Debata „Relacje polsko-niemieckie a pamięć i polityka historyczna”

Zapraszamy na debatę zatytułowaną: „Relacje polsko-niemieckie a pamięć i polityka historyczna”, która odbędzie się 14 listopada 2019 r., o godzinie 18:00, w Bibliotece im. Janusza Kurtyki, przy ul. Rakowieckiej 37, w Warszawie.

Jest to druga dyskusja poświęcona stosunkom polsko-niemieckim i zarazem dziesiąta debata z cyklu „Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości?”, którego celem jest zidentyfikowanie i zdiagnozowanie węzłowych zagadnień, związanych ze stosunkami międzynarodowymi Polski, w kontekście różnie interpretowanej przeszłości oraz opracowanie konkretnych recept w tym zakresie.

Podczas dyskusji:

  • przypomnimy kluczowe wydarzenia z historii stosunków Polski i Niemiec (od Cedyni via Grunwald, rozbiory, Kulturkampf, aż po II wojnę światową);
  • zastanowimy się nad problemem wzajemnego postrzegania;
  • odpowiemy na pytanie: nastroje antyniemieckie w Polsce i antypolskie w Niemczech – prawda czy mit?
  • poruszymy zagadnienia współczesne (miejsce Berlina w polskiej polityce zagranicznej po 1989 r., Polska w UE z punktu widzenia Niemiec, polska polityka historyczna w oczach Berlina i vice versa);
  • nakreślimy recepty dla budowania relacji polsko-niemieckich w przyszłości w kontekście zebranych wniosków.

W debacie wezmą udział:

• dr Joanna Lubecka, historyk, politolog, badacz roli pamięci historycznej w stosunkach polsko-niemieckich, Akademia Ignatianum w Krakowie, IPN o. Kraków,

• dr hab. Bartosz Korzeniewski, prof. UAM, kulturoznawca, politolog, zajmuje się pamięcią zbiorową i polityką historyczną, profesor nadzwyczajny w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,

• mec. Jerzy Pasieka, prawnik, Kancelaria Pasieka, Derlikowski, Brzozowska,

Dyskusję poprowadzi:

• dr Karol Mazur,

kierownik działu edukacji Muzeum Powstania Warszawskiego.

Debata będzie miała miejsce 14 listopada, o godzinie 18:00, w Bibliotece im. Janusza Kurtyki, przy ul. Rakowieckiej 37, w Warszawie (gmach dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów, II piętro).

Dyskusja potrwa około 1,5 godziny i zakończy ją sesja pytań od publiczności.

Po zakończeniu oficjalnej części zapraszamy do dyskusji kuluarowej przy filiżance kawy lub herbaty.

Wstęp wolny.

Zachęcamy do śledzenia wydarzenia na Facebook.com.  


Więcej o projekcie „Historia, prawda, teraźniejszość”:

Spotkanie stanowi część projektu „Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości?”. Składa się nań cykl debat, mających na celu zidentyfikowanie i zdiagnozowanie węzłowych zagadnień, związanych ze stosunkami międzynarodowymi Polski, w kontekście różnie interpretowanej przeszłości, opracowanie konkretnych recept w tym zakresie oraz utrwalenie zgromadzonych wniosków w formie publikacji książkowej.

Plan organizatorów zakłada zorganizowanie 12 dyskusji skupionych w czterech cyklach tematycznych z udziałem naukowców i specjalistów, reprezentujących różne dyscypliny: m.in. historyków, politologów i publicystów. Cykle odnoszą się do zagadnień związanych z relacjami: polsko-żydowskimi, polsko-ukraińskimi, polsko-niemieckimi oraz polsko-rosyjskimi. Po zakończeniu wszystkich cykli tematycznych planowana jest publikacja książkowa powstałych na ich kanwie refleksji.

Partnerami cyklu debat są: stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej oraz Fundacja dla Rzeczypospolitej.

Patronat nad projektem objęli: „Rzeczpospolita”, „Uważam Rze Historia”, „Do Rzeczy”, historykon.pl oraz blogpress.pl. 

Miejsce, dyskusja i cały cykl powstają w ramach projektu „Klaster pozarządowy dla Rzeczypospolitej – na styku nauki, kultury i edukacji obywatelskiej. Nowe miejsce debaty o Polsce”. Projekt został dofinansowany ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Projekt „Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości?” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”.

tagi

podziel się