W środę, 20 lutego 2019 r., o godz. 18:00, w Bibliotece im. Janusza Kurtyki, przy ul. Rakowieckiej 37, w Warszawie, odbędzie się debata pt. „Relacje polsko-żydowskie a działalność Instytutu Jad Waszem”.

Jest to druga dyskusja cyklu „Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości?”, mającego na celu zidentyfikowanie i zdiagnozowanie węzłowych zagadnień, związanych ze stosunkami międzynarodowymi, w kontekście różnie interpretowanej przeszłości oraz opracowanie konkretnych recept w tym zakresie.
Dyskutować będą:
– dr hab. Joanna Dyduch,
ekspert ds. stosunków międzynarodowych, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie,
– dr hab. Grzegorz Berendt,
historyk, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku,
– prof. dr hab. Andrzej Żbikowski,
historyk, Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie.
Moderator:
– dr Martyna Rusiniak-Karwat,
historyk, politolog, PAN, Instytut Pileckiego.
UWAGA: ze względów zdrowotnych pani doktor musiała zrezygnować z prowadzenia debaty. W roli moderatora zastąpi ją red. Tadeusz Płużański.
Zaproszeni paneliści pochylą się nad następującymi zagadnieniami:
Jaka jest geneza instytutu i jakie były cele jego powstania?
Jaka jest jego polityka naukowa i wydawnicza?
Czym jest dziś dla Żydów?
Jak wobec jego charakteru i działalności powinno ustosunkować się do niego państwo polskie, prowadząc politykę międzynarodową i politykę pamięci?
Dyskusja potrwa około godziny i zakończy ją sesja pytań od publiczności. Po zakończeniu oficjalnej części zapraszamy do dyskusji kuluarowej przy filiżance kawy lub herbaty.
Wstęp wolny.
Więcej o projekcie „Historia, prawda, teraźniejszość”:
Spotkanie stanowi część projektu „Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości?”. Składa się nań cykl debat, mających na celu zidentyfikowanie i zdiagnozowanie węzłowych zagadnień, związanych ze stosunkami międzynarodowymi, w kontekście różnie interpretowanej przeszłości, opracowanie konkretnych recept w tym zakresie oraz utrwalenie zgromadzonych wniosków w formie publikacji książkowej.
Plan organizatorów zakłada zorganizowanie 12 dyskusji, skupionych w czterech cyklach tematycznych, z udziałem naukowców i specjalistów reprezentujących różne dyscypliny: historyków, politologów i publicystów. Cykle odnoszą się do zagadnień związanych z relacjami: polsko-żydowskimi, polsko-ukraińskimi, polsko-niemieckimi oraz polsko-rosyjskimi. Po zakończeniu wszystkich cykli tematycznych planowana jest publikacja powstałych na ich kanwie refleksji.
Miejsce, dyskusja i cały cykl powstają w ramach projektu „Klaster pozarządowy dla Rzeczypospolitej – na styku nauki, kultury i edukacji obywatelskiej. Nowe miejsce debaty o Polsce”. Projekt został dofinansowany ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Patronat nad projektem objęli: „Rzeczpospolita”, „Uważam Rze Historia”, „Do,Rzeczy” oraz historykon.pl.
Partnerami cyklu debat są: stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej oraz Fundacja dla Rzeczypospolitej.