Śladami Powstańczej Warszawy

W tym roku w sierpniu przypada 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Fundacja, chcąc uczcić pamięć powstańców i ludności cywilnej, organizuje kilka wydarzeń w ramach cyklu „Śladami Powstańczej Warszawy”.

Śladami „Zośki” i „Parasola”. Podczas wydarzenia przemierzymy różne dzielnice Warszawy. Odwiedzimy między innymi miejsca:
– gdzie podpisano rozkaz o godzinie „W” i gdzie koncentrowały się oddziały powstańcze;
– gdzie padły pierwsze strzały – dowiemy się, jak wyglądały pierwsze minuty walk, jeszcze przed godziną „W”;
– gdzie znajdowały się oddziały Poczty Harcerskiej;
– w których operowali żołnierze „Parasola”;
– jakie zdobywał słynny Batalion „Zośka”;
– gdzie zginął ostatni dowódca plutonu „Felek”;
– gdzie spadł liberator, niosący pomoc walczącej Warszawie;
– w których nadawało powstańcze radio „Błyskawica”;
– gdzie znajdowały się słynne magazyny na Stawkach;
– oraz wiele, wiele innych.

Więcej o tym wydarzeniu tutaj: www.facebook.com/events/2745281125700573/

Śladami Rzezi Woli – Marsz Pamięci poświęcony zamordowanym przez Niemców mieszkańcom tej warszawskiej dzielnicy. W tym roku przejdziemy ulicą Górczewską. Wspomnimy to, co wydarzyło się przy ulicach: Leszno, Górczewskiej, Płockiej, Wawelberga, Syreny. Marsz zakończy się u zbiegu al. Prymasa Tysiąclecia i Górczewskiej, w miejscu, gdzie Niemcy i wschodni kolaboranci wymordowali jednorazowo ponad 12 000 ludzi.

Spotykamy się 2 sierpnia 2020 roku, o godzinie 17, pod przychodnią lekarską przy ulicy Leszno 17, na warszawskiej Woli. W tym miejscu znajdował się Szpital św. Łazarza. W pierwszych dniach sierpnia 1944 roku, Niemcy i wschodni kolaboranci wymordowali pacjentów, lekarzy oraz personel szpitala.

Więcej o tym wydarzeniu tutaj www.facebook.com/events/2579325365650062/

Śladami rzezi Ochoty. Przejdziemy śladami ludobójczej pacyfikacji mieszkańców warszawskiej Ochoty w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.
Niemcy oraz wschodnie jednostki kolaboracyjne, w szczególności Rosyjska Wyzwoleńcza Armia Ludowa – RONA – kolaboracyjna formacja zbrojna złożona z Rosjan, wymordowali tutaj ponad 10 tys. ludzi.

Spotykamy się 8 sierpnia 2020 roku, o godzinie 12, pod kościołem parafialnym pw. św. Jakuba Apostoła, przy ulicy Grójeckiej 38.

Przejdziemy ulicą Grójecką w stronę dawnego obozu przejściowego „Zieleniak”, zatrzymując się również przy ulicy Wawelskiej oraz Mianowskiego. Na trasie będzie kilka punktów, w których mordowano Polaków, wspomnimy także relacje ludzi ocalałych z tej masakry.

Więcej o tym wydarzeniu tutaj

www.facebook.com/events/1170109099995474/

Zapraszamy do udziału w naszych wydarzeniach

#ŚladamiPowstańczejWarszawy