Na Przystanku Historia w Krakowie prezes IPN dr Jarosław Szarek oraz Zuzanna Kurtyka zainaugurowali 9 listopada 2018 r. wystawę pt. „Otwórzmy drzwi do wolności. Janusz Kurtyka 1960–2010”. Jej autorami są dr Cecylia Kuta i dr hab. Filip Musiał, dyrektor krakowskiego IPN.
– Janusz był człowiekiem, który rozumiał i czuł dzieje Polski oraz to, czym jest wolność i niepodległość – mówił prezes IPN dr Jarosław Szarek. Przypomniał, że dokładnie sto lat temu nasi przodkowie otworzyli na dwie dekady drzwi do wolności, a później znów trzeba było te drzwi otwierać. – Janusz Kurtyka był jednym z nich. On z pokolenia Niezależnego Zrzeszenia Studentów otwierał te drzwi do naszej wolności, które coraz szerzej zaczęliśmy rozpychać po 1989 roku. Dzisiaj jesteśmy w wolnej i niepodległej Polsce, ale wiemy, że tą niepodległą Polskę musimy budować każdego dnia. Wolność jest w każdym z nas. W Januszu tej wolności było wiele.
Prezes IPN podkreślił, że w naszej historii zawsze jest grupa Polaków, którzy nigdy nie pogodzą się z niewolą i do niej należał Janusz Kurtyka. – Jego siłą było to, że był człowiekiem niepodległym, zakorzenionym w naszych dziejach – podkreślił dr Szarek. Przypomniał, że Janusz Kurtyka zajął się pokoleniem wyklętych i usuniętych z kart historii.
– Myślę, że Janusz, gdyby tu był, byłby zadziwiony tą wystawą, bo był człowiekiem bardzo skromnym. Pamiętam, jak złościły go wszystkie próby umieszczenia w Biuletynie Informacyjnym IPN notatek o prezesie: co robił, gdzie był, gdzie pojechał. Bardzo to tępił. Nie lubił, jak się o nim pisało – podkreśliła Zuzanna Kurtyka.
Wystawa na krakowskim „Przystanku Historia” prezentuje postać tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej prezesa IPN. Został przedstawiony na tle najnowszej historii Polski jako istotny uczestnik debaty publicznej, skoncentrowanej na procesie wychodzenia z komunizmu i powinnościach państwa w tym zakresie. Historyk badający wieki średnie i dzieje najnowsze Polski, w latach 2000–2005 pełnił funkcję dyrektora Oddziału IPN w Krakowie, a później do 10 kwietnia 2010 r. – prezesa IPN.
Całość została wzbogacona o artefakty, które udostępniła rodzina Janusza Kurtyki oraz o materiały multimedialne, w tym filmy prezentujące postać prezesa IPN. Ekspozycję można będzie oglądać od 13 listopada do 31 stycznia 2019 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie, przy ul. Dunajewskiego 8 (wejście na rogu z ul. Garbarską).