Relacja ze spotkania: 2 Korpus Polski. Kim byli żołnierze Gen. Andersa? Webinar z Wojciechem Markertem.

W sobotę  16.12.2023 r. odbyło się czwarte  spotkanie z historykiem organizowane w ramach projektu “Ziarna Historii 3.0: Sztafeta Pokoleń”. Był to wykład Wojciecha Markerta  pt:  “2 Korpus Polski. Kim byli żołnierze Gen. Andersa?

Wydarzenie było dostępne na ZOOM w dwóch wersjach językowych na żywo: po polsku, angielsku, co zostało osiągnięte dzięki zaangażowaniu tłumaczy symultanicznych. 

gość spotkania:
  •  

Historyk i muzealnik, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego specjalizujący się w dziejach polskich formacji wojskowych w latach 1918-1947.  Pracę zawodową łączy z pasją, a badania naukowe  z popularyzacją ich wyników poprzez publikacje, wystawy, prelekcje i turystykę historyczną. Pracował m.in. w Wojskowym Biurze Badań Historycznych. W latach 2010-2023 zaangażowany w tworzenie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, a obecnie pracuje w Instytucie Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Miłośnik i zbieracz książek. Interesuje się także dziejami Warszawy i północno-wschodnich kresów dawnej Rzeczypospolitej.

moderator:
  •  
książka: “Wielka Wojna Polaków 1914-1918”

“Wielka Wojna Polaków 1914-1918”, Prof. Andrzej Chwalba” Zwycięska w II Edycji Konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki praca opisuje w sposób kompleksowy historię ziem polskich podczas I Wojny Światowej. Co ciekawe, autor nie poprzestaje w niej wyłącznie na opisie przebiegu wojny czy wątkach politycznych, lecz w duchu antropologii historycznej sięga po wątki społeczne. Książka podejmuje problematykę życia codziennego, demoralizacji, czy społecznej aktywności kobiet.

Transmisja debaty on-line na youtubie na kanale Blogpress.pl

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

znaki_strona_www

tagi

podziel się