W ramach odbywającego się w ostatni weekend sierpnia Przeglądu Przeszłość/Przyszłość – Algorytmy historii zapraszamy w niedzielę 27 sierpnia na spacer historyczny – Śladami Zbrodni Katyńskiej w Warszawie
Informacje organizacyjne:
- Spacer poprzedzi zwiedzanie Biblioteki im. Janusza Kurtyki przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie o godzinie 10.00.
- Natomiast o godzinie 11.00 odbędzie się Msza św. w intencji w intencji Fundacji im. Janusza Kurtyki oraz środowiska skupionego wokół niej, która odbędzie się w Pawilonie X, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
- Zbiórka na spacer będzie miała miejsce przy Pomniku Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu o godzinie 12.30.
Opis spaceru:
„Tej nocy zgładzono Wolność
W Katyńskim lesie…
Zdradzieckim strzałem w czaszkę
Pokwitowano Wrzesień…„
(„Katyń”, Marian Hemar)
13 kwietnia 1943 r. niemieckie radio podało informację o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w lesie pod Katyniem, nieopodal Smoleńska.
„(…) Zostali zamordowani z pogwałceniem praw i konwencji cywilizowanego świata. Zdeptano ich godność jako żołnierzy, Polaków i ludzi. Doły śmierci na zawsze miały ukryć ciała pomordowanych i prawdę o zbrodni. Świat miał się nigdy nie dowiedzieć. Rodzinom ofiar odebrano prawo do publicznej żałoby, do opłakania i godnego upamiętnienia najbliższych. Ziemia przykryła ślady zbrodni, a kłamstwo miało wymazać ją z ludzkiej pamięci.
Ukrywanie prawdy o Katyniu stało się jednym z fundamentów polityki komunistów w powojennej Polsce: założycielskim kłamstwem PRL. Był to czas, kiedy za pamięć i prawdę o Katyniu płaciło się wysoką cenę. Jednak bliscy pomordowanych i inni, odważni ludzie trwali wiernie przy tej pamięci, bronili jej i przekazywali kolejnym pokoleniom Polaków. Przenieśli ją przez czas komunistycznych rządów i powierzyli rodakom wolnej, niepodległej Polsce. Dlatego im wszystkim, a zwłaszcza Rodzinom Katyńskim, jesteśmy winni szacunek i wdzięczność. W imieniu Rzeczypospolitej składam najgłębsze podziękowanie za to, że broniąc pamięci o swoich bliskich, ocaliliście Państwo jakże ważny wymiar naszej polskiej świadomości i tożsamości.„
(fragment przemówienia, które miał wygłosić Prezydent Lech Kaczyński dn. 10 kwietnia 2010 r. na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu podczas uroczystości w ‘70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej)
W ramach ‘83. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz ’80. rocznicy ujawnienia grobów zapraszamy na spacer po Warszawie, gdzie znajdziemy wiele miejsc poświęconych pamięci o Katyniu. Odwiedzimy m.in. Muzeum Katyńskie, Sanktuarium „Poległym i Pomordowanym na Wschodzie” oraz Dolinkę Katyńską na Cmentarzu Wojskowym.
„Tylko prawda jest ciekawa…”
Podczas spaceru odkryjemy karty z historii, wysłuchamy wspomnień oraz relacji świadków. Dowiemy się także:
– Gdzie znajdziemy dom relikwii i rodzin katyńskich?
– W jaki sposób dostarczono Pomnik Katyński na teren Cmentarza Wojskowego?
– Gdzie zostały złożone szczątki oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej wydobyte z dołów śmierci?
– Dzięki komu zawdzięczamy Pamięć o Katyniu?
– Na co „nieświadomie” nie zwracamy uwagi?
– Kim byli „ocaleni” i „ilu” ich było?
– Kto był zaangażowany w działalność na rzecz prawdy o Zbrodni Katyńskiej?
– O Kim mówiono, że był bezkompromisowy i odważny?
– Przeniesienie którego pomnika wywołało kontrowersje?
I wiele innych….
„Całkowitej prawdy nie zna żaden człowiek na tym świecie. To co my ludzie nazywamy „prawdą„ jest zaledwie jej szukaniem. Szukanie prawdy jest tylko możliwe w ścieraniu się myśli, zaś ścieranie się myśli jest możliwe w wolnej dyskusji…„
„(…) tylko guziki nieugięte
potężny głos zamilkłych chórów
tylko guziki nieugięte
guziki z płaszczy i mundurów.„
Informacje organizacyjne:
– Spotykamy się 27 sierpnia 2023 r. przy Pomniku Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu
– Startujemy punktualnie o godz. 12:30 (do przejścia mamy ok. 10 km),
– Zabieramy ze sobą; wygodne buty, odpowiednie ubranie (ew. coś ciepłego, przeciwdeszczowego), pogodę ducha, prowiant oraz napoje (będzie przerwa na odpoczynek, regenerację i spożycie prowiantu oraz nawodnienie się).
– kończymy na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (przewidywane zakończenie spaceru o godz. 17:00).
Rajd poprowadzi przewodnik miejski Warszawskiego Zaułka.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.
patronat honorowy prezydenta rp
andrzeja dudy

dofinansowanie

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023


Zadanie finansowane z budżetu państwa w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” prowadzonego przez Ministra Edukacji i Nauki
partner

wsparcie
