Debata: „Nowelizacja ustawy o IPN w kontekście międzynarodowym” – zapowiedź

Przed paroma dniami Sejm uchwalił nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza trwałe nieprzedawnianie się karalności zbrodni komunistycznych. Nowelizacja ma wejść w życie 31 lipca 2020 r.

Zapraszamy do wysłuchania debaty online pt. „Nowelizacja ustawy o IPN w kontekście międzynarodowym”, która jest trzecią dyskusją z cyklu „Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości? 2.0”.

Zaproszeni goście podejmą dyskusję w szczególności na temat:

– aktualnej konstrukcji prawnej ustawy i jej skutków w kontekście rozliczania zbrodni komunistycznych;

– krajowego i międzynarodowego odbioru polskich prac nad nowelizacją ustawy, potencjalnych reakcji partnerów zagranicznych;

– nowelizacje ustawy o IPN z 2018 i 2020 r. – podobieństwa i różnice z punktu widzenia wizerunku państwa polskiego za granicą.

W debacie wezmą udział:

• prof. Ireneusz Cezary Kamiński,

prawnik, Instytut Nauk Prawnych PAN,

• dr hab. Bogusław Kopka,

historyk, Fundacja im. Janusza Kurtyki, były pracownik IPN,

• Marek Skulimowski,

dyplomata, Prezes i Dyrektor Wykonawczy Fundacji Kościuszkowskiej,

• Jacek Wygoda,

sędzia Sądu Najwyższego, były prokurator Biura Lustracyjnego IPN,

Dyskusję poprowadzi: red. Tadeusz Płużański, publicysta, Prezes Fundacji „Łączka” – prawdopodobnie pierwszy dziennikarz, który nagłośnił sprawę przedawnienia zbrodni komunistycznych z dniem 1 VIII 2020 r.

Aktualizacja: z przyczyn osobistych red. Płużański musiał odmówić udziału w debacie. Moderatorem spotkania będzie pan Piotr Dmitrowicz (historyk, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego).

Debata odbędzie się w formie online na kanale YouTube „Blogpressportal” dnia 2 lipca 2020 r. (czwartek) o godzinie 18:00.

Bezpośredni link do transmisji: https://youtu.be/3pkofqlrAAc.

Podczas transmisji live będzie możliwość zadawania pytań prelegentom za pomocą czatu, do czego serdecznie zachęcamy!

Wsparcie od strony technicznej zapewni portal blogpress.pl, partner medialny cyklu „Historia, prawda, teraźniejszość 2.0”.

Patronat medialny cyklu: Do Rzeczy, historykon.pl.

Partner cyklu: stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej.

Zachęcamy do śledzenia wydarzenia na portalu Facebook.