Relacja z wydarzenia: “Niech żyje wolna i niepodległa Polska! Dyskusja wokół książki Prof. Andrzeja Chwalby “Wielka Wojna Polaków 1914-1918 ”.

W sobotę 20.11.2021 r. odbyło się pierwsze spotkanie z historykiem organizowane w ramach projektu “Ziarna Historii”. Był to wykład Prof. Andrzeja Chwalby pt: “Niech żyje wolna i niepodległa Polska! Dyskusja wokół książki Prof. Andrzeja Chwalby “Wielka Wojna Polaków 1914-1918” współorganizowany z organizacją polonijną Związek Klubów Polskich w USA.

Wydarzenie było dostępne na ZOOM w 2 wersjach językowych na żywo w języku angielskim🇺🇸/ oraz polskim🇵🇱 dzięki zaangażowaniu tłumaczy.

PROGRAM SPOTKANIA
Sobota, 20 listopada 2021
Rozpoczęcie spotkania przez Panią Dr Łucję Mirowską - Kopeć - Prezes Związku Klubów Polskich w USA.
Sobota, 20 listopada 2021
Prezentacja książki „Wielka wojna Polaków 1914 - 1918” autorstwa Prof. Andrzeja Chwalby przez Pana Pawła Kurtykę – Prezesa Zarządu Fundacji im. Janusza Kurtyki
Wykład Profesora Andrzeja Chwalby
Sesja pytań i odpowiedzi
gość spotkania:
  •

Profesor historii, emerytowany pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wybitny znawca XIX i XX wieku, przede wszystkim historii społecznej, kulturowej i politycznej, relacji polsko – rosyjskich, dziejów Krakowa i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek kilkunastu rad naukowych, instytucji społecznych i kulturalnych, rad muzealnych, krajowych i zagranicznych. Laureat Nagrody im. Janusza Kurtyki w II Edycji Konkursu za książkę “Wielka Wojna Polaków 1914 – 1918”. Praca została przetłumaczona na j. angielski i j. niemiecki.

moderator:

Emeritus Professor of History

Department of Humanities, History, and Social Sciences

Columbia College

e-mail dpacyga@colum.edu

Współorganizator
  •

Powstały w 1928 roku Związek Klubów Polskich w USA jest organizacją charytatywną, not-for-profit, zrzeszająca kluby reprezentujące różne regiony Polski. Głównym celem Związku jest wspieranie Amerykanów polskiego pochodzenia a także niesienie pomocy swoim „Małym Ojczyznom.” ZKP pielęgnuje i propaguje polską kulturę, język, tradycje i obyczaje poprzez organizowanie obchodów wydarzeń historycznych, patriotycznych, uroczystości religijnych i państwowych oraz przekazanie dziedzictwa polskiego młodym pokoleniom. ZKP współpracuje ze wszystkimi organizacjami polonijnymi oraz działa aktywnie w celu jednoczenia Polonii i umacniania jej znaczenia w USA. Patronem Związku jest Wincenty Witos. Najważniejszymi wydarzeniami organizowanymi przez ZKP są: Parada Dnia Konstytucji 3 Maja, Festiwal Dożynkowy, Opłatek Polonijny, Święconka Polonijna, Sylwester, a także obchody rocznicy Mordu Katyńskiego, Tragedii Smoleńskiej oraz agresji Rosji na Polskę 17 września 1939 roku.

książka: “Wielka Wojna Polaków 1914-1918”

“Wielka Wojna Polaków 1914-1918”, Prof. Andrzej Chwalba” Zwycięska w II Edycji Konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki praca opisuje w sposób kompleksowy historię ziem polskich podczas I Wojny Światowej. Co ciekawe, autor nie poprzestaje w niej wyłącznie na opisie przebiegu wojny czy wątkach politycznych, lecz w duchu antropologii historycznej sięga po wątki społeczne. Książka podejmuje problematykę życia codziennego, demoralizacji, czy społecznej aktywności kobiet.

Nagranie debaty na kanale youtube Fundacji

Nagranie spotkania w wersji anglojęzycznej na kanale youtube Fundacji

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

znaki_strona_www