W dniu 29 sierpnia 2019 r., o godzinie 18:00, w Bibliotece im. Janusza Kurtyki będzie miała miejsce debata pt. „Relacje polsko-niemieckie a narracje o II wojnie światowej”.
Zapraszamy na siódmą debatę z cyklu „Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości?”, zatytułowaną: „Relacje polsko-niemieckie a narracje o II wojnie światowej”.
W dyskusji wezmą udział:
- dr hab. Katarzyna Jedynakiewicz-Mróz, prof. UŁ, historyk, niemcoznawca, Uniwersytet Łódzki,
- mec. Jerzy Pasieka, prawnik, Kancelaria Pasieka, Derlikowski, Brzozowska,
- red. Piotr Semka, dziennikarz, publicysta, Do Rzeczy,
Dyskusję poprowadzi:
Paweł Kurtyka,
prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki,
Paneliści poruszą m.in. kwestie:
– genezy i kierunków kształtowania się narracji historycznych o II wojnie światowej wśród Polaków i Niemców;
– cech narracji o II wojnie światowej wśród Polaków i Niemców dzisiaj oraz udziału państw, instytucji i organizacji pozarządowych w ich kształtowaniu;
– debaty o Holokauście w kontekście stosunków polsko-niemieckich;
– sformułowań o „polskich obozach zagłady” i „nazistów jako nie-Niemcach” w kontekście stosunków polsko-niemieckich.
Debata będzie miała miejsce w czwartek, 29 sierpnia 2019 r., o godz. 18:00, w Bibliotece im. Janusza Kurtyki, przy ul. Rakowieckiej 37, w Warszawie (budynek dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów).
Dyskusja potrwa około godziny i zakończy ją sesja pytań od publiczności.
Po zakończeniu oficjalnej części zapraszamy do dyskusji kuluarowej przy filiżance kawy lub herbaty.
Wstęp wolny.
Więcej o projekcie „Historia, prawda, teraźniejszość”:
Spotkanie stanowi część projektu „Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości?”. Składa się nań cykl debat, mających na celu zidentyfikowanie i zdiagnozowanie węzłowych zagadnień, związanych ze stosunkami międzynarodowymi, w kontekście różnie interpretowanej przeszłości, opracowanie konkretnych recept w tym zakresie oraz utrwalenie zgromadzonych wniosków w formie publikacji książkowej.
Plan organizatorów zakłada zorganizowanie 12 dyskusji skupionych w czterech cyklach tematycznych z udziałem naukowców i specjalistów, reprezentujących różne dyscypliny: historyków, politologów i publicystów. Cykle odnoszą się do zagadnień związanych z relacjami: polsko-żydowskimi, polsko-ukraińskimi, polsko-niemieckimi oraz polsko-rosyjskimi. Po zakończeniu wszystkich cykli tematycznych planowana jest publikacja książkowa powstałych na ich kanwie refleksji.
Partnerami cyklu debat są: stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej oraz Fundacja dla Rzeczypospolitej.
Patronat nad projektem objęli: „Rzeczpospolita”, „Uważam Rze Historia”, „Do Rzeczy”, historykon.pl oraz blogpress.pl.
Miejsce, dyskusja i cały cykl powstają w ramach projektu „Klaster pozarządowy dla Rzeczypospolitej – na styku nauki, kultury i edukacji obywatelskiej. Nowe miejsce debaty o Polsce”. Projekt został dofinansowany ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Projekt „Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości?” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”.