Warszawskim Śladem Żołnierzy Wyklętych

Fundacja im. Janusza Kurtyki zaprasza na spacer historyczny: Warszawskim Śladem Żołnierzy Wyklętych, który odbędzie się 5 marca 2022 roku na terenie Warszawy.

Znaczna część Żołnierzy Wyklętych działała poza dużymi miastami, w szczególności poza Warszawą, która jednak jest miejscem łączącym wielu z nich. To tutaj byli więzieni, skazywani na śmierć, mordowani oraz grzebani w bezimiennych grobach.

Stąd też Fundacja organizuje spacer, podczas którego odwiedzimy miejsca związane z męczeństwem i tragedią ludzi, dla których Polska to nie było puste słowo.

Spacer odbędzie się w dwóch częściach:

I część

godz. 12:00-14:00 „Łączka”, Powązki Wojskowe

Spotykamy się pod Bramą Główną Cmentarza Wojskowego na Powązkach przy ul. Powązkowskiej 43/45.

Powązkowska „Łączka” to miejsce, w którym potajemnie ukrywano ciała pomordowanych żołnierzy w więzieniu mokotowskim w latach 1948-1956. Rodziny przez wiele lat nie posiadały żadnych informacji, gdzie zakopano ciała ich bliskich. Dokonywano tego z premedytacją, bezwzględnością. Dopiero w 2012 roku dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej, w pracach kierowanych przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka, rozpoczął się pierwszy etap odnajdywania szczątków pomordowanych. Chciano o nich zapomnieć na zawsze, tymczasem zapomniano, że dobro i prawda zawsze zwyciężają zło.

II część

godz. 15:30-17:00 Dawny Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów, Biblioteka im. Janusza Kurtyki

Spotykamy się pod bramą dawnego więzienia mokotowskiego przy ulicy Rakowieckiej 37.

Więzienie mokotowskie przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie, to miejsce męki, niewyobrażalnego ludzkiego cierpienia. W tym areszcie więziono, torturowano w nieludzki sposób, a następnie mordowano Niezłomnych bohaterów Ojczyzny. Przez ten areszt przeszła elita polskiej wojskowości. Ludzie, którzy zasługiwali tylko na chwałę, zostali potraktowani jak bandyci.

Obecnie w dawnym więzieniu powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, a swoją siedzibę posiada Fundacja im. Janusza Kurtyki oraz Biblioteka z szerokim księgozbiorem Patrona Fundacji.

Warto udać się na „Łączkę” oraz na teren więzienia mokotowskiego, aby dowiedzieć się więcej o historii ludzi walczących o niepodległą i wolną Ojczyznę. Warto poznać historię tych tragicznych miejsc.

Spacer rozpocznie się o godzinie 12:00 pod Bramą Główną Cmentarza Wojskowego na Powązkach przy ul. Powązkowskiej 43/45.

Uczestnictwo w spacerze jest bezpłatne. Prosimy jedynie o zabranie ze sobą symbolicznych zniczy.

Zapraszamy serdecznie.

Prowadzenie:
Piotr Brulikis
Fundacja im. Janusza Kurtyki 

Lokalizacja rozpoczęcia I części spaceru:

Lokalizacja rozpoczęcia II części spaceru:

tagi

podziel się