Spacer śladami męki Żołnierzy Niezłomnych

Fundacja im. Janusza Kurtyki zaprasza Państwa na wędrówkę śladami męki Żołnierzy Niezłomnych. 

29 lutego 2020 roku, godzina 12:00

Spacer będzie podzielony na dwie części: godz. 12:00-14:00 „Łączka” Powązki

Powązkowska „Łączka” to miejsce, w którym potajemnie ukrywano ciała żołnierzy pomordowanych w więzieniu mokotowskim w latach 1948-1956. Rodziny przez wiele lat nie posiadały żadnych informacji, gdzie zakopano ciała ich bliskich. Dokonywano tego z premedytacją, bezwzględnością. Dopiero w 2012 roku dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej, w trakcie prac kierowanych przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka, rozpoczął się pierwszy etap odnajdywania szczątków pomordowanych. Chciano o nich zapomnieć na zawsze, zapomniano, że dobro i prawda zawsze zwyciężają zło.

godz. 15:30-17:00 Areszt śledczy Warszawa-Mokotów,
Biblioteka im. Janusza Kurtyki

Spotykamy się pod bramą dawnego więzienia mokotowskiego, przy ulicy Rakowieckiej 37.

Więzienie mokotowskie przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie, to miejsce męki, niewyobrażalnego ludzkiego cierpienia. W tym areszcie więziono, torturowano w nieludzki sposób, a następnie mordowano Niezłomnych bohaterów Ojczyzny. Przez ten areszt przeszła elita polskiej wojskowości. Ludzie, którzy zasługiwali tylko na chwałę, zostali potraktowani jak bandyci.
Obecnie w dawnym więzieniu powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, a swoją siedzibę posiada Fundacja im. Janusza Kurtyki oraz Biblioteka z szerokim zbiorem książek Patrona Fundacji.

Spacer odbędzie się w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Warto udać się na „Łączkę” oraz na teren więzienia mokotowskiego, aby dowiedzieć się historii ludzi, walczących o niepodległą i wolną Ojczyznę. Warto poznać historię tych tragicznych miejsc.

Spotykamy się pod bramą główną Cmentarza Wojskowego na Powązkach, przy ul. Powązkowskiej 43/45.

Spacer jest bezpłatny. Prośba, abyście Państwo ze sobą zabrali symboliczne znicze.

Zapraszamy serdecznie.
Warto wiedzieć więcej.
Żołnierze Niezłomni to nasi bohaterowie, jesteśmy im winni wieczną pamięć i godność.

Prowadzenie :
Piotr Brulikis
Fundacja im. Janusza Kurtyki

 

 

tagi

podziel się