Debata: „Wołyńskie historie. W 77. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu”

Kilka dni temu obchodziliśmy 77. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. Upamiętnialiśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Zapraszamy na debatę online pt. „Wołyńskie historie. W 77. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu”, która jest czwartą dyskusją z cyklu „Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości? 2.0”.

W dyskusji udział wezmą:

• prof. Tomasz Panfil,

historyk, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Instytut Pamięci Narodowej,

• dr Mirosław Czado,

historyk, Muzeum Powstania Warszawskiego,

• p. Miłosz Socha,

socjolog, autor książki „Wołyń. Świadkowie mówią”,

• p. Adrian Lesiakowski,

edukator historyczny w Instytucie Pamięci Narodowej w Lublinie, współautor wystawy „Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943-1944”,.

Debatę poprowadzi:

• dr hab. Bogusław Kopka,

historyk, Fundacja im. Janusza Kurtyki.

Prelegenci poruszą następujące kwestie:

1) Miejsce Wołynia i Rzezi Wołyńskiej w pamięci Polaków i Ukraińców.

2) Portret socjologiczny świadków w Polsce i na Ukrainie.

3) Czy dialog otwarty i merytoryczny w stosunkach polsko-ukraińskich jest możliwy?

4) Czy czegoś nowego dowiadujemy się o Rzezi Wołyńskiej dzisiaj? Problem samoobrony polskiej, baza ofiar Zbrodni Wołyńskiej (on-line).

5) Miejsce Rzezi Wołyńskiej w kulturze masowej (film, wystawy elementarne, rekonstrukcje historyczne, rajdy i marsze) w Polsce i na Ukrainie.

Debata odbędzie się w formie online na kanale YouTube „Blogpressportal dnia 21 lipca 2020 r. (wtorek), o godzinie 18:00.

Bezpośredni link do transmisji live: https://youtu.be/4wHpKNEFLe0

Podczas transmisji live będzie możliwość zadawania pytań prelegentom za pomocą czatu, do czego serdecznie zachęcamy!

Wsparcie od strony technicznej zapewni portal blogpress.pl, partner medialny cyklu „Historia, prawda, teraźniejszość 2.0”.

Patronat medialny cyklu: Do Rzeczy, historykon.pl.

Partner cyklu: stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej.

Zachęcamy do śledzenia wydarzenia na portalu Facebook.