Relacje ze spotkania: Polski ruch oporu w czasie II wojny światowej. Webinar z dr. Markiem Szymaniakiem

W sobotę 19.11.2022 r. odbyło się trzecie spotkanie z historykiem organizowane w ramach projektu “Ziarna Historii 2.0: Pola wiedzy”. Był to wykład Dr Marka Szymaniaka pt: “Polski ruch oporu w czasie II wojny światowej” współorganizowany z organizacją polonijną Polska Macierz Szkolna w Londynie.

Słuchaczami wykładu byli uczniowie polskich szkół w Wielkiej Brytanii – maturzyści przygotowujący się do egzaminu dojrzałości.

Wydarzenie było dostępne na ZOOM w 2 wersjach językowych na żywo: po polsku, angielsku, co zostało osiągnięte dzięki zaangażowaniu tłumaczy symultanicznych.

Wydarzenie odbywało się w ramach projektu „Ziarna Historia 2.0. Pola wiedzy”

PROGRAM SPOTKANIA
sobota, 19 listopada 2022
Rozpoczęcie spotkania przez Panią dr Elżbietę Barrass - Prezesa Polskiej Macierzy Szkolnej w Londynie
sobota, 19 listopada 2022
Przywitanie słuchaczy przez Dr Damiana Bębnowskiego – Wiceprezesa Zarządu Fundacji im. Janusza Kurtyki
Wykład Dr Marka Szymaniaka
Sesja pytań i odpowiedzi
gość spotkania:
moderator:
  •

Biolog, absolwentka Birkbeck, University of London. Nauczycielka nauk przyrodniczych w gimnazjum i biologii w liceum. Od wielu lat związana z edukacją polonijną jako nauczycielka i dyrektor szkoły. Juror konkursu Być Polakiem. Członek Zarządu Polskiej Macierzy Szkolnej w Londynie (od 2021 r. Prezes).

Współorganizator
  •
Polskie Stowarzyszenie Szkolne “Oświata”
książka: “Wielka Wojna Polaków 1914-1918”

“Wielka Wojna Polaków 1914-1918”, Prof. Andrzej Chwalba” Zwycięska w II Edycji Konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki praca opisuje w sposób kompleksowy historię ziem polskich podczas I Wojny Światowej. Co ciekawe, autor nie poprzestaje w niej wyłącznie na opisie przebiegu wojny czy wątkach politycznych, lecz w duchu antropologii historycznej sięga po wątki społeczne. Książka podejmuje problematykę życia codziennego, demoralizacji, czy społecznej aktywności kobiet.

Nagranie debaty na youtubie na kanale Fundacji w języku polskim

Nagranie debaty na youtubie na kanale Fundacji w języku angielskim

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

znaki_strona_www