W dniach 26–28 sierpnia 2022 r., w budynku Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz na terenie Warszawy, odbyła się II edycja Przeglądu Przeszłość/Przyszłość – Nowe idee dla historii, zorganizowana przez Fundację im. Janusza Kurtyki. Wydarzenie miało dynamiczną i wieloaspektową formułę, na którą złożył się cykl debat połączony z prezentacją raportu o rozpoznawalności polskich historyków za granicą, gala rozdania nagród Fundacji, zwiedzanie ekspozycji Muzeum Józefa Piłsudskiego oraz Biblioteki im. Janusza Kurtyki, a także spacer historyczny po Warszawie.
W piątek 26.08.2022 r. odbyła się konferencja pt.: “Czego nie widać z Warszawy? Polonia i Polacy za granicą jako ambasadorowie dobrego imienia Rzeczypospolitej”, która zrealizowana została w ramach “Ziarna Historii 2.0: Pola wiedzy”. Panelistami debaty byli przedstawiciele organizacji polonijnych, które przystąpiły do projektu “Ziarna Historii” w I i II Edycji projektu czyli w 2021 oraz 2022 r. a także Dr Aleksandra Ziółkowska – Boehm Laureatka Nagrody Przeszłość/Przyszłość w kategorii “Polonia i Polacy za granicą”.
Rozmowa ukazała perspektywę ambasadorów polskiej historii na obczyźnie. Pozwoliło to lepiej poznać ich sukcesy na tym polu, jak również zrozumieć problemy i wyzwania, z którymi mierzą się w codziennej działalności.
Wydarzenie było dostępne na ZOOM w trzech wersjach językowych na żywo: po polsku, niemiecku i angielsku, co zostało osiągnięte dzięki zaangażowaniu tłumaczy symultanicznych.
Plan szczegółowy spotkania:
- Rozpoczęcie spotkania przez Pawła Kurtykę – Prezesa Fundacji im. Janusza Kurtyki
- Prezentacja projektu “Ziarna Historii” przez koordynatora projektu – Weronikę Gawińską-Brulikis
- Rozmowa z Laureatem Nagrody Przeszłość/Przyszłość w kategorii “Polonia i Polacy za granicą” – Dr Aleksandrą Ziółkowską – Boehm
- Dyskusja panelistów – reprezentantów
Nagranie spotkanie w języku polskim na kanale youtube Fundacji
Nagranie spotkanie w języku angielskim na kanale youtube Fundacji
Nagranie spotkanie w języku niemieckim na kanale youtube Fundacji
PANELIŚCI:
DR ŁUCJA MIROWSKA – KOPEĆ – ZWIĄZEK KLUBÓW POLSKICH W USA
Dr Łucja Mirowska-Kopeć, sercem i duszą pedagog, która zarówno w pracy zawodowej jak i społecznej, poświęca całą energię wychowaniu i kształceniu dzieci i młodzieży. Po ukończeniu Germanistyki na Uniwersytecie Wrocławskim przez dziesięć lat uczyła języka niemieckiego. Po przyjeździe do Chicago w 1991 roku, podjęła pracę zawodową w Szkole Podstawowej Edwards, gdzie początkowo pracowała jako nauczycielka w polskim programie dwujęzycznym, następnie jako kierownik programu dwujęzycznego. W latach 2005 – 2007 pełniła funkcję zastępcy dyrektora w szkole średniej Hubbard High School w Chicago. Od 1 lipca 2007 r. jako pierwsza Polka nowej emigracji pełniła funkcje dyrektora w prestiżowej szkoły Arthur E. Canty Elementary School.
Dr Łucja Mirowska-Kopeć oprócz uczestniczenia w wielu konferencjach i kursach, zdobyła w Stanach Zjednoczonych dwa magisteria, na Columbia College w Urban Teaching i w Northeastern Illinois University w Educational Leadership oraz doktorat w dziedzinie edukacji na uniwersytecie Nova Southeastern University. Jest współautorka II edycji książki Biznesowe inspiracje Polek na świecie.
Jest twórcą Olimpiady naukowej w języku polskim dla uczniów Chicagowskich Szkół Publicznych, której przewodniczyła przez 5 lat. Czynnie działa w Związku Klubów Polskich- od września 2021 r. pełni funkcja prezesa ZKP. Będąc wiceprzewodniczącą Komitetu Parady, przez 10 lat przewodniczyła komitetowi Wyborów Królowej Parady 3-go Maja.
w 2010 roku współpracowała z prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej przy zorganizowaniu konferencji polonijnej „National Conference: The Polish American Community in the 21st Century: Challenges and Opportunities”. W grudniu 2018 roku współorganizowała wystawę Stany Zjednoczone w polskiej historiografii i periodykach w latach 1764-1919. Od 2018 roku dr Mirowska-Kopeć pełni funkcję przewodniczącej Komitetu Stypendialnego im. św. Jana Pawła II przy Lidze Katolickiej Pomocy Religijnej Polsce i Polonii.
ELŻBIETA BARRAS
Biolog, absolwentka Birkbeck, University of London. Nauczycielka nauk przyrodniczych w gimnazjum i biologii w liceum. Od wielu lat związana z edukacją polonijną jako nauczycielka i dyrektor szkoły. Juror konkursu Być Polakiem. Członek Zarządu Polskiej Macierzy Szkolnej w Londynie (od 2021 r. Prezes).
ANDRZEJ KEMPA
Dyplomowany elektronik, absolwent Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Wiedeńskiego. W Austrii od 1991 r. Przewodniczący Federacji Polaków w Austrii. Prezes Światowej Federacji Sportu Polonijnego. Aktywny działacz społeczny na rzecz Polaków i Austriaków. Organizator lub współorganizator wielu wydarzeń, łączących historię, kulturę i sport, m.in. imprez sportowo-charytatywnych, wystaw historycznych. Współzałożyciel Polonijnego Centrum Sportów Wodnych w Gdańsku. Organizator Sympozjów Sportu Polonijnego. Założyciel serwisu informacyjnego „Polonia Sport”. Autor artykułów i opracowań́ dotyczących Polonii (m.in. Polacy jako Ambasadorzy współpracy środkowoeuropejskiej, Oblicza Polonii, Kolorowe Mateczniki). Współautor filmu dokumentalnego o obozie zagłady w Gusen. Moderator i gość wielu audycji radiowych i programów telewizyjnych. Panelista debat polonijnych. Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu św. Stanisława. Ambasador at Large w Austrii Orderu św. Stanisława. Przez czasopismo polonijne „Żongler” wybrany Twarzą Roku 2006
LAUREAT NAGRODY PRZESZŁOŚĆ/PRZYSZŁOŚĆ W KATEGORII POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ
Autorka książek o tematyce historycznej wydawanych w Polsce i w Stanach Zjednoczonych Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim (1968–1973), w 1978 roku obroniła doktorat nauk humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1972–1974 była asystentką i sekretarką Melchiora Wańkowicza, który zapisał jej w testamencie swoje archiwum. Za promocję kultury polskiej za granicą otrzymała Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015). Wyróżniono ją także medalem Ignacego Paderewskiego (2014) nadawanym przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.
Postanowieniem Prezydenta RP z 20 czerwca 2014 roku wręczono jej Złoty Krzyż Zasługi. Jest laureatką nagrody „Świadek Historii”, przyznawanej przez Instytut Pamięci Narodowej (2019),
MODERATOR – SŁAWOMIR BUDZIK
Polonijny radiowiec, producent radiowo-telewizyjny, filmowiec, montażysta i konferansjer. Dziennikarz Radia Deon z Chicago
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022
