„Powinniśmy budować w naszym narodzie poczucie dumy z dziedzictwa historycznego”

Janusz Kurtyka

Nowy Format Historii to innowacyjne podejście do edukacji i promocji polskiej historii. Celem projektu jest przekazanie wiedzy i zainspirowanie dziejami Polski szerszej grupy odbiorców, dla których historia nie stanowi źródła zainteresowań. Mamy nadzieję, że umożliwi to przebicie swoistego szklanego sufitu i zainteresowanie większego grona osób losami Ojczyzny i naszych Bohaterów.

Realizujemy ten plan, łącząc edukację i zabawę, dając odbiorcom możliwość rywalizacji i kooperacji, odkrywania tajemnic i dociekania prawdy. Wszystko to z nutą adrenaliny i dozą satysfakcji, poprzez stworzenie Escape Room’u, który zabierze uczestników w fascynującą podróż po Warszawie różnych epok. Nowy Format Historii to także kawiarnia w niezwykłej aurze oraz Sklep Fundacji, posiadający bogaty asortyment książek. Ponadto to codzienna dawka informacji i ciekawostek historycznych, przekazywana w mediach społecznościowych w atrakcyjnej formie i nowoczesnej estetyce

Escape room: ODkryj z nami tajemnice warszawy

Nasz autorski Escape Room to propozycja spędzenia czasu wolnego w gronie rodziny i przyjaciół, dostarczająca jednocześnie cenną wiedzę, jak i dobrą zabawę. Zanurzając się w głąb niezwykłej historii, odkryjemy niejedną tajemnicę, skrywaną w murach warszawskiej kamienicy, ale także poznamy historię postaci, których losy podzieliło w rzeczywistości wielu ludzi oraz fakty, o których często dziś zapominamy, a które ukształtowały nasz dzisiejszy świat. W naszym Escape Room’ie czas się zatrzymał… a może właśnie przyspieszył? Gra oprze się o niemal detektywistyczną wędrówkę, przypominającą dzieje Rzeczypospolitej w XX wieku, w szczególności jednak realia Warszawy w ciągu wybranych dekad z nietypowym osadzeniem we współczesności. Dzięki innowacyjnej formule, łączącej edukację historyczną z bogatą w filmowe przeżycia i emocje grą fabularną, Escape Room będzie doskonałym miejscem do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi, a także stanowić będzie wyjątkową propozycję edukacyjną dla szkół.

Warszawa. Rok 1914. Fot. Stanisław Nofok-Sowiński

Kawiarnia: przeszłość przy kawie

Nowy Format Historii to także kawiarnia umieszczona w Bibliotece im. Janusza Kurtyki, która pozwoli na chwilę wytchnienia i relaksu w przerwie od pracy, a także stanowić będzie miejsce spotkań. To tutaj, w niezwykłej aurze, w murach historycznego mokotowskiego aresztu, czytelnicy będą mogli kosztować nie tylko kawę, ale również polskie dzieje od średniowiecza po czasy współczesne

Kawiarnia. Fot. Domena publiczna

Sklep: Książki, Gry, historia dla każdego

Trzeci element projektu to Sklep Fundacji, w którego ofercie znajdą się wydawane przez Fundację publikacje książkowe i inne wydawnictwa, poświęcone w szczególności historii najnowszej, polityce historycznej i międzynarodowej. Dodatkowo Sklep będzie zajmował się dystrybucją między innymi historycznych gier edukacyjnych czy odzieży patriotycznej, zwiększając dostępność, a tym samym popularyzując artykuły o tematyce historycznej dla dorosłych i dzieci.

Książki Fundacji im. Janusza Kurtyki. Fot. A. Zyguła

Ofensywa w sieci!

przeglądaj aktualności dotyczące wydarzeń kulturalnych w naszej bibliotece oraz cykli historycznych:

Program Biblioteka im. Janusza Kurtyki realizowany w ramach projektu Wsparcie Działalności Statutowej Fundacji im. Janusza Kurtyki poprzez dofinansowanie Programów Przeszłość/Przyszłość, Biblioteka Im. Janusza Kurtyki I Latarnia Historii” .
Realizacja Projektu finansowana Przez Fundację PKO Banku Polskiego.
Program Biblioteka im. Janusza Kurtyki dofinansowano ze środków Fundacji ORLEN

Wsparli nas

wspieraj nas w promowaniu polskiej historii!

Zainteresowanych współpracą zapraszamy
do kontaktu poprzez adres e-mail