Śladami Rzezi Ochoty

W tym roku przypada 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W związku z tym Fundacja im. Janusza Kurtyki wraz z portalem Rzeź Woli i Ochoty zaprasza bardzo serdecznie na spacer historyczny Śladami Rzezi Ochoty,  o ludobójczej pacyfikacji mieszkańców warszawskiej Ochoty w czasie Powstania Warszawskiego.

Niemcy oraz wschodnie jednostki kolaboracyjne, w szczególności Rosyjska Wyzwoleńcza Armia Ludowa – RONA – kolaboracyjna formacja zbrojna złożona z Rosjan, wymordowali ponad 10 tys. cywilnych mieszkańców warszawskiej Ochoty.

Mówiąc słowo rzeź i wspominając Powstanie Warszawskie, myślimy warszawska Wola. Trafnie, ale warto i należy pamiętać z jakim również okrucieństwem mordowano niewinnych ludzi na Ochocie.

Warto wiedzieć czym był tzw. „Zieleniak” oraz przejść miejscami, ulicami, gdzie dokonywano tej straszliwej tragedii.

Spotykamy się 7 sierpnia 2022 roku, o godzinie 17:00 pod Urzędem dzielnicy Ochota przy ul. Grójeckiej 17a.

Przejdziemy ulicą Grójecką w stronę dawnego obozu przejściowego „Zieleniak”, zatrzymując się również przy ulicy Wawelskiej oraz Mianowskiego.

Na trasie będzie kilka punktów, w których mordowano Polaków, wspomnimy ich imiona i nazwiska, a także przypomnimy relacje ocalałych ludzi z tej masakry.

Spacer jest bezpłatny, prosimy Państwa o zabranie ze sobą zniczy, które zapalimy przy tablicach Tchorka na trasie spaceru.

Lokalizacja miejsca rozpoczęcia Spaceru

tagi

podziel się

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email