W dniu 17 września, o godz. 18:00, w Bibliotece im. Janusza Kurtyki odbędzie się debata zatytułowana: „Relacje polsko-rosyjskie a narracje o komunizmie i Związku Radzieckim”.
„Obywatele! Gdy armia nasza z bezprzykładnym męstwem zmaga się z przemocą wroga od pierwszego dnia wojny, aż po dzień dzisiejszy, wytrzymując napór ogromnej przewagi całości bez mała niemieckich sił zbrojnych, nasz sąsiad wschodni najechał nasze ziemie, gwałcąc obowiązujące umowy i odwieczne zasady moralności. Stanęliśmy tedy nie po raz pierwszy w naszych dziejach w obliczu nawałnicy, zalewającej nasz kraj z zachodu i wschodu. […]” |
W dniu 80. rocznicy agresji zbrojnej ZSRR na Polskę, zapraszamy na ósmą dyskusję z cyklu „Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości?”.
Wybranym kwestiom z obszaru stosunków polsko-rosyjskich, skupionym szczególnie wokół myśli politycznej i wzajemnego postrzegania w kontekście komunizmu, przyjrzymy się w ujęciu historycznym, a także współczesnym, włączając zagadnienia z zakresu wzajemnej dzisiejszej polityki.
W debacie wezmą udział:
• prof. dr hab. Andrzej Nowak,
historyk, sowietolog, publicysta, Uniwersytet Jagielloński,
• dr hab. Hieronim Grala,
historyk, dyplomata, badacz i znawca Rosji, „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego,
• red. Witold Jurasz,
publicysta, dyplomata, Ośrodek Analiz Strategicznych.
Dyskusję poprowadzi:
•Michał P. Sadłowski,
prawnik, ekspert ds. obszaru poradzieckiego, Uniwersytet Warszawski.
Podczas dyskusji zaproszeni goście poruszą następujące kwestie:
a) recepcja komunizmu w Polsce w XIX-XX w.;
b) orientacja rosyjska (sowiecka) w polskiej myśli politycznej w XIX-XX w.;
c) polska historiografia i kultura a komunizm i ZSRR;
d) obraz Polski i Polaków w społeczeństwie sowieckim i rosyjskim w XX-XXI w.;
e) Polska i Polacy w sowieckiej (rosyjskiej) historiografii i kulturze w XX-XXI w.;
f) miejsce Polski we współczesnej rosyjskiej myśli politycznej;
g) wnioski i recepty dla stosunków polsko-rosyjskich.
Debata będzie miała miejsce 17 września 2019 r., o godzinie 18:00, w Bibliotece im. Janusza Kurtyki, przy ul. Rakowieckiej 37, w Warszawie (gmach dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów, II piętro).
Dyskusja potrwa około 1,5 godziny i zakończy ją sesja pytań od publiczności. Po zakończeniu oficjalnej części zapraszamy do dyskusji kuluarowej przy filiżance kawy lub herbaty.
Wstęp wolny.
Zachęcamy do śledzenia wydarzenia na Facebook.com.
Więcej o projekcie „Historia, prawda, teraźniejszość”:
Spotkanie stanowi część projektu „Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości?”. Składa się nań cykl debat, mających na celu zidentyfikowanie i zdiagnozowanie węzłowych zagadnień, związanych ze stosunkami międzynarodowymi, w kontekście różnie interpretowanej przeszłości, opracowanie konkretnych recept w tym zakresie oraz utrwalenie zgromadzonych wniosków w formie publikacji książkowej.
Plan organizatorów zakłada zorganizowanie 12 dyskusji skupionych w czterech cyklach tematycznych z udziałem naukowców i specjalistów, reprezentujących różne dyscypliny: historyków, politologów i publicystów. Cykle odnoszą się do zagadnień związanych z relacjami: polsko-żydowskimi, polsko-ukraińskimi, polsko-niemieckimi oraz polsko-rosyjskimi. Po zakończeniu wszystkich cykli tematycznych planowana jest publikacja książkowa powstałych na ich kanwie refleksji.
Partnerami cyklu debat są: stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej oraz Fundacja dla Rzeczypospolitej.
Patronat nad projektem objęli: „Rzeczpospolita”, „Uważam Rze Historia”, „Do Rzeczy”, historykon.pl oraz blogpress.pl.
Miejsce, dyskusja i cały cykl powstają w ramach projektu „Klaster pozarządowy dla Rzeczypospolitej – na styku nauki, kultury i edukacji obywatelskiej. Nowe miejsce debaty o Polsce”. Projekt został dofinansowany ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Projekt „Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości?” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”.