O relacjach polsko-białoruskich a geoekonomii w przestrzeni postsowieckiej

Dnia 13 lutego 2020 roku, w Bibliotece im. Janusza Kurtyki odbyła się dyskusja pt. „Relacje polsko-białoruskie a geoekonomia w przestrzeni postsowieckiej”. Była to pierwsza debata, rozpoczynająca kontynuację cyklu „Historia, Prawda, Teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości? 2.0”.

Udział w debacie wzięli: p. Witold Jurasz, prezes Ośrodka Analiz Strategicznych oraz p. Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl. Spotkanie poprowadził p. Bartosz Tesławski, Eastbook.eu.

Paneliści pochylili się nad zagadnieniami w relacjach polsko-białoruskich pod kątem jak jest, jak może być oraz jak być powinno w obopólnych kontaktach w tematyce energetyki i współpracy gospodarczej.

Wnioski, które zostały wysnute z dyskusji, to aby nie próbować dogadywać się z Białorusią w sposób pakietowy. Należy bowiem nawiązać daleko idący kontakt z administracją prezydenta Republiki Białoruskiej, Alaksandra Łukaszenki. Prelegenci zauważyli jednak, że obecnie nie widać w polskich elitach zainteresowania tym kierunkiem i można to uzasadnić punktem widzenia polityki energetycznej Polski.

Receptą na poprawę relacji z Białorusią jest nawiązanie kontaktu, utrzymanie go i rozmowy, niwelujące pewne dawne stereotypy w relacjach z wcześniejszych lat, mimo wpływu energetycznego Rosji na Republikę Białoruską.

Polecamy Państwu obserwować nasz profil na Facebooku i uczestniczyć w kolejnych debatach z cyklu „Historia, Prawda, Teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości? 2.0”, a także innych organizowanych wydarzeniach. 

Zachęcamy do wysłuchania całej debaty, dostępnej poniżej, oraz obejrzenia relacji zdjęciowej. Nagranie zrealizowane dzięki uprzejmości blogpress.pl.  


Więcej o projekcie „Historia, prawda, teraźniejszość”:

„Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości? 2.0” to kontynuacja cyklu debat i towarzysząca im publikacja, mające na celu zidentyfikowanie i zdiagnozowanie węzłowych zagadnień, związanych ze stosunkami międzynarodowymi, w kontekście różnie interpretowanej przeszłości, opracowanie konkretnych recept w tym zakresie oraz utrwalenie zgromadzonych wniosków w formie publikacji książkowej. Klasyczne tematy poruszane podczas debat w latach 2018-2019, zostały rozszerzone w nowej odsłonie cyklu o zagadnienia takie jak energetyka, geoekonomia czy historia gospodarcza.

Biblioteka im. Janusza Kurtyki, w tym odbywające się w niej debaty z cyklu „Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości? 2.0”, utrzymywana i rozwijana jest w ramach zadania „Podium – trójpłaszczyznowy i trójstopniowy rozwój Fundacji im. Janusza Kurtyki, w stronę umiędzynarodowienia, innowacyjności i pełnej profesjonalizacji działalności edukacyjnej, «parasolowej» i związanej z promocją Rzeczypospolitej Polskiej za granicą”.

Działanie sfinansowane ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

tagi

podziel się