Odpowiedzi na pytania OKO Press dot. Latarnii Historii oraz Funduszu Patriotycznego

Fundacja im. Janusza Kurtyki funkcjonuje od 2016 roku. Jedną z zasad, jaką się kierujemy w działaniu jest transparentność wobec opinii publicznej. Stąd też na łamach naszej strony internetowej publikujemy odpowiedzi na pytania z redakcji portalu OKO PRESS dotyczące pozyskanych środków na zakup lokalu w ramach projektu „Latarnia Historii” z Funduszu Patriotycznego Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

1) Jakie dokładnie działania w ramach „Latarni historii” prowadzi Fundacja im. Kurtyki w tej nieruchomości?

Po zakupie lokalu niezbędne był przystąpienie do złożonych prac remontowych mających na celu dostosowanie lokalu do przewidzianej funkcji. Debatą „Warszawa, której nie ma” w dniu 20.08.2024 zainaugurowaliśmy działalność „Latarni historii” w obszarze prowadzenia otwartych debat i spotkań poświęconych historii Polski. Oprócz organizacji spotkań, jak ta premierowa, zamierzamy dokonywać w niej szerokiej działalności edukującej poprzez udostępnianie korzystającym książek związanych z historią Polski, prowadzenie kawiarni historycznej, udostępnianie i organizację sesji historycznych gier planszowych a docelowo także prowadzenie escape roomu o charakterze historycznym pt. „Kamienica Pułkownika”.

2) Ile spotkań (debat, konferencji, warsztatów) związanych z działalnością „Latarni historii” odbyło się w tej nieruchomości? Jak liczni byli ich uczestnicy? Kiedy się odbyły? Czego dotyczyły?

Jak wyżej wskazujemy  w dniu 20.08.2024 odbyło się spotkanie inaugurujące, które skupiło około 30 uczestników wypełniając przestrzeń kawiarni po brzegi (pojedyncze osoby nawet stały). Spotkanie dotyczyło problematyki strat społecznych i materialnych Warszawy po II WŚ pt „Warszawa, której nie ma. Bilans strat materialnych i społecznych”. Spotkanie prowadzone było w duchu merytorycznego dialogu prelegentów i moderatora oraz z aktywnym udziałem uczestników, którzy po debacie zaangażowali się poprzez zadawanie pytań. Zasięg wydarzenia będzie poszerzony o widzów nagrania po jego opublikowaniu w ciągu najbliższych kilku dni na portalu YouTube. Zachęcamy do zapoznania się ze zdjęciami z wydarzenia załączonymi do niniejszej wiadomości. Na dniach opublikujemy podsumowanie spotkania na naszej stronie internetowej. Rozumiemy próbę poprzez zadanie tego pytania przedstawienia bilansu korzyści społecznych jakie dało przyznanie Fundacji dotacji na zakup lokalu. Jest jednak na to zdecydowanie za wcześnie. Nawet w działalności komercyjnej okres bilansowania tego rodzaju inwestycji wynosi ok. 10 lat. W naszym przypadku działalność ma charakter społeczny, a więc z natury rzeczy mniej dynamiczny niż w sektorze komercyjnym. Wykonywanie go na tym etapie nie ma uzasadnienia warsztatowego i de facto wprowadzi czytelnika w błąd. Zachęcamy do śledzenia dalszych wydarzeń w „Latarni historii” w celu dokonania rzetelnego podsumowania w adekwatnym horyzoncie czasowym. 

3) O inauguracji „Latarni historii” informowali Państwo 30 lipca 2024 roku. Dlaczego tak późno?

Nie zgadzamy się z tą opinią. O inauguracji nie poinformowaliśmy późno. 3 tygodnie na promocję wydarzenia uznajemy za czas adekwatny do potrzeb. Dowodem tego jest wysoka frekwencja (por. pkt 2). Nasz lokal jest umiejscowiony w historycznym przedwojennym budynku, który przetrwał II Wojnę Światową. Jego profil w mocny sposób kieruje nasze zainteresowanie w kierunku Warszawy i jej historii. Dlatego też chcieliśmy zainaugurować jego działalność wydarzeniem, które nawiązuje do 80-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 

4) Lokal, w którym inaugurowali Państwo niedawno działalność „Latarni historii”, pozostaje w remoncie. Proszę o wyjaśnienie, jak mogą odbywać się w nim patriotyczne wydarzenia.

