Relacje polsko-ukraińskie a pamięć o Rzezi Wołyńskiej

11 lipca 2019 r. o godzinie 18:00 w Bibliotece im. Janusza Kurtyki będzie miała miejsce debata pt.: „Relacje polsko-ukraińskie a pamięć o Rzezi Wołyńskiej”.

 ~~~    11 lipca 1943 roku to była niedziela, nazwana później „Krwawą Niedzielą”. Bladym świtem, o godzinie 3:00 nad ranem, oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach horochowskim i włodzimierskim pod hasłem „Śmierć Lachom”. Wsie były otaczane tak, by uniemożliwić mieszkańcom ucieczkę. Ludność, od niemowląt po starców, mordowano w skrajnie bestialski i okrutny sposób. Następnie domostwa były plądrowane, również przez mieszkańców ukraińskich wsi, a ostatecznie całe miejscowości palone, aby uniemożliwić ponowne osiedlenie.  Lipiec 1943 to wyjątkowo tragiczny okres w naszej historii. Tylko w tym miesiącu celem napadów stało się co najmniej 530 polskich miejscowości, a życie straciło siedemnaście tysięcy Polaków, co stanowiło kulminację czystki etnicznej na Wołyniu, trwającej w sumie od lutego 1943 do lutego 1945.   ~~~ 

Zapraszamy na piątą debatę z cyklu „Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości?”, zatytułowaną: „Relacje polsko-ukraińskie a pamięć o Rzezi Wołyńskiej”.

W dyskusji wezmą udział: 

– Ewa Siemaszko 

badaczka ludobójstwa na Wołyniu

– ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

działacz społeczny, znawca tematyki kresowej

– dr Leon Popek

historyk, Wydział Kresowy IPN

Dyskusję poprowadzi:

– Michał Wołłejko

historyk, publicysta, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więź. Pol. PRL

Paneliści poruszą m.in. kwestie:

– różnej interpretacji Rzezi Wołyńskiej (dyskusja wokół liczby ofiar, odwetu polskiego, działalności OUN-UPA);

– Rzezi Wołyńskiej i kultu Bandery we współczesnej tożsamości ukraińskiej;

– problemu Wołynia w kształtowaniu stosunków polsko-ukraińskich ze wskazaniem recept dla budowania tych relacji w przyszłości.

Debata będzie miała miejsce w czwartek, 11 lipca 2019 r. o godz. 18:00 w Bibliotece im. Janusza Kurtyki przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie (budynek dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów).

Dyskusja potrwa około godziny i zakończy ją sesja pytań od publiczności.

Po zakończeniu oficjalnej części zapraszamy do dyskusji kuluarowej przy filiżance kawy lub herbaty.

Wstęp wolny. Zachęcamy do śledzenia wydarzenia na Facebook.com.  

tagi

podziel się