauka@fundacjakurtyki.pl

Koordynator ds. promocji: media@fundacjakurtyki.pl

NIP: 6793121982
REGON: 363647335
KRS: 0000598727
Wszelkie prawa zastrzeżone © Fundacja im. Janusza Kurtyki
projekt i wykonanie Studio graficzne