„Warszawskie dzieci pójdziemy w bój” – Spotkanie z Powstańcem – relacja

W dniu 2 sierpnia 2021 roku Fundacja im. Janusza Kurtyki we współpracy z portalem Blogpress, wyemitowała rozmowę z por. Zbigniewem Daabem ps. „Kapiszon”, „Zawiszakiem”, Powstańcem Warszawskim, więźniem obozu przejściowej Dulag 121 w Pruszkowie, obozów KL Oranienburg, KL Buchenwald oraz żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

por. Zbigniew Daab ps. "Kapiszon" oraz Piotr Brulikis (Fundacja im. Janusza Kurtyki

Spotkanie odbyło się w Domu Wsparcia Powstańców Warszawskich. Szanowny Pan Zbigniew opowiedział o swoich losach w czasie II wojny światowej oraz przedstawił Swoje przeżycia z Powstania Warszawskiego. Poruszone sprawy przez Pana Porucznika Daaba były poważne, ale i czasem trochę humorystyczne, ale także i wzruszające. Pan Porucznik „Kapiszon” był świadkiem bestialstwa jakiego dokonywała jednostka kolaborująca RONA (Rosyjska Wyzwoleńcza Armia Ludowa) na tzw. „Zieleniaku”, na warszawskiej Ochocie w pierwszych dniach sierpnia 1944 roku.

Historii uczymy się z książek historycznych, podręczników, ale przekaz wspomnień żywego świadka historii, uczestnika II wojny światowej oraz Powstania Warszawskiego jest bezcenną lekcją dla obecnych i przyszłych pokoleń. Należy czerpać tę wiedzę i być zaszczyconym móc rozmawiać i wysłuchiwać Bohaterów Warszawy.

Celem rozmowy z Panem Zbigniewem Daabem jest przekaz dla młodego pokolenia. Pan Zbigniew przedstawił jakim trzeba być człowiekiem dziś oraz jakie wartości są najważniejsze. Podkreślił, że mimo trudnych czasów, biedy ludzie sobie pomagali, byli dla siebie jak rodzina, tworzyli jedność, pomagało się bezinteresownie.

Zachęcamy Państwa do obejrzenia tego wyjątkowego spotkania