Rusza Latarnia historii! Debata „Warszawa, której nie ma. Bilans strat materialnych i społecznych” 20.08.2024 o godz. 18.00 przy Puławskiej 152

Z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, Fundacja im. Janusza Kurtyki organizuje dyskusję pt. „Warszawa, której nie ma. Bilans strat materialnych i społecznych”.

W ramach spotkania, wspólnie z zaproszonymi ekspertami spróbujemy dokonać projekcji przedwojennej i wojennej Warszawy, porównać ją ze współczesną i podsumować straty,spowodowane przez wojnę – zarówno te materialne, jak i społeczne.

Spotkanie odbędzie się 20 sierpnia o godz. 18.00 w „Latarni historii” – lokalu Fundacji im. Janusza Kurtyki znajdującego się przy ul. Puławskiej 152 w Warszawie, który tym spotkaniem zainauguruje swoją działalność jako nowy punktu dyskusji o Polskiej historii.

Podczas dyskusji chcemy poruszyć następujące zagadnienia:

– geneza decyzji oraz zorganizowany i systematyczny charakter eksterminacji ludności oraz niszczenia tkanki miejskiej Warszawy przez Niemców w 1944 r.,
– znaczenie zniszczenia stolicy dla geopolitycznych decyzji 1944 i 1945 r.,
– straty ludzkie Warszawy w 1944-1945 r. – metodologia obliczeń, szacunki, kontrowersje,
– straty materialne Warszawy w 1944-1945 r. – metodologia obliczeń, szacunki, kontrowersje,
– zniszczenia Warszawy na tle stolic okupowanej Europy,
– problem dociekania rekompensaty za straty Warszawy po II wojnie światowej.

W spotkaniu udział wezmą:
  • dr Mariusz Klarecki (Zamek Królewski,
  • dr Paweł Pońsko (SGH).
Moderatorem dyskusji będzie:
  • p. Julian Borkowski (Muzeum Warszawy)
Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie.

Latarnia historii powstała dzięki wsparciu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

kategorie