Jesienny rajd śladami mjr. „Zapory”

W dniach 22-23 września 2018 roku Fundacja im. Janusza Kurtyki organizuje Jesienny rajd sladami mjr. Hieronima Dekutowskiego “Zapory”. Rajd ten stanowi część II Edycji projektu pod nazwą: „Rajd śladami Żołnierzy Wyklętych”.

Wydarzenie odbędzie się na terenie Województwa Lubelskiego. Rajd będzie miał charakter autokarowo-pieszy. Pierwszego dnia uczestnicy marszem przejdą 25-kilometrową trasę po terenach, na których w latach 1939-1963 działały oddziały podziemia niepodległościowego, w tym oddział „Zapory”. Drugiego dnia rajdu uczestnicy odbędą historyczny spacer śladami podziemia po Lublinie oraz wezmą udział w uroczystej przysiędze żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, która będzie punktem kończącym rajd. Rajd odbywa się w przededniu setnej rocznicy urodzin mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, jest więc idealną okazją na uczczenie pamięci tego wielkiego bohatera Polski Walczącej.

Trasa rajdu przedstawia się następująco:

Lublin (Pomnik Zaporczyków) – Konopnica – Matczyn – Bełżyce – Krężnica Okrągła – Owczarnia – Urzędów [tu rozpoczyna się odcinek pieszy] – Bęczyn – Moniaki – Dąbrowa Godowska – cmentarz partyzancki pod Godowem – Chodel [koniec trasy pieszej] – Bełżyce – Niedrzwica Duża – Pszczela Wola – Polanówka – Lublin.

Uwaga! Trasa piesza pomiędzy Urzędowem a Chodlem wynosi około 25 kilometrów.

Przewodnikiem podczas rajdu będzie pan Michał Durakiewicz z Lubelskiego Oddziału IPN.

Nocleg dla uczestników przewidziany jest w hostelu w Lublinie.

Zbiórka uczestników na Placu Zamkowym w Lublinie dnia 22 września (sobota) o godzinie 9.30.

Koniec rajdu jest przewidziany w dniu 23 września (niedziela) na godzinę 16.00.

Zgłoszenia do uczestnictwa w wydarzeniu przyjmowane są do 21 września 2018 roku pod adresem e-mail: rajd@fundacjakurtyki.pl.

UWAGA!!! LICZBA MIEJSC OGRANICZONA!

Każde zgłoszenie musi posiadać: imię i nazwisko, tel. kontaktowy, datę urodzenia, zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

UWAGA! UCZESTNIKAMI RAJDU MOGĄ BYĆ WYŁĄCZNIE OSOBY POWYŻEJ 8 ROKU ŻYCIA. OSOBY W WIEKU 8-16 LAT MUSZĄ UCZESTNICZYĆ W RAJDZIE ZE SWOIM OPIEKUNEM PRAWNYM. OSOBY W WIEKU 16-18 LAT MUSZĄ POSIADAĆ ZGODĘ RODZICA/OPIEKUNA PRAWNEGO DO UCZESTNICTWA W RAJDZIE.

Rajd odbywa się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Współorganizatorem projektu jest Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Partner główny:
PKN Orlen

Wspierają nas:
Kopalnia Soli „Wieliczka”

PGNiG Termika

Przewozy Regionalne Polregio

Studenci dla Rzeczypospolitej

Fundacja dla Rzeczypospolitej

Patronaty medialne:

historykon.pl

TVP Historia

wSieci Historii