Cracow 3Seas Conservative Forum

Nazwa wydarzenia nawiązuje do koncepcji Trójmorza, jednak celem organizatorów była szersza debata na temat politycznych i gospodarczych stosunków międzynarodowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Z tego powodu w poszczególnych panelach pojawiły się elementy wykraczające poza Trójmorze rozumiane jako współpracę gospodarczą krajów naszego regionu należących do Unii Europejskiej Poruszaliśmy między innymi kwestię kooperacji w obszarze bezpieczeństwa strategicznego, współpracy ekonomicznej z Ukrainą, problematykę współpracy atlantyckiej oraz przyszłość formatu 16+1.

Pierwszy główny panel był poświęcony polityce energetycznej państw Europy Środkowo-Wschodniej.Goście panelu – Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert pl. oraz dr Tomasz Nałęcz z Instytutu im. Romana Rybarskiego – odpowiadali na pytania dotyczące realiów współpracy między państwami regionu oraz zagrożeń, jakie się pojawiają. Zdaniem naszych ekspertów państwa Trójmorza mogą w pewnych aspektach współpracować ze sobą w dziedzinie energetyki, nie należy jednak spodziewać się w tym obszarze spektakularnych projektów. Przede wszystkim wszystkie państwa oprócz Polski na pierwszym miejscu myślą nie o bezpieczeństwie, a o czynnikach finansowych.

Drugi panel poświęcony był bezpieczeństwu strategicznemu. Poprowadził go Paweł Kurtyka. Gośćmi panelu byli były wiceminister obrony narodowej, prof. Romuald Szeremietiew, ekspert do spraw uzbrojenia i przedstawiciel Zakładów Mechanicznych Tarnów SA. Adam Henczeroraz Bastian Bochmann – współpracownik ds. Niemiec Instytutu Romana Rybarskiego.Zdaniem prof. Szeremietiewa, nie należy lekceważyć zagrożenia ze strony Rosji, która coraz głośniej mówi o idei budowy stronnictwa politycznego od Moskwy do Lizbony, zwłaszcza w kontekście zagrożenia destabilizacją na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Zagrożenie ze strony wschodniego sąsiada ma wpływ na polityki krajów tworzących Trójmorze.

Ostatni panel główny poświęcony był współpracy ekonomicznej w regionie. Poprowadził go Piotr Celiński z Centrum Analiz Stowarzyszenia KoLiber. Panelistami byli dr Mariusz Patey – Dyrektor Instytutu im. Romana Rybarskiego, dr Sławomir Mentzen – wiceprezes partii Wolność oraz drEugeniusz Bilonożko. przedstawiciel Uniwersytetu Kijowskiego.Paneliści zgodnie stwierdzili, że z powodu słabości gospodarek państw regionu ich współpraca nie może być alternatywą dla współpracy gospodarczej poszczególnych państw z Niemcami.

Kolejnym punktem programu były panele szczegółowe. Dr Michał Lubina opowiadał o stosunkach pomiędzy Chinami a Rosją. Szczególnie istotne są relacje w trójkącie Chiny-Rosja-USA. Mecenas Jacek Zimmer przedstawił stan obecny i perspektywy liberalizacji rynku energii w Polsce. Dariusz Materniak opowiadał o stosunkach polsko – ukraińskich.Prof. Andrzej Bryk mówił o perspektywie współpracy USA z państwami Trójmorza w kontekście obecnej sytuacji politycznej w Stanach Zjednoczonych.

Współpraca w formacie Trójmorza może przynieść pozytywne efekty, ale będą to raczej efekty o ograniczonej skali, ponieważ gospodarczy układ sił decyduje o zorientowaniu państw regionu na Niemcy. Powodzenie Trójmorza zależy przede wszystkim od profesjonalizmu polityków, urzędników i dyplomatów, uwzględniania specyfiki potencjalnych sojuszników oraz unikania wrażenia, że jest to porozumienie wymierzone przeciwko jedności Unii Europejskiej.

Wydarzenie odbyło się 17 marca 2018 roku w Qubus Hotel w Krakowie. 

kategorie

tagi

podziel się