Zemsta na walczącym mieście. zbrodnie na ludności cywilnej Warszawy

Zbliża się 78.rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Fundacja im. Janusza Kurtyki oraz portal Rzeź Woli i Ochoty zapraszają na cykl spacerów historycznych:

„ZEMSTA NA WALCZĄCYM MIEŚCIE. ZBRODNIE NA LUDNOŚCI CYWILNEJ WARSZAWY”

Pierwszym wydarzeniem w ramach tego cyklu będzie IV MARSZ PAMIĘCI ŚLADAMI RZEZI WOLI, który rozpocznie się 6 sierpnia o godzinie 17.00 spod ul. Karolkowej 56. Podczas marszu wspominać będziemy ofiary Rzezi Woli, oraz przedstawiać świadectwa ocalałych osób.

Drugim wydarzeniem będzie spacer ŚLADAMI RZEZI OCHOTY. Wydarzenie to odbędzie się 7 sierpnia na terenie warszawskiej dzielnicy Ochota. Podczas niego wspólnie zwiedzimy miejsca, gdzie 78 lat temu Niemcy oraz ich kolaboranci mordowali niewinną ludność cywilną. Przejdziemy przez Zieleniak, gdzie skala morderstw i bestialstwa okupanta była bardzo wysoka.

Powyższe dwa wydarzenia objęte są patronatem przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Oprócz organizowanych co roku wydarzeń po raz pierwszy odbędą się dwa inne spacery. Pierwszy z nich to spacer ŚLADAMI ZBRODNI NA LUDNOŚCI CYWILNEJ STARÓWKI. Odbędzie się on 13 sierpnia w Dniu Pamięci Starówki, w rocznicę eksplozji tzw. „czołgu-pułapki”, jaka miała miejsce przy ul. Kilińskiego. W jej trakcie zginęło ponad 500 osób.

Drugi spacer ŚLADAMI ZBRODNI NA LUDNOŚCI CYWILNEJ MOKOTOWA będzie miał miejsce 20 sierpnia. W jego trakcie upamiętnimy poległych mieszkańców dzielnicy oraz rozstrzelanych przez Niemców 600 więźniów na terenie więzienia mokotowskiego.

Zapraszamy wszystkich Warszawiaków, ale także mieszkańców innych miejscowości w Polsce do uczczenia 78. rocznicy wybuchu Powstania po przez uczestnictwo w tych wydarzeniach.

Prosimy o zabranie ze sobą zniczy lub kwiatów, które złożymy przy miejscach pamięci.

tagi

podziel się

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email