W dniu 26 października 2024 r. o godz. 15.00 w Pałacu Belwederskim przy ul. Belwederskiej 54/56 w Warszawie odbędzie się gala wręczenia Nagrody im. Janusza Kurtyki Profesorowi Pawłowi Skibińskiemu za książkę: „Kościół wobec totalitaryzmów (1917–1989). Światowy katolicyzm i doświadczenie Polaków”. Uroczystości towarzyszyć będzie podsumowanie całego projektu oraz dwa panele dyskusyjne.
Nagroda przyznana została w VIII edycji dorocznego Konkursu, której tematyka brzmiała: „Zanurzeni w przeszłości? Czynniki historyczne formujące współczesnych Polaków”. Formą Nagrody jest przetłumaczenie zwycięskiej pracy na język angielski oraz jej wydanie w zachodnim wydawnictwie naukowym. Do tej pory organizatorzy Konkursu realizowali na tym polu współpracę z takimi domami wydawniczymi jak: Carolina Academic Press, Peter Lang Verlag, Routledge, De Gruyter. W czasie wydarzenia nastąpi podsumowanie projektu.
Prof. Tadeusz Wolsza, który był recenzentem konkursowym nagrodzonego dzieła, stwierdził, że monografia jest „aktualna w chwili obecnej z uwagi na światową sytuację międzynarodową oraz permanentne zagrożenia dla katolików i Kościoła katolickiego na całym świecie. (…) Historyk wykazał się świetną orientacją w literaturze przedmiotu, nie tylko polskiej, ale i zagranicznej (głównie angielskojęzycznej, hiszpańskiej, niemieckiej, włoskiej). (…) Autor z dużą znajomością rzeczy omówił sprawy polskie oraz innych krajów za żelazną kurtyną, tj. w Europie Środkowo-Wschodniej i na Bałkanach. (…) Dla zagranicznego czytelnika będzie to doskonałe kompendium wiedzy”.
W trakcie wydarzenia odbędą się dwa panele dyskusyjne:
– Panel I – Historia i jej współczesne konsekwencje. Dokąd zmierza polityka państwa polskiego w obszarach pamięci?
– Panel II – Kościół a Imperium Totalum: katolicyzm światowy i polski wobec totalitaryzmów w XX w.
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
Partnerem Głównym projektu jest Województwo Małopolskie.
Patronaty medialne: TVP Historia, DoRzeczy, Dzieje.pl.