Przegląd Przeszłość/Przyszłość – nowe idee dla historii – Dzień III

data

godzina

Adres

Trzecie Dzień Przeglądu Przeszłość/Przyszłość rozpocznie się o godzinie 10.00 zwiedzaniem Biblioteki im. Janusza Kurtyki. Następnie o godzinie 11:00 odbędzie się msza św. w Pawilonie X Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Po tych wydarzeniach z okazji przypadającej w tym roku 80 rocznicy powstania Armii Krajowej, odbędzie się historyczny Śladami Armii Krajowej w Warszawie

(…) Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia. (…) Zwycięstwo będzie twoją nagrodą. Zdrada karana jest śmiercią.

Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić…

Nie było dnia, aby w Warszawie nie dokonano akcji bojowej na ulicach Warszawy, co dzień padali niemieccy policjanci i żołnierze, zdobywano broń i zaopatrzenie. Akcji było tyle, że nie sposób ich wymienić… o wielu z nich możemy tylko powiedzieć, ile odnotowała kronika policyjna lub obwieszczenie władz niemieckich, informujących za jakie wyroki „zamachy” dokonywano ulicznych egzekucji.

Tematyka spaceru

Tegoroczny spacer odbędzie się ulicami warszawskiego Śródmieścia, gdzie odbywały się spektakularne akcje Polskiego Podziemia. Przedmiotem opowieści będą działalność i akcje przeciwko okupantowi. Znajdziemy się w miejscach, gdzie wykonywane były wyroki śmierci za zdradę i donosicielstwo. Dowiemy się także:

• Czyja ekipa zrobiła wjazd w biały dzień do jednego z budynków i robiła swoje…?
  • Która akcja jest uważana za najgłośniejszą podczas okupacji?
  • Gdzie było widno pewnego wieczoru….?
  • Ile czasu potrzeba, aby uregulować Rachunek za Arsenał?
  • Gdzie likwidowano szmalcowników?
  • Co się wydarzyło w sercu miasta?
  • Gdzie odbyła się jedna z najbardziej spektakularnych akcji podziemnego wymiaru sprawiedliwości?
  • Gdzie padł pierwszy strzał z wyroku Polski Podziemnej?
  • Gdzie Niemcy tracili auta?
  • Co się wydarzyło przy ulicy Moniuszki?
  • Kto był celem 1 lutego 1944 r., prócz Franza Kutschery?
  • Ile czasu trwała najkrótsza „Operacja Specjalna”?
  • Skąd wzięła swoją nazwę „Akcja Główki”?
  • Gdzie kobiety nie wahały się pociągnąć za spust?
  • Gdzie nadano wybuchowe paczki?
  • Co wydarzyło się w rejonie pl. Teatralnego?
  • Kto był jednym z najskuteczniejszych egzekutorów Polski Podziemnej?
  • Gdzie odbito pierwszego więźnia z Pawiaka i kto nim był

(…) W bohaterów prowadziłaś ślady naród zwarty,
jak grupa szturmowa,
aż spłynęłaś krwią na barykady,
Armio Krajowa.

Informacje organizacyjne

?Zbiórka na spacer o godz. 12:30 przed budynkiem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL | Biblioteki im. Janusza Kurtyki (Warszawa, ul. Rakowiecka 37). Przed spacerem o godzinie 10.00 odbędzie się zwiedzanie Biblioteki, a o 11.00 msza św. w Pawilonie X za Fundację im. Janusza Kurtyki oraz środowisko wokół niej.

Należy zabrać ze sobą: wygodne buty, odpowiednie ubranie (ewentualnie coś ciepłego, przeciwdeszczowego), pogodę ducha, prowiant oraz napoje (przewidziano przerwy na odpoczynek, regenerację oraz spożycie prowiantu i nawodnienie się).

Spacer zakończy się pod Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego (Warszawa, ul. Jana Matejki 1/5). Przewidywane zakończenie spaceru o godz. 17:00.

Więcej o Przeglądzie można przeczytać tutaj – Przegląd Przeszłość / Przyszłość – nowe idee dla historii

Program trzeciego dnia Przeglądu dostępny poniżej:

kategorie