Śladami Rzezi Ochoty – relacja

Fundacja im. Janusza Kurtyki i portal Rzeź Woli i Ochoty w dniu 8.08.2021 r. zorganizowały spacer historyczny Śladami Rzezi Ochoty. Wydarzenie edukacyjne i przede wszystkim upamiętniające bestialsko pomordowanych cywilnych mieszkańców warszawskiej Ochoty przez Niemców i rosyjską formację kolaboracyjną RONA podczas Powstania Warszawskiego.

W spacerze historycznym udział wzięło ok. 50 osób, a wśród nich władze Urzędu dzielnicy Ochota z p. Burmistrzem na czele.

Uczestnicy przeszli ulicami i podwórkami warszawskiej Ochoty, zatrzymując się w miejscach pamięci, gdzie mordowani byli Polacy. Przy tablicach pamięci zapalano znicze.

Na trasie można było usłyszeć imiona i nazwiska pomordowanych, przedstawiane były również relacje ocalałych świadków z tej zbrodni.

Miejscami tymi były:

  • podwórko przy ulicy Grójeckiej 20B i Grójeckiej 22/24
  • ul. Wawelska 60, Powstańcza Reduta Wawelska
  • ul. Wawelska 15, dawny Instytut Radowy założony przez Marię Skłodowską-Curie
  • ul. Grójecka 93, Liceum im. Hugona Kołłątaja
  • teren dawnego „Zieleniaka” przy ul. Grójeckiej

Niemcy i jednostka RONA szczególnego bestialstwa dokonały w Instytucie Radowym, Liceum im. H. Kołłątaja oraz na „Zieleniaku”. W Instytucie Radowy żołdacy Bronisława Kaminskiego wypijali denaturat, spirytus medyczny, eter. Prócz rozstrzeliwania niewinnych warszawiaków i wrzucania granatów do zabudowań z ludźmi, dokonywano brutalnych gwałtów na kobietach. Żywych ludzi wrzucano do palącego się ognia. Na Sali gimnastycznej Liceum im. H. Kołłątaja wcześniej zgwałcone i zamordowane kobiety palono na stosie w tej sali.

Na „Zieleniaku” rodziły się martwe dzieci. Bywały przypadki kiedy narodzone niemowlęta były mordowane przez uduszenie. W 1945 roku w miejscu zbrodni widziano pocięte ludzkie ciała.

Liceum i „Zieleniak” wymagają natychmiastowego, godniejszego upamiętnienia, gdyż symboliczne tabliczka przy „Zieleniaku” oraz brak jakiejkolwiek informacji na budynku Liceum to nie jest odpowiedni wyraz szacunku i pamięci dla ludzi, którzy zostali wymordowani za to, że byli Polakami.

W czasie Powstania Warszawskiego przez „Zieleniak” przeszło ok. 60 tys. mieszkańców Warszawy, w szczególności warszawskiej Ochoty. Wymordowanych zostało ok. 10 tys. niewinnych kobiet, dzieci, osób starszych i kobiet. Tych, którzy ocaleli wywożono do obozu Dulag 121 w Pruszkowie, a następnie do niemieckich obozów koncentracyjnych i niemieckich obozów pracy.

To Niemcy i kolaboranci ze wschodu zgotowali Polakom piekła los.

Pamiętajmy pamiętać, gdyż nasza pamięć o Nich świadczy o nas.

tagi

podziel się