Relacja ze spotkania: Galicja w Austrii. Austria w Galicji. Webinar z prof. Andrzejem Chwalbą

W środę 14.09.2022 r. odbyło się pierwsze spotkanie z historykiem organizowane w ramach projektu “Ziarna Historii 2.0: Pola wiedzy”. Był to wykład Prof. Andrzeja Chwalby pt: “Galicja w Austrii. Austria w Galicji” współorganizowany z organizacją polonijną Federacja Polaków w Austrii. 

Dyskusja oscylowała wokół książki prof. Andrzeja Chwalby „Wielka Wojna Polaków 1914-1918”, która opowiada o losach Polaków w czasie I Wojny Światowej. Książka ta zwyciężyła w II edycji Nagrody im. Janusza Kurtyki i jest obecnie wydana w języku niemieckim i angielskim oraz promowana poza granicami Polski.

Spotkanie transmitowane było on-line na kanale youtube Blogpress.pl oraz na zoom w języku polski i niemieckim.

Spotkanie było także częścią Tygodnia Kultury Polskiej w Wiedniu, realizowanego przez Federację Polaków w Austrii. 

Wydarzenie odbywało się w ramach projektu „Ziarna Historia 2.0. Pola wiedzy”

PROGRAM SPOTKANIA
Środa, 14 września 2022
Rozpoczęcie spotkania przez Pana Andrzeja Kempę - Prezesa Federacji Polaków w Austrii
Środa, 14 września 2022
Środa, 14 września 2022
Prezentacja książki „Wielka wojna Polaków 1914 - 1918” autorstwa Prof. Andrzeja Chwalby przez Pana Pawła Kurtykę – Prezesa Zarządu Fundacji im. Janusza Kurtyki
Środa, 14 września 2022
Środa, 14 września 2022
Wykład Profesora Andrzeja Chwalby
Środa, 14 września 2022
Środa, 14 września 2022
Sesja pytań i odpowiedzi
Środa, 14 września 2022
gość spotkania:
  •  

Profesor historii, emerytowany pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wybitny znawca XIX i XX wieku, przede wszystkim historii społecznej, kulturowej i politycznej, relacji polsko – rosyjskich, dziejów Krakowa i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek kilkunastu rad naukowych, instytucji społecznych i kulturalnych, rad muzealnych, krajowych i zagranicznych. Laureat Nagrody im. Janusza Kurtyki w II Edycji Konkursu za książkę “Wielka Wojna Polaków 1914 – 1918”. Praca została przetłumaczona na j. angielski i j. niemiecki.

moderator:
  •  

Dyplomowany elektronik, absolwent Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Wiedeńskiego. W Austrii od 1991 r. Przewodniczący Federacji Polaków w Austrii. Prezes Światowej Federacji Sportu Polonijnego. Aktywny działacz społeczny na rzecz Polaków i Austriaków. Organizator lub współorganizator wielu wydarzeń, łączących historię, kulturę i sport, m.in. imprez sportowo-charytatywnych, wystaw historycznych. Współzałożyciel Polonijnego Centrum Sportów Wodnych w Gdańsku. Organizator Sympozjów Sportu Polonijnego. Założyciel serwisu informacyjnego „Polonia Sport”. Autor artykułów i opracowań́ dotyczących Polonii (m.in. Polacy jako Ambasadorzy współpracy środkowoeuropejskiej, Oblicza Polonii, Kolorowe Mateczniki). Współautor filmu dokumentalnego o obozie zagłady w Gusen. Moderator i gość wielu audycji radiowych i programów telewizyjnych. Panelista debat polonijnych. Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu św. Stanisława. Ambasador at Large w Austrii Orderu św. Stanisława. Przez czasopismo polonijne „Żongler” wybrany Twarzą Roku 2006.

Współorganizator
  •  
federacja Polaków w Austrii
książka: “Wielka Wojna Polaków 1914-1918”

“Wielka Wojna Polaków 1914-1918”, Prof. Andrzej Chwalba” Zwycięska w II Edycji Konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki praca opisuje w sposób kompleksowy historię ziem polskich podczas I Wojny Światowej. Co ciekawe, autor nie poprzestaje w niej wyłącznie na opisie przebiegu wojny czy wątkach politycznych, lecz w duchu antropologii historycznej sięga po wątki społeczne. Książka podejmuje problematykę życia codziennego, demoralizacji, czy społecznej aktywności kobiet.

Transmisja debaty on-line na youtubie na kanale Fundacji w języku polskim

Transmisja debaty on-line na youtubie na kanale Fundacji w języku niemieckim

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

znaki_strona_www

Zadanie finansowane z budżetu państwa w ramach programu  „Społeczna odpowiedzialność nauki” prowadzonego przez Ministra Edukacji i Nauki

tagi

podziel się