O relacjach polsko-niemieckich w kontekście reparacji wojennych

Dnia 26 XI 2019 r. w Bibliotece im. Janusza Kurtyki, przy ul. Rakowieckiej 37, w Warszawie, odbyła się debata zatytułowana „Relacje polsko-niemieckie a reparacje wojenne”. Była to ostatnia w tym roku dyskusja i zarazem zwieńczenie cyklu debat pt. „Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości?”.

W debacie udział wzięli:

• prof. Kazimierz Lankosz – prawnik, Uniwersytet Jagielloński;

• prof. Przemysław Saganek – prawnik, Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Dyskusję poprowadził Damian Bębnowski – wiceprezes ds. nauki Fundacji im. Janusza Kurtyki.

To ostatnia debata z cyklu Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości? W imieniu Fundacji im. Janusza Kurtyki spotkanie rozpoczęła Julia Ciborowska, przedstawiając prelegentów, a prezes Fundacji, Paweł Kurtyka, opowiedział o działalności Fundacji im. Janusza Kurtyki. Na samym początku debaty zwrócono uwagę na różnicę między reparacjami a odszkodowaniami. W czasie rozmowy przypomniano oświadczenie z 1953 r. o zrzeczeniu się przez Polskę reparacji od Niemiec. Mówiono również o uzyskiwaniu odszkodowań. Przywołano w tej debacie traktat poczdamski oraz poruszono kwestię ciągłości prawnej między PRL a III RP. Eksperci próbowali ocenić, na ile poważny jest to problem dla stanu negocjacji w sprawie reparacji i odszkodowań. Następnie rozpoczęła się szeroka sesja pytań z sali.

Poniżej dostępne jest nagranie z całości spotkania – zapraszamy do wysłuchania.

„Relacje polsko-niemieckie a reparacje wojenne”


Więcej o projekcie „Historia, prawda, teraźniejszość”:

Spotkanie stanowi część projektu „Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości?”. Składa się nań cykl debat, mających na celu zidentyfikowanie i zdiagnozowanie węzłowych zagadnień związanych ze stosunkami międzynarodowymi w kontekście różnie interpretowanej przeszłości, opracowanie konkretnych recept w tym zakresie oraz utrwalenie zgromadzonych wniosków w formie publikacji książkowej.

Plan organizatorów zakłada zorganizowanie 12 dyskusji skupionych w czterech cyklach tematycznych z udziałem naukowców i specjalistów, reprezentujących różne dyscypliny: historyków, politologów i publicystów. Cykle odnoszą się do zagadnień związanych z relacjami: polsko-żydowskimi, polsko-ukraińskimi, polsko-niemieckimi oraz polsko-rosyjskimi. Po zakończeniu wszystkich cykli tematycznych planowana jest publikacja powstałych na ich kanwie refleksji. 

Partnerami cyklu debat są: stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej oraz Fundacja dla Rzeczypospolitej.

Patronat nad projektem objęli: „Rzeczpospolita”, „Uważam Rze Historia”, „Do Rzeczy”, historykon.pl oraz blogpress.pl. 

Miejsce, dyskusja i cały cykl powstają w ramach projektu „Klaster pozarządowy dla Rzeczypospolitej – na styku nauki, kultury i edukacji obywatelskiej. Nowe miejsce debaty o Polsce”. Projekt został dofinansowany ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Projekt „Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości?” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”.

tagi

podziel się