Relacje polsko-ukraińskie a pamięć o Rzezi Wołyńskiej

data publikacji

11 lipca 2019 r. o godzinie 18:00 w Bibliotece im. Janusza Kurtyki będzie miała miejsce debata pt.: „Relacje polsko-ukraińskie a pamięć o Rzezi Wołyńskiej”.

 ~~~    11 lipca 1943 roku to była niedziela, nazwana później „Krwawą Niedzielą”. Bladym świtem, o godzinie 3:00 nad ranem, oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach horochowskim i włodzimierskim pod hasłem „Śmierć Lachom”. Wsie były otaczane tak, by uniemożliwić mieszkańcom ucieczkę. Ludność, od niemowląt po starców, mordowano w skrajnie bestialski i okrutny sposób. Następnie domostwa były plądrowane, również przez mieszkańców ukraińskich wsi, a ostatecznie całe miejscowości palone, aby uniemożliwić ponowne osiedlenie.  Lipiec 1943 to wyjątkowo tragiczny okres w naszej historii. Tylko w tym miesiącu celem napadów stało się co najmniej 530 polskich miejscowości, a życie straciło siedemnaście tysięcy Polaków, co stanowiło kulminację czystki etnicznej na Wołyniu, trwającej w sumie od lutego 1943 do lutego 1945.   ~~~ 

Zapraszamy na piątą debatę z cyklu „Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości?”, zatytułowaną: „Relacje polsko-ukraińskie a pamięć o Rzezi Wołyńskiej”.

W dyskusji wezmą udział: 

– Ewa Siemaszko 

badaczka ludobójstwa na Wołyniu

– ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

działacz społeczny, znawca tematyki kresowej

– dr Leon Popek

historyk, Wydział Kresowy IPN

Dyskusję poprowadzi:

– Michał Wołłejko

historyk, publicysta, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więź. Pol. PRL

Paneliści poruszą m.in. kwestie:

– różnej interpretacji Rzezi Wołyńskiej (dyskusja wokół liczby ofiar, odwetu polskiego, działalności OUN-UPA);

– Rzezi Wołyńskiej i kultu Bandery we współczesnej tożsamości ukraińskiej;

– problemu Wołynia w kształtowaniu stosunków polsko-ukraińskich ze wskazaniem recept dla budowania tych relacji w przyszłości.

Debata będzie miała miejsce w czwartek, 11 lipca 2019 r. o godz. 18:00 w Bibliotece im. Janusza Kurtyki przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie (budynek dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów).

Dyskusja potrwa około godziny i zakończy ją sesja pytań od publiczności.

Po zakończeniu oficjalnej części zapraszamy do dyskusji kuluarowej przy filiżance kawy lub herbaty.

Wstęp wolny. Zachęcamy do śledzenia wydarzenia na Facebook.com.  

tagi

podziel się

najnowsze wpisy

KAtegorie

Tagi