Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą laureatem Nagrody Przeszłość/Przyszłość w kategorii “Polonia i Polacy za granicą”!

W dniach 26-27 sierpnia 2023 r., w Pałacu Belwederskim w Warszawie oraz na terenie Warszawy, odbyła się III edycja Przeglądu Przeszłość/Przyszłość – Algorytmy Historii, zorganizowana przez Fundację im. Janusza Kurtyki. Wydarzenie miało dynamiczną i wieloaspektową formułę, na którą złożyły się debaty, gala rozdania nagród “Przeszłość/Przyszłość”, zwiedzanie ekspozycji Pałacu Belwederskiego oraz Biblioteki im. Janusza Kurtyki, a także spacer historyczny po Warszawie.

 W sobotę 26.08.2023 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród “Przeszłość/Przyszłość” w pięciu kategoriach. W roku 2023 r. po raz drugi wręczyliśmy nagrodę w kategorii “Polonia i Polacy za granicą”. Jest to kategoria obejmująca przedsięwzięcia polonijne, promujące polską historię i broniące dobrego imienia Rzeczypospolitej za granicą. Kapituła konkursu po ocenieniu 13 nadesłanych kandydatur postanowiła nagrodzić Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą. Nagrodę odebrali członkowie Komitetu – Państwo Jolanta i Andrzej Orłowscy. 

Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą został założony w 1990 r. w inicjatywy i przy wsparciu śp. Jerzego Waldorffa, prezesa Społecznego Komitetu Opieki nad Powązkami. Aktywność organizacji sprowadza się przede wszystkim do dbania o pomniki znajdujące się w nekropolii na Rossie oraz przeprowadzania ich renowacji. Jej działalność  jest bardzo ważna dla litewskiej Polonii ze względu na wpływ troski o pamięć na budowę tożsamości polskiej na Wileńszczyźnie. 

Komitet cyklicznie organizuje akcje sprzątania cmentarza na Rossie – nekropolii na której pochowane są doczesne szczątki wielu zasłużonych dla Polski osób. W ciągu 33 lat działalności staraniem komitetu odnowiono 194 nagrobki. Środki na ten cel są pozyskiwane z darowizn przekazywanych głównie podczas kwest prowadzonych na polskich cmentarzach w dniu 1 listopada. 

galeria zdjęć z wydarzenia

patronat honorowy prezydenta rp
andrzeja dudy

RP-znak-poziomy-czarny (1)

dofinansowanie

znaki_strona_www

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Data podpisania umowy o dofinansowanie zadania: 28.07.2023

partner

ORLEN_MINI_FORMAT SPECJALNY

wsparcie

Fundacja KGHM

tagi

podziel się