Nowa, równoległa odsłona projektu „Historia, prawda, teraźniejszość”!

W czerwcu 2023 r. Fundacja im. Janusza Kurtyki rozpoczęła nową odsłonę znanego już projektu „Historia, prawda, teraźniejszość” pod nazwą „Ludzie i inspiracje”.

Analityczno-ekspercki projekt, polegający na organizowaniu cyklicznych debat z wybranymi ekspertami różnych profesji spotkał się z żywym zainteresowaniem widzów. Uruchomił również dodatkowe kanały kontaktów Fundacji z uczelniami, ośrodkami analitycznymi, instytucjami publicznymi i redakcjami mediów. Działania te będą kontynuowane w ramach dotychczasowego cyklu pt. „Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości?”, trwającego z sukcesem od 2018 r. Każdorazową edycję wieńczy publikacja książkowa.

Jednocześnie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Fundacji i potrzebom społecznym, uruchamiamy dodatkowy, nieregularny cykl tego projektu zatytułowany „Historia, prawda, teraźniejszość. Ludzie i inspiracje”. Będą to spotkania i rozmowy z interesującymi ludźmi, zwłaszcza badaczami różnych specjalności, którzy na zaproszenie Fundacji zechcą podzielić się wynikami swoich badań, zamieszczonymi w inspirujących publikacjach. W ten sposób nasza organizacja pragnie stworzyć dla naukowców z różnych dziedzin kolejną integrującą przestrzeń, by mogli promować owoce swoich poszukiwań intelektualnych w szerszym zakresie. Spektrum tematyczne i merytoryczne spotkań będzie możliwie różnorodne i interdyscyplinarne.

To jednak nie wszystko. W ramach spotkań „Historia, prawda, teraźniejszość. Ludzie i inspiracje” planujemy przeprowadzać intrygujące rozmowy z przedstawicielami organizacji eksperckich, popularyzatorami nauki, dziennikarzami, przedstawicielami instytucji publicznych i prywatnych. Co ważne, pragniemy, aby nie zabrakło przy tym miejsca na poruszające relacje świadków historii.

Wybitny dziejopis francuski, Marc Bloch pisał, że historia to nauka o ludziach w czasie. Poszukując nietuzinkowych osób, chcemy odkrywać wartościowe inspiracje dla nas i naszych sympatyków. Zachęcamy do śledzenia cyklu w naszych mediach społecznościowych.