Debata: Czego nie widać z Warszawy? Polonia i Polacy za granicą jako ambasadorowie dobrego imienia Rzeczypospolitej

Dyskusja towarzyszyć będzie wręczeniu Nagrody Przeszłość/Przyszłość dla najlepszej inicjatywy polonijnej, promującej polskie dzieje poza granicami naszego kraju. Rozmowa ukaże perspektywę ambasadorów polskiej historii na obczyźnie. Pozwoli to lepiej poznać ich sukcesy na tym polu, jak również zrozumieć problemy i wyzwania, z którymi mierzą się w codziennej działalności. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu “Ziarna Historii 2.0: Pola wiedzy”.

Piątek, 26.08.2022 r. godz. 17:30
Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Możliwość uczestniczenia w wydarzeniu on-line!

Trzy wersje językowe:
YouTube ( wersja polska), link: https://www.youtube.com/watch?v=yruEEf97KdQ

ZOOM ( wersja angielska, niemiecka i polska), link: https://bit.ly/3waFjYj

PROGRAM:

1. Rozpoczęcie spotkania przez Pana Pawła Kurtykę – Prezesa Fundacji im. Janusza Kurtyki – 5 min.

2. Prezentacja projektu “Ziarna Historii” – 10 min.

3. Rozmowa z Laureatem Nagrody Przeszłość/Przyszłość w kategorii “Polonia i Polacy za granicą” 

4. Dyskusja panelistów i Laureata Nagrody Przeszłość/Przyszłość w kategorii “Polonia i Polacy za granicą”

5. Sesja pytań z sali

PANELIŚCI:

DR ŁUCJA MIROWSKA – KOPEĆ – ZWIĄZEK KLUBÓW POLSKICH W USA

Dr Łucja Mirowska-Kopeć, sercem i duszą pedagog, która zarówno w pracy zawodowej jak i społecznej, poświęca całą energię wychowaniu i kształceniu dzieci i młodzieży. Po ukończeniu Germanistyki na Uniwersytecie Wrocławskim przez dziesięć lat uczyła języka niemieckiego. Po przyjeździe do Chicago w 1991 roku, podjęła pracę zawodową w Szkole Podstawowej Edwards, gdzie początkowo pracowała jako nauczycielka w polskim programie dwujęzycznym, następnie jako kierownik programu dwujęzycznego. W latach 2005 – 2007 pełniła funkcję zastępcy dyrektora w szkole średniej Hubbard High School w Chicago.  Od 1 lipca 2007 r. jako pierwsza Polka nowej emigracji pełniła funkcje dyrektora w prestiżowej szkoły Arthur E. Canty Elementary School.

Dr Łucja Mirowska-Kopeć oprócz uczestniczenia w wielu konferencjach i kursach, zdobyła w Stanach Zjednoczonych dwa magisteria, na Columbia College w Urban Teaching i w Northeastern Illinois University w Educational Leadership oraz doktorat w dziedzinie edukacji na uniwersytecie Nova Southeastern University.  Jest współautorka II edycji książki Biznesowe inspiracje Polek na świecie.

Jest twórcą Olimpiady naukowej w języku polskim dla uczniów Chicagowskich Szkół Publicznych, której przewodniczyła przez 5 lat.  Czynnie działa w Związku Klubów Polskich- od września 2021 r. pełni funkcja prezesa ZKP. Będąc wiceprzewodniczącą Komitetu Parady, przez 10 lat przewodniczyła komitetowi Wyborów Królowej Parady 3-go Maja.  

w 2010 roku współpracowała z prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej przy zorganizowaniu konferencji polonijnej „National Conference: The Polish American Community in the 21st Century: Challenges and Opportunities”.  W grudniu 2018 roku współorganizowała wystawę Stany Zjednoczone w polskiej historiografii i periodykach w latach 1764-1919. Od 2018 roku dr Mirowska-Kopeć pełni funkcję przewodniczącej Komitetu Stypendialnego im. św. Jana Pawła II przy Lidze Katolickiej Pomocy Religijnej Polsce i Polonii.

ELŻBIETA BARRAS

Biolog, absolwentka Birkbeck, University of London. Nauczycielka nauk przyrodniczych w gimnazjum i biologii w liceum. Od wielu lat związana z edukacją polonijną jako nauczycielka i dyrektor szkoły. Juror konkursu Być Polakiem. Członek Zarządu Polskiej Macierzy Szkolnej w Londynie (od 2021 r. Prezes).

 

ANDRZEJ KEMPA

Dyplomowany elektronik, absolwent Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Wiedeńskiego. W Austrii od 1991 r. Przewodniczący Federacji Polaków w Austrii. Prezes Światowej Federacji Sportu Polonijnego. Aktywny działacz społeczny na rzecz Polaków i Austriaków. Organizator lub współorganizator wielu wydarzeń, łączących historię, kulturę i sport, m.in. imprez sportowo-charytatywnych, wystaw historycznych. Współzałożyciel Polonijnego Centrum Sportów Wodnych w Gdańsku. Organizator Sympozjów Sportu Polonijnego. Założyciel serwisu informacyjnego „Polonia Sport”. Autor artykułów i opracowań́ dotyczących Polonii (m.in. Polacy jako Ambasadorzy współpracy środkowoeuropejskiej, Oblicza Polonii, Kolorowe Mateczniki). Współautor filmu dokumentalnego o obozie zagłady w Gusen. Moderator i gość wielu audycji radiowych i programów telewizyjnych. Panelista debat polonijnych. Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu św. Stanisława. Ambasador at Large w Austrii Orderu św. Stanisława. Przez czasopismo polonijne „Żongler” wybrany Twarzą Roku 2006

LAUREAT NAGRODY PRZESZŁOŚĆ/PRZYSZŁOŚĆ W KATEGORII POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ

Laureata poznamy 27 sierpnia 2022 roku podczas drugiego dnia Przeglądu Przeszłość/Przyszłość, gdy wręczane będą Nagrody oraz wyróżnienia w Konkursie

MODERATOR – SŁAWOMIR BUDZIK

Polonijny radiowiec, producent radiowo-telewizyjny, filmowiec, montażysta i konferansjer. Dziennikarz Radia Deon z Chicago

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

znaki_strona_www

tagi

podziel się