Relacja ze spotkania: Westerplatte – symbol polskiego bohaterstwa. Webinar z Prof. Jackiem Pietrzakiem.

W sobotę  4.12.2023 r. odbyło się drugie spotkanie z historykiem organizowane w ramach projektu “Ziarna Historii 3.0: Sztafeta Pokoleń”. Był to wykład Prof. Jacka Pietrzaka  pt: “Westerplatte – symbol polskiego bohaterstwa” współorganizowany z Polską Szkołą  im. św. Królowej Jadwigi Forest Gate-Ilford

Wydarzenie było dostępne na ZOOM w dwóch wersjach językowych na żywo: po polsku, angielsku, co zostało osiągnięte dzięki zaangażowaniu tłumaczy symultanicznych. 

gość spotkania:
  •  

doktor habilitowany, profesor uczelni, pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego. Główne zainteresowania badawcze: emigracja polska po 1939 r., relacje Polska – Bliski Wschód, Polskie Siły Zbrojne na obczyźnie podczas II wojny światowej, biografistyka dziejów najnowszych. Autor m.in. Radykalny piłsudczyk. Biografia Wojciecha Stpiczyńskiego (2001) oraz Polscy uchodźcy na Bliskim Wschodzie w latach drugiej wojny światowej. Ośrodki, instytucje, organizacje (2012). Nominowany do nagród: im. Jana Długosza,  im. Kazimierza Moczarskiego, im. Oskara Haleckiego, tygodnika „Polityka”.

moderator:
  •  


Szalony pasjonat i badacz historii, tropiciel zagadek oraz tajemnic Ziemi Kłodzkiej i Londynu, nauczyciel polonijny, dokumentalista, eksplorator podziemi, twórca i administrator fanepage na portalu społecznościowym fb „Nowa Ruda Neurode Tajemnice Zagadki Historia”. Autor książek o historii Nowej Rudy i okolic. Jego motto to „…bo historia fajna jest!”

partner
  •  
Polska Szkoła im. św. Królowej Jadwigi Forest Gate-Ilford
książka: “Wielka Wojna Polaków 1914-1918”

“Wielka Wojna Polaków 1914-1918”, Prof. Andrzej Chwalba” Zwycięska w II Edycji Konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki praca opisuje w sposób kompleksowy historię ziem polskich podczas I Wojny Światowej. Co ciekawe, autor nie poprzestaje w niej wyłącznie na opisie przebiegu wojny czy wątkach politycznych, lecz w duchu antropologii historycznej sięga po wątki społeczne. Książka podejmuje problematykę życia codziennego, demoralizacji, czy społecznej aktywności kobiet.

Transmisja debaty on-line na youtubie na kanale Blogpress.pl

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

znaki_strona_www

tagi

podziel się