Debata: Obrazy przeszłości /obrazy na przyszłość, czyli o historii na ekranie

Fundacja im. Janusza Kurtyki zaprasza na odbywającą się w ramach Przeglądu Przeszłość/Przyszłość debatę: Pamięć to wartość. O społecznej odpowiedzialności biznesu w zakresie pamięci, upamiętniania i promocji historii

Zaproszeni goście dokonają przeglądu stanu polskiej kinematografii historycznej, odnosząc się zarówno do dużych produkcji, jak i seriali. Wyjaśnią znaczenie filmów historycznych na świecie, charakteryzując sytuację w Polsce z punktu widzenia jakości obrazów oraz ich siły przebicia w społeczeństwie. Odniosą się przy tym do stanu kadr, zaplecza finansowego (w tym relacji między środkami publicznymi a prywatnymi), wykorzystywanych narzędzi, uwypuklanych wartości, czy środowiska instytucjonalnego. Rozmowę zwieńczy sformułowanie recept w tym zakresie. Istotnym uzupełnieniem debaty będzie ukazanie wpływu omawianych problemów na teraźniejszy oraz przyszły stan państwa i społeczeństwa.

Piątek, 26.08.2022 r. godz. 14:15

Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

PROGRAM:

1. Rozpoczęcie spotkania przez Pana Pawła Kurtykę – Prezesa Fundacji im. Janusza Kurtyki .

3. Dyskusja panelistów

PANELIŚCI:

  • Robert Kaczmarek 
    Reżyser, scenarzysta i producent filmowy. W 1985 studiował socjologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1989 został absolwentem Wydziału Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Producentów Filmowych. Był prezesem firmy producenckiej Dr Watkins, obecnie pełni tę funkcję w firmach Biograf Film oraz Film Open Group. W 2020 roku objął stanowisko przewodniczącego Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

    Jego filmy poruszają tematykę polityczno-historyczną i kulturalną. Często rozprawiają się z przeszłością lub stanowią formę biograficznych reminiscencji. Motywem przewodnim w jego filmach pozostaje prawda nieuginająca się pod mainstreamowymi wpływami.

    Jako producent dotychczas zrealizował ponad 100 filmów w tym : Polmission. Tajemnice Paszportów, Polska to wielka rzecz, Tora i miecz, Nieudacznicy, czy Betar. Wyreżyserował ok 40 filmów, wśród nich cieszący się uznaniem dokument Towarzysz Generał. Obecnie na premierę czeka najnowszy film w jego reżyserii Zbigniew Seifert. Przerwana podróż.

    Podczas VI Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni otrzymał Nagrodę Specjalną „Platynowy Opornik” za całokształt twórczości. Rok później na uroczystej gali na Zamku Królewskim został doceniony nagrodą „Strażnik Pamięci” za bezkompromisowe filmy dokumentalne. Z kolei w 2019 r. został laureatem dorocznej nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego w kategorii film.

  • dr Maciej Białous
    Adiunkt w Zakładzie Socjologii Kultury, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. W pracy naukowej zajmuje się m.in. tematyką polityki kulturalnej oraz socjologii filmu. Autor książki „Społeczna konstrukcja filmów historycznych” i szeregu artykułów naukowych. Edukator filmowy doświadczony w realizacji lokalnych i ogólnopolskich projektów, takich jak: „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”, „Akademia Dokumentalna Docs Against Gravity”, „Polska światłoczuła”. Współpracuje z Dyskusyjnymi Klubami Filmowymi w Białymstoku, Augustowie i Sokółce. Od 2014 r. współorganizator międzynarodowego festiwalu filmów krótkometrażowych „ŻubrOFFka”.
  • Piotr Zaremba
    Dziennikarz, publicysta, krytyk teatralny i filmowy. Absolwent studiów historycznych na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego (1990), pracę magisterską Nowy Ład Roosevelta w ujęciu różnych kierunków politycznych międzywojennej Polski napisał pod kierunkiem Andrzeja Garlickiego.

    Przez kilka lat pracował jako nauczyciel historii w XXIII Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, a w pierwszym roku prezydentury Lecha Wałęsy w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Od 1991 pracuje jako dziennikarz, m.in. w „Życiu Warszawy” (w latach 1991–1996 jako reporter), „Życiu” (1996–1998 jako szef działu opinii), „Nowym Państwie” (w latach 1998–2002 jako zastępca redaktora naczelnego), „Newsweeku” (członek redakcji 2003–2010). Od października 2010 jest publicystą „Rzeczpospolitej”, od lutego 2011 do listopada 2012 był publicystą tygodnika „Uważam Rze”. Publikował także w „Gazecie Polskiej”, „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku”, „Polsce The Times”, „Tygodniku Powszechnym”. Od listopada 2012 publikuje w tygodniku „W Sieci” (w latach 2015–2017 jako zastępca redaktora naczelnego).
  • Miłosz Kozioł – moderator
    reżyser, producent, montażysta Zajmuje się produkcją audiowizualną. Reżyseruje filmy i widowiska. Tworzy także spoty reklamowe, kampanie społeczne i filmy wizerunkowe. Pracuje jako komercyjny reżyser – reżyserował spoty i filmy m.in. dla Amway, IdeaBank, Nutrica, Pfizer, Gremi, Komisji Europejskiej, Milka, Allegro, Romet, Mbank, Western Union i wielu innych. Na swoim koncie ma też instalacje audiowizualne oraz multimedialne wystawy i ekspozycje. Realizował programy telewizyjne (TVP, TVN, Sky), filmy dokumentalne oraz reportaże. Szczególne miejsce w jego pracy zajmują spoty społeczne, produkcje dla NGO oraz instytucji kultury.

    Współpracował też z instytucjami historycznymi – muzeami i Instytutem Pamięci Narodowej. 

tagi

podziel się