Rajd śladami Grupy „Kampinos” – ODWOŁANIE RAJDU

Fundacja im. Janusza Kurtyki wraz z Urzędem do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zapraszają do udziału w Rajdzie śladami Grupy „Kampinos”, który odbędzie się w dniu 19 listopada 2022 roku w rejonie Puszczy Kampinoskiej.

UWAGA – Z POWODWÓW ORGANIZACYJNYCH RAJD ZOSTAJE ODWOŁANY

Grupa Kampinos to jedno z większych ugrupowań partyzanckich Armii Krajowej. Walczyło ono z okupantem niemieckim w Puszczy Kampinoskiej w okresie powstania warszawskiego w 1944 roku.

To niezwykłe Zgrupowanie wsławiło się przede wszystkim wyzwoleniem spod okupacji na dwa miesiące znacznej części Puszczy, zamieszkanej przez kilka tysięcy ludzi. Te wyzwoloną ziemię nazwano Niepodległą Rzeczpospolitą Kampinoską.

Grupa składała się niemal z 900 żołnierzy, w tym doświadczonych w boju żołnierzy Zgrupowania Stołpeckiego Armii Krajowej którzy przebyli ponad 400 km z Puszczy Nalibockiej. Żołnierze Grupy Kampinos stoczyli wiele ciężkich bitew z Niemcami. Wśród nich były starcia o lotnisko bielańskie oraz natarcia na Dworzec Gdański w Warszawie. Pododdziały Zgrupowania zajmowały się także odbieraniem alianckich zrzutów, jakie trafiały do Puszczy.

Pod koniec powstania warszawskiego Grupa stoczyła najtrudniejsza i najbardziej tragiczną bitwę z Niemcami jaką była bitwa pod Jaktorowem.  Odbyła się ona podczas wycofywania się zgrupowania w kierunku Gór Świętokrzyskich, podczas której doszło do całkowitego rozbicia Grupy.

Co warto zauważyć, zgrupowanie to było jedynym tak dużym, które w trakcie powstania warszawskiego nie zakończyło walk kapitulacją.

trasa rajdu
  • Warszawa Centralna
  • Nowy Dwór Mazowiecki – Most J. Piłsudskiego,
  • Muzeum Palmiry, Pociecha – mogiła Jerzyków,
  • Truskaw – Pomnik AK Kampinos i mural,
  • Laski – cmentarz wojenny i cmentarz leśny (grób J. Krzyczkowskiego dowódcy Grupy Kampinos),
  • Warszawa, Wiersze – stolica Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej – cmentarz wojenny i izba pamięci
  • Warszawa Centralna

Zbiórka na Rajd o godzinie 8.30 na przystanku autobusowym DW Centralny 04przy Al. Jana Pawła II.

zgłoszenia

Zgłoszenia na rajd przyjmowane są za pomocą formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej Fundacji do dnia 10 listopada 2022 r.

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona!

Organizator zastrzega sobie możliwość odwołania Rajdu w wypadku nie zebrania odpowiedniej ilości uczestników.

opłaty

Opłata za uczestnictwo w rajdzie wynosi 200 zł. Należy ją wpłacić na konto bankowe nr: 89 1020 5561 0000 3302 3005 3006 po dokonaniu rejestracji, najpóźniej do 12 listopada 2022 r.

W tytule opłaty należy wpisać: Opłata za Rajd śladami Grupy Kampinos