Mazowiecki rajd śladami „Roja”

Fundacja im. Janusza Kurtyki zaprasza do udziału w Mazowieckim rajdzie śladami st. sierż. „Roja”, który odbędzie się w dniach 1-2 czerwca 2019 roku. Rajd stanowi część III Edycji projektu: „Rajd śladami Żołnierzy Wyklętych”.

Wydarzenie odbędzie się na terenie północnego Mazowsza i poświęcone jest postaci st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja” – legendarnego dowódcy oddziału partyzanckiego PAS NZW, działającego w tym regionie. Podczas rajdu wraz z uczestnikami będziemy poznawać niesamowite historie „Roja” i jego niezłomnych żołnierzy. Odwiedzimy historyczne miejsca związane z ich walką, między innymi miejsca bunkrów Józefa Kozłowskiego „Lasa” w Puszczy Kurpiowskiej, w których zimował oddział „Roja”, oraz potyczek w Pomiechówku i Osyskach. W Ciechanowie odwiedzimy grób brata „Roja” – Romana Dziemieszkiewicza „Pogody”. Jednym z kulminacyjnych momentów wydarzenia będą Szyszki, czyli miejsce śmierci „Roja”. Na trasie rajdu spotkamy się również ze świadkami tamtych wydarzeń oraz rodzinami partyzantów, co z pewnością przyniesie niesamowite doświadczenia uczestnikom naszego projektu.

Trasa rajdu wygląda następująco:

1 Dzień: Warszawa – Pomiechówek – Toruń Włościański – Popowo Borowe – Nasielsk – Szyszki – Gołotczyzna – Ciechanów.

2 Dzień: Ciechanów – Osyski – Zielona – Kadzielnia – Pawłowo Kościelne – Puszcza Kurpiowska – Gleba – Kierzek – Ostrołęka – Maków Mazowiecki – Pułtusk –Warszawa.

Nocleg dla uczestników planowany jest w Ciechanowie.

Przewodnikiem historycznym podczas Rajdu będzie dr Piotr Oleńczak – historyk, znawca historii oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”.

Zbiórka uczestników przy Al Jana Pawła II, na przystanku autobusowym Dworzec Centralny w kierunku Żoliborza, w dniu 1 czerwca(sobota) o godz. 8.30 rano.

Koniec rajdu jest przewidziany w dniu 2 czerwca (niedziela) na godzinę 18.00.

Zgłoszenia do uczestnictwa w wydarzeniu przyjmowane są do 20 maja 2019 roku pod adresem e-mail: rajd@fundacjakurtyki.pl.

UWAGA!!! LICZBA MIEJSC OGRANICZONA!

Każde zgłoszenie musi posiadać: imię i nazwisko, tel. kontaktowy, datę urodzenia, zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

UWAGA! UCZESTNIKAMI RAJDU MOGĄ BYĆ WYŁĄCZNIE OSOBY POWYŻEJ 8 ROKU ŻYCIA. OSOBY W WIEKU 8-16 LAT MUSZĄ UCZESTNICZYĆ W RAJDZIE ZE SWOIM OPIEKUNEM PRAWNYM. OSOBY W WIEKU 16-18 LAT MUSZĄ POSIADAĆ ZGODĘ RODZICA/OPIEKUNA PRAWNEGO DO UCZESTNICTWA W RAJDZIE.

Wydarzenie obywa się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości

Patronat honorowy:
Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych

Współorganizatorem projektu jest Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Partner główny:

PKN Orlen

Wsparli nas:
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie

Kopalnia Soli „Wieliczka”

PGNiG Termika

PPL Koral

Partnerzy:
Studenci dla Rzeczypospolitej

Fundacja dla Rzeczypospolitej

Patronaty medialne:

historykon.pl