W dniu 27 sierpnia 2022 roku w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku podczas II edycji Przeglądu Przeszłość/Przyszłość Fundacja im. Janusza Kurtyki zorganizowała debatę: Polska-Ukraina. Współczesne i historyczne konteksty tworzącego się sojuszu. Wydarzenie to było częścią cyklu debat „Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości 4.0?
Zaproszeni eksperci omówili zaangażowanie Polski w wojnę Rosji z Ukrainą. Przybliżyli różne aspekty pomocy humanitarnej, militarnej, dyplomatycznej oraz wsparcie dla uchodźców.
W takcie dyskusji poruszona została trudna przeszłość obu narodów jako wyzwanie dla wzajemnej współpracy. Paneliści rozmawiali także o potencjalnym sojusz polsko-ukraińskim omawiając przedstawią jego geopolityczny kontekst. Próbowano także znaleźć odpowiedzi na pytania, co nam może przeszkadzać w budowaniu trwałego sojuszu z punktu widzenia wspólnej polityki historycznej.
Debata była transmitowana on-line w Radiu Wnet oraz na kanale youtube Fundacji im. Janusza Kurtyki i kanale youtube Blogpress.pl
PROGRAM:
1. Rozpoczęcie spotkania przez Pana Pawła Kurtykę – Prezesa Fundacji im. Janusza Kurtyki
2. Prezentacja rezultatów akcji “Pomoc Ukrainie” organizowanej przez środowisko Prof. Fryderyka Zolla i Fundację im. Janusza Kurtyki
3. Dyskusja panelistów
PANELIŚCI:
PROF. FRYDERYK ZOLL
prawnik, profesor nauk prawnych w Katedrze Prawa Cywilnego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w European Legal Studies Institute Uniwersytetu w Osnabrück. Doktor honoris causa Zachodnioukraińskiego Uniwersytetu Narodowego w Tarnopolu. Wiceprzewodniczący Zarządu KOD Małopolska. Autor blisko dwustu publikacji w zakresie europejskiego prawa prywatnego, prawa konsumenckiego, prawa nowych technologii, związków prawa prywatnego oraz publicznego, niezależności sądownictwa. W latach 2019–2021 członek Komitetu Wykonawczego European Law Institute. Od 2008 r., kierownik 8 projektów grantowych – Narodowego Centrum Nauki, Polsko-Niemieckiej Fundacji Naukowej, Komisji Europejskiej.
SIERHIEJ BANACH
dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Tarnopolu, dziś żołnierz Ukraińskiej Obrony Terytorialnej z Tarnopola. Wraz z grupą zaufanych osób organizuje transport po całej Ukrainie, w tym Donbasie dostarczonych przez Fundację im. Janusza Kurtyki oraz prof. Fryderyka Zolla środków pomocy humanitarnej.
DMYTRO ANTONIUK
dziennikarz. Pracował dla wielu redakcji ukraińskich („Kyiv Weekly”, „Radio Rocks”, „10 Days”, „Reader’s Digest (Ukraine)”, „Kurier Galicyjski”, „Słowo Polskie”). Od 2022 r. korespondent Radia Wnet. Stypendysta Programu „Gaude Polonia” (2016). Autor publikacji (sześciu przewodników po Ukrainie oraz Polskie zamki i rezydencje na Ukrainie) i tłumaczeń z angielskiego i polskiego.
JAN PIEKŁO
dziennikarz, ekspert ds. mediów. Dziennikarz „Gazety Krakowskiej”, „Tygodnika Powszechnego”, „Forum”. Działał w redakcyjnej „Solidarności”. Relacjonował m.in. wydarzenia rewolucji rumuńskiej i obalenie reżimu komunistycznego Nicolae Ceaușescu (1989), przebieg rozpadu Jugosławii oraz wojny w Bośni i Hercegowinie (1992–1995). Brał udział w pierwszym konwoju humanitarnym zorganizowanym przez Janinę Ochojską do oblężonego Sarajewa (1992). W latach 2001–2002 był koordynatorem projektu „Mosty Tolerancji”, realizowanego przez Fundację Kultury Chrześcijańskiej „Znak”, amerykański konsulat generalny w Krakowie oraz Stowarzyszenie Willa Decjusza. Do 2005 r. był dyrektorem programowym „Znaku”, następnie dyrektorem wykonawczym PAUCI (Poland-America-Ukraine Cooperation Initiative, przekształconej później w Fundację Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI), prowadząc projekty transgraniczne w Armenii, Gruzji, Mołdawii, a zwłaszcza na Ukrainie. W latach 2011–2013 był członkiem Komitetu Sterującego Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego przy Komisji Europejskiej. W latach 2016–2019 ambasador RP na Ukrainie.
MAREK BUDZISZ
Ekspert ds. Rosji i postsowieckiego Wschodu. Doradca ministra szefa kancelarii Premiera oraz ministra finansów w rządzie Jerzego Buzka.
MODERATOR – PAWEŁ KURTYKA

Transmisja debaty odbyła się na kanale youtube Fundacji.