Jak wskazujemy w powyższych punktach, działalność lokalu została zainaugurowana 20.08.2024, Odbyło się to w momencie, w którym ukończony został remont tej części lokalu która została przewidziana do organizacji spotkań. Umożliwiło to jego otwarcie i przyjęcie gości w odpowiednich warunkach, czego dowodzą załączone zdjęcia. W nadchodzących miesiącach planujemy sukcesywnie otwierać kolejne obszary funkcjonalne „Latarni Historii”.

5. Regulamin konkursu „Wolność po polsku” 2021 zobowiązuje Państwa do niesprzedawania nieruchomości przez 5 lat. Czy po tym okresie Fundacja im. Kurtyki planuje sprzedać nieruchomość w Warszawie? Jeśli nie, jakie są Państwa plany w związku z tą nieruchomością?

Nie planujemy sprzedaży lokalu. Pytanie najprawdopodobniej zawiera tezę, iż zakup lokalu został wykonany w celu jego sprzedaży i spieniężenia, co osadzając to w kontekście publicystyki portalu OKO.press, prowadzić ma czytelnika do prostych wniosków w ramach z góry założonej tezy, iż zakup nieruchomości za dotację udzieloną w ramach konkursu grantowego miałby być swego rodzaju „intrygą” dzięki której ktoś prywatnie ma zamiar się wzbogacić. W przypadku naszej Fundacji informujemy, iż od 2016 r. prowadzimy działalność społeczną nie nakierowaną na tego rodzaju operacje, zaś zespół osób zaangażowanych w działalność Fundacji działa w sektorze pozarządowym od 2010 r. Zamierzamy prowadzić „Latarnię historii” i rozwijać ją w sposób zgodny z celami, dla których lokal został zakupiony, opisanymi we wniosku. Szanujemy pieniądze podatników i jesteśmy wdzięczni, że dzięki dotacji z IDMN możemy prowadzić w zakupionym lokalu działalność, która odpowiada celom zapisanym w wieloletnim programie Fundacji o nazwie „Nowy format historii”. Nadmienić należy, że cele tego programu zostały sformułowane wcześniej niż powstał IDMN a tym bardziej jego programy grantowe. Jego celem jest bowiem promowanie historii w formie „lżejszej” i bardziej przystępnej dla odbiorcy niż ma to miejsce w debacie akademickiej czy w szkołach. Nasz start w konkursie grantowym prowadzonym w ramach Funduszu Patriotycznego stanowił jedną z prób jego rozwoju, która finalnie zakończyła się powodzeniem. 

Pragniemy zaznaczyć, iż odpowiedzi na Państwa pytania stanowią nierozerwalną całość. Publikacja ich we fragmentach, poprzez wycinanie z kontekstu zdań z poszczególnych akapitów będzie uznana za próbę manipulacji z Państwa strony. Jeśli taki zabieg miałby zostać zastosowany, np. pod pretekstem konieczności skrócenia artykułu itd. zastrzegamy konieczność wykonania autoryzacji wraz z podaniem kontekstu, w których wypowiedzi powyższe miałyby zostać użyte zgodnie z art 14a prawa prasowego. 

Ponadto informujemy, że treść Państwa pytań oraz całość naszych odpowiedzi opublikujemy na naszej stronie internetowej. Podobnie postępujemy z każdą redakcją czego przykład stanowią odpowiedzi na pytania redakcji TVN, jakiś czas temu również zainteresowanej zakupionym przez Fundację lokalem. 

https://fundacjakurtyki.pl/odpowiedzi-na-pytania-tvn-24-dot-srodkow-z-funduszu-patriotycznego/

kategorie

tagi

podziel